Ogłoszenie

Reklama

Łomazy: Muzyka Narodów Południowego Podlasia z udziałem Kombi (film) (galeria)

Niebawem pełny materiał filmowy na Biper TV z wydarzenia z niedzieli, 12 września, w Łomazach. Wójt Gminy Łomazy Jerzy Czyżewski oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łomazach z dyrektorem Ryszardem Bieleckim zaprosili mieszkańców regionu na pierwszą edycję wydarzenia pn. "Muzyka Narodów Południowego Podlasia". W parku przy palcu Jagiellońskim na scenie zaprezentowały się zespoły z muzyką i piosenką białoruską, litewską, izraelską, rosyjską oraz ukraińską. Na koniec jako gwiazda wieczoru wystąpił zespół Kombi.

Prezentacje artystów lokalnych rozpoczęły wydarzenie. Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej, koncert organkowy Echa Łomaz: Wiesław Mikiciuk, młodzi wokaliści, podopieczni Arkadiusza Saczuka instruktora w Gminnym Ośrodku Kultury w Łomazach: Lena Trochonowicz, Lena Rusek i Laura Cybulska, Kaja Sobechowicz oraz duet Małgorzata Derlukiewicz i Javi Rodriguez.

Oficjalnego otwarcia dokonał wójt Jerzy Czyżewski w obecności przedstawiciela marszałka województwa lubelskiego Radosława Plandowskiego, wydarzenie odwiedził również wójt zaprzyjaźnionej z Gminą Łomazy – Gminy Kodeń – Jerzy Troć.

Na scenie koncertu Muzyki Narodów Południowego Podlasia zaprezentowała się Litewska Kapela Ludowa „Klumpe” z Domu Kultury Litewskiej w Puńsku, wysłuchać można było koncertu muzyki klezmerskiej zespól „Berberys” z Lublina, wyśpiewała i wygrała piosenki i muzykę rosyjską wokalistka Faina Nikolas z zespołem, zagrał zespół „Souvenir” piosenki i muzykę białoruską, zespól „Tuhaj Bej” folkowo i rockowo zaprezentował piosenki i muzykę ukraińską a jako przedstawiciele kultury polskiej – muzycznej i scenicznej – na finał dała koncert grupa „Kombi” z klasykiem syntezatorów Sławomirem Łosowskim. Imprezę zakończyła dyskoteka z Dj Fantomaszem. Ponadto przez cały czas imprezy proponowano atrakcje dla dzieci i skorzystanie z małej gastronomi.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków PROW na lata 2014-2020. Koncert „Muzyka Narodów Południowego Podlasia” skierowany był do szerokiego grona odbiorców zarówno turystów jak i wszystkich grup społecznych zamieszkujących region, w tym do młodzieży. Zrealizowany projekt jest formą ukazania bogactwa i złożoności regionalnego dziedzictwa kulturowego. Zapoznania mieszkańców regionu i turystów z twórczością muzyczną mniejszości narodowych zamieszkujących niegdyś tereny Południowego Podlasia, jako elementem tradycji i współistnienia.

Łomazy. Dawniej miasto!
Duża wieś, na północ od Wisznic, na dawnym trakcie królewskim Kraków – Lublin – Wilno. Dawniej miasto królewskie na prawie magdeburskim z herbem i licznym przywilejami, centrum klucza gospodarczego. Znana na początku XV w. jako wieś, którą król Kazimierz IV Jagiellończyk w 1447r. odłączył od starostwa parczewskiego i przyłączył do ziemi brzeskiej. Dwukrotnie Łomazy były miejscem obrad sejmu polsko – litewskiego (1451 i 1464). W 1568 r. król Zygmunt August nadał Łomazom przywilej lokacji miasta na prawie magdeburskim.

Fragmenty live koncertu w Łomazach:

Kombi https://fb.watch/7_KY1cH4T5/ <<==>> LINK

Małgorzata Derlukiewicz i Javi Rodriguez https://fb.watch/7_K-bVL8VB/ <<==>> LINK

materiał: Radio Biper Łomazy
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama