Reklama

Wisznice: I Wielkie Święto Plantatorów Dyni „Gleisdorfer” (film) (galeria)

Chiny to potentat. Austriacy wprowadzają jednak innowacje. Austria posiada u siebie 80 do 90 tysięcy hektarów upraw dyni bezpestkowej "Gleisdorfer". To tu, w Wiedniu opracowano hybrydowy gatunek dyni która rodzi pestki bez łupiny. W Polsce gatunek ten rozpowszechnia firma Backal Food z Wrocławia. Polska awansuje też w czołówce państw Europy w produkcji dyni gleisdorfer. 8 tysięcy hektarów to tegoroczny wolumen upraw w kraju nad Wisłą. Zagłębiem dyni jest Gmina Wisznice wraz z gminami Doliny Zielawy. Wyjaśniła się przyczyna umiejscowienia I Wielkiego Święta Plantatorów Dyni "Gleisdorfer" właśnie tutaj, a dokładnie w Avangardzie.

W filmach live z I Wielkie Święto Plantatorów Dyni „Gleisdorfer” w Wisznicach rozmowa z Piotrem Draganem, wójtem Wisznic i Mariuszem Dąbrowskim z firmy Backal Food. Dużo nowości w temacie produkcji dyń wprowadzają Austriacy. Materiał siewny jest coraz bardziej wydajniejszy. Pierwsze odmiany dawały do pół tony z hektara, obecnie osiągane plony to do półtorej tony z hektara. Współorganizatorem wydarzenia był Łukasz Popielewicz. Młody, przedsiębiorczy plantator z Wisznic. Zna teren, rolników, plantatorów. To on podpowiada, rekomenduje, podaje wskazówki do produkcji.

Spotkanie plantatorów. Dynia bezpestkowa podbija rynki. Dziś w Wisznicach szkolenia, prezentacje i pokaz sprzętu. Główny produkt uzyskiwany z produkcji dyni bezpestkowej to olej. Kolejne produkty to konfekcja w piekarnictwie, cukiernictwie, kucharstwie. Dynia dziś i produkty z niej wytwarzane zawierają dużo więcej zdrowotnych parametrów. Olej z dyni polecany jest do codziennej diety na przykład dla mężczyzn powyżej 40 roku życia. Pestka dyni austriackiej nie posiada pestycydów. – mówi Mariusz Dąbrowski.

Z pomysłem na organizację konferencji i święta plantatorów dyń zgłosili się do nas około miesiąc temu Mariusz Dąbrowski i Łukasz Popielewicz. Konferencja i święto z swoim zamierzeniu ma być otwarte dla mieszkańców. Ma to być prezentacja roślin, plantacji, produkcji i produktów jakie można uzyskać z upraw dyń. Na terenie Gminy Wisznice i okolic uprawy dyń obecne są od wielu lat. Tendencje rynkowe nadal są pozytywne dla upraw dyń. To się po prostu opłaca. Coraz większa ilość rolników, plantatorów podejmusie się tego typu upraw. Super, że są plantatorzy, super, że jest uprawa która się opłaca i super, że Wisznice i okolice są zagłębiem na mapie województwa i Polski wschodniej w uprawie dyń. Może warto dziś już pomyśleć o uzupełnieniu upraw o instalacje do przetwarzania produktu. Olejarnie z pestek dyni. Zdaję sobie sprawę, że ten kolejny krok nie jest prosty. To nie musi być wielka przetwórnia. Dziś modne są przetwórnie mobilne. Ale to tutaj ten olej może być wytłaczany. To tutaj można pomyśleć o własnych recepturach czy nazwach czy też etykietach. – mówi Piotr Dragan.

Z roku na rok areał upraw dyń na terenie Gminy Wisznice jest większy. Zdecydowanie. Jak ocenia Wójt Wisznic co roku areał ten jest zwiększany o 10 do 15 procent.

Wójt Piotr Dragan o I Wielkim Święcie Plantatorów Dyni GLEISDORFER. Wisznice i gminy okoliczne to zagłębie Polski wschodniej w produkcji dyń. Rozmowa live na profilu Radio Biper na Facebook <<==>> LINK
https://fb.watch/7SN7PjJ14t/

Mariusz Dąbrowski z Backal Food o I Wielkim Święcie Plantatorów Dyni „GLEISDORFER” w Wisznicach. Rozmowa live na profilu Radio Biper na Facebook <<==>> LINK
https://fb.watch/7SNado7xxt/

materiał: Radio Biper Wisznice
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Galeria:

Autor zdjęć:
Mariusz Maksymiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama