Reklama

Wieniec z gminy Sosnówka nagrodzony pierwszym miejscem podczas Dożynek Wojewódzkich w Lubyczy Królewskiej (film) (galeria)

Wielkim wyróżnieniem dla gminy Sosnówka było otrzymanie nominacji do konkursu na wieniec dożynkowy, który odbył się podczas Dożynek Wojewódzkich,  12 września w Lubyczy Królewskiej (powiat tomaszowski). Jednak nikt nie spodziewał się takiego sukcesu. Spośród blisko 90 wieńców dożynkowych z całego województwo, to właśnie reprezentacja gminy Sosnówka stanęła na najwyższym stopniu podium. 

Obrzęd żniwny i prezentacja wieńców dożynkowych w gminie Sosnówka

 

– Wielka radość, łzy szczęścia i niedowierzanie – to uczucia, które towarzyszyły całej grupie wieńcowej gdy ogłoszono wyniki konkursu na najładniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy – mówią reprezentanci gminy Sosnówka. 

Zacznijmy od tego, że droga do tak prestiżowego sukcesu rozpoczęła się od zgłoszenia udziału przez sołectwo Dębów w konkursie wojewódzkim na najładniejszy wieniec dożynkowy w kategorii tradycyjny. Wieniec w kształcie korony wykonała sołtys wsi Edyta Cenian wraz z mężem Piotrem oraz mieszkańcami Agnieszką i Danielem Tarasiuk. Do jego wykonania wykorzystali różne materiały naturalne, takie jak kłosy zbóż: pszenicy, pszenicy orkisz, żyta, owsa, jęczmienia oraz suszonych kwiatów. Materiały te związali sznurkiem jutowym, bez użycia kleju. Wewnątrz korony umieścili woreczki z ziarnem zbóż, świeże kwiaty, owoce i warzywa. Dopełnieniem całości był swojski chleb upieczony z mąki żytniej.  8 września do gminy przyjechała komisja konkursowa w skład której weszli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz Muzeum Wsi Lubelskiej, którzy dokonali oceny zarówno wieńca dożynkowego, jak i towarzyszącej mu oprawy wieńcowej. – Jednym z kryteriów, które podlegało ocenie komisji konkursowej był: sposób prezentacji wieńca, w tym ubiór członków grupy wieńcowej w autentyczne i tradycyjne stroje ludowe. Ośpiewanie wieńca dożynkowego zgodnie z tradycją danego regionu. I tutaj sołectwo Dębów wsparła Pani Jadwiga Szypiło wraz z Zespołem Śpiewaczym oraz dziećmi i młodzieżą z Rozwadówki – wyjaśniają pracownicy GOK Sosnówka. 

Reprezentacja przygotowała się do prezentacji profesjonalnie. Pani Jadwiga, która posiada w swoim kuferku całkiem bogaty zbiór strojów ubrała całą grupę w autentyczne, regionalne stroje ludowe i żniwne. Ośpiewania wieńca zgodnie z tradycją naszego regionu dokonał Zespół Śpiewaczy z Rozwadówki w skład którego weszły Panie: Maria Kościuczyk, Teresa Skrzyńska, Halina Jaszczuk, Grażyna Wiczuk i wspomniana wcześniej Pani Jadwiga Szypiło przy akompaniamencie Andrzeja Harytoniuka. Ponadto grupa młodzieży, w skład której weszli: Julia Martyn, Dorotka Skrzyńska, Zofia Chilczuk, Gabriela Skrzyńska, Mikołaj Szypiło, Gabriel Pańko, Miłosz Żuk oraz Przemek Kunaszyk zaprezentowała piękny i niepowtarzalny obrzęd żniwny przygotowany pod okiem Pani Jadwigi, który zachwycił komisję konkursową. Całej okrasy i smaczku całej tej prezentacji dodało najmłodsze pokolenie czyli: Karolinka Skrzyńska, Paulinka Skrzyńska, Gabrysia Lewczuk wel Leoniuk oraz Tymon Żuk.

Trzy dni później do gminy przyszła wiadomość o nominacji do konkursu i zaproszenie do udziału na dożynkach wojewódzkich. Delegacja wieńcowa wraz z wójtem Marcinem Babkiewiczem i dyrektor GOK Jolantą Mikulską udała się w minioną niedzielę do Lubyczy Królewskiej, aby reprezentować zarówno gminę Sosnówkę, jak i cały powiat bialski. Ogłoszenie wyników konkursu było przeżyciem dla wszystkich. Pierwsze miejsce na tak prestiżowym wydarzeniu.  Jak wszyscy zgodnie twierdzą, nie była to indywidualna praca, lecz na ten ogromny sukces i wyróżnienie zapracowało bardzo wiele osób. – Duży wpływ miało tutaj z pewnością doświadczenie, zdolności manualne i umiejętności wokalne oraz zamiłowanie do lokalnej tradycji i kultury. Wszyscy zaangażowani w to przedsięwzięcie włożyli w to nie tylko dużo pracy, ale przede wszystkim serca – mówią reprezentanci gminy Sosnówka. 

W nagrodę sołectwo Dębów otrzymało pamiątkowy dyplom, czek okolicznościowy na kwotę 3500 zł. oraz voucher na 300 kg kwalifikowanego materiału siewnego pszenicy ozimej odmian własnych Małopolskiej Hodowli Roślin Sp. z o.o.

Wieniec z gminy Sosnówka będzie reprezentował nasze województwo na Dożynkach Prezydenckich w 2022 roku.

 

Źródło / zdjęcia: GOK w Sosnówce

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama