Reklama

Dożynki 2021 gminy Drelów w Zahajkach (film) (galeria)

5 września w Zahajkach odbyły się dożynki gminy Drelów, podczas których uroczyście podziękowano za tegoroczne plony i rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec.

 

Uroczystości rozpoczęła msza święta w miejscowej kaplicy, po czym barwny korowód przy dźwiękach skocznej ludowej muzyki zespołu „Czerwone korale” przemaszerował na plac dożynkowy. – Jest to wyjątkowa uroczystość wieńcząca okres ciężkiej pracy rolników, osób ambitnych, pracowitych, dbających o wizerunek gospodarczy naszego regionu. Ich trud zasługuje na szczególne docenienie, dlatego dziś spotykamy się w Zahajkach i wspólnie cieszymy się z zebranych tego roku plonów – tymi słowami powitał zgromadzonych prowadzący rolnicze święto dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Drelowie Michał Olesiejuk. Kolejno zaprezentowały się przybyłe delegacje wieńcowe, wśród których pojawili się również mieszkańcy sołectw dość dawno nie biorących udziału w konkursach dożynkowych. – Dożynki to bezsprzecznie najważniejsza uroczystość w gminie Drelów. Gminie rolniczej, gdzie umiłowana jest tradycja kultywowania takich obchodów. Dziękujemy przede wszystkim Bogu za zebrane plony, kłaniamy się nisko w podzięce za jego życzliwość i prosimy o opiekę – mówił wójt gminy Piotr Kazimierski. – Zahajki to wyjątkowa miejscowość, która rozwija się bardzo prężnie, w której splatają się interesy lokalnych mieszkańców, rolników z dziada-pradziada, ale też i przedsiębiorców, którzy zechcieli tutaj swoje biznesy umiejscowić. A to, że nas wsparli i są dziś z nami, świadczy o tym, że się z nami asymilują i stają się częścią sołectwa – zauważył włodarz. W słowie skierowanym do uczestników dożynek wyraził przekonanie, że dla mieszkańców gminy najważniejsza jest zgoda i rozwój oraz umiejętność dzielenia się atrybutami władzy. – To ci rządzący z góry powinni od nas uczyć się zgody, umiejętnego funkcjonowania i szacunku do drugiego człowieka – zauważył Kazimierski.

Zgodnie z tradycją chleb dożynkowy na ręce wójta złożyli starostowie Dariusz Wiszniewski i Dorota Korniluk. – Przynosimy płody ziemi, plony naszych pól, ogrodów, sadów. Jest to efekt pracy naszych wszystkich rolników, za który im dziękujemy. Niesiemy również chleb wypieczony z mąki z tegorocznych zbiorów i mamy nadzieję, że nie zabraknie go w ciągu roku dla żadnej rodziny. To efekt pracy rolników, którzy mimo niesprzyjających warunków pogodowych zdołali zebrać obfite plony – podkreślił starosta Dariusz Wiszniewski. – Dożynki to odpoczynek, ale i radość po ciężkiej pracy. Czujemy się bezpiecznie, bo mamy chleb i nigdy dzięki waszej pracy nie zabraknie go na polskim stole – podziękował przybyły na święto plonów Dariusz Litwiniuk, kierownik filii UM w Białej Podlaskiej.

W trakcie uroczystości rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejsze wieńce dożynkowe w dwóch kategoriach. W kategorii wieniec tradycyjny pierwszą nagrodę przyznano sołectwu Szóstka. Kolejne miejsce zdobyły Żerocin i Worsy, wyróżnienia otrzymały Łózki i Przechodzisko. Wśród wieńców wykonanych techniką współczesną na tytuł najpiękniejszego zasłużyła praca sołectwa Szachy. Drugie miejsce przyznano wsi Drelów, trzecie – Zahajkom, a wyróżnienie otrzymała Dołha. Spotkanie uświetniły występy muzyczne dzieci ze Szkoły Podstawowej w Drelowie, sióstr Wiktorii i Dominiki Bułhak, Zespołu „Harmonijkowe Echo oraz Zespołu Śpiewaczego „Czerwone korale” z Zahajek. Gwiazdą wieczoru był zespół Maxel.

Mieszkańcy gminy Drelów każdego roku tłumnie świętują swoje rolnicze święto podkreślając tym, jak ważna jest dla nich wielopokoleniowa tradycja. Ich nieocenione zasługi podkreślił przemawiający w imieniu starosty bialskiego wiceprzewodniczący rady powiatu. – Gmina Drelów to jedna z największych gmin typowo rolniczych, stanowiących o sile gospodarki naszego powiatu. Wasze rolnictwo i tradycje budują markę tego powiatu – podsumował Daniel Dragan.

 

materiał: Radio Biper Gmina Drelów
tekst: Anna Ostapiuk
zdjęcia: Biper TV
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Galeria:

Autor zdjęć:
Biper TV

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama