Reklama

Święto Plonów w Leśnej Podlaskiej (film) (galeria)

W przedostatnią niedzielę sierpnia w Leśnej Podlaskiej odbyło się Gminne Święto Plonów, na które społeczność gminną zaprosił wójt gminy Paweł Kazimierski oraz Stowarzyszenie "Otwarta wieś" w Starej Bordziłówce. Podczas uroczystości rolnicy podziękowali za tegoroczne plony.

Gminne Święto Plonów, które odbyło się w piękną, słoneczną niedzielę 22 sierpnia w Leśnej Podlaskiej, zainaugurowała msza św. w Bazylice Leśniańskiej. Na część oficjalną uroczystości barwny korowód wieńcowy przemaszerował w kierunku placu przy Zespole Placówek Oświatowych, gdzie nastąpiło powitanie gości i tradycyjne przekazanie chleba.

Podziękowania dla gminnych gospodarzy wójt Paweł Kazimierski złożył na ręce przedstawicieli sołectw – Jadwigi Samociuk z Witulin Kolonii i Sebastiana Daniluka z Worgul, którzy tego dnia, jak podkreślił, reprezentowali rolników i trud ich ciężkiej pracy.

W kulturze i tradycji wsi święto plonów to czas zakończonych żniw, czas okraszony barwnym korowodem, wieńcami i chlebem wypieczonym z mąki tegorocznych zbóż. Chlebem składanym na ołtarzu jako wyraz dziękczynienia i prośby o błogosławieństwo na przyszły rok. To również czas podsumowań ilości i jakości plonów – mówił wójt gminy Leśna Podlaska Paweł Kazimierski. Przypomniał, że podczas uroczystości został poświęcony i rozdzielony chleb, wypieczony przez mieszkańców gminy w lokalnej piekarni „Partner” z mąki pochodzącej ze zbóż leśniańskich rolników. – Niech trafi on do każdej rodziny i stanie się pokarmem materialnym i symbolem lokalnej społecznej jedności, a nade wszystko realnym wyrazem odpowiedzialności i trudnej pracy rolnika – życzył zgromadzonym włodarz. Do podziękowań przyłączyła się Ewa Kulińska, przewodnicząca Rady Gminy Leśna Podlaska, gratulując wszystkim organizacjom, których wspólna praca i zaangażowanie złożyły się na sukces w postaci świetnie zorganizowanej uroczystości. W imieniu starosty bialskiego Mariusza Filipiuka i wicestarosty Janusza Skólimowskiego szczególne podziękowania dla rolników i włodarza gminy złożył Marian Tomkowicz, radny Powiatu Bialskiego. – Gratulujemy pięknej uroczystości, widzimy też, jak zmienia się Leśna Podlaska. Polska jest pełna ludzi i wspaniałej pracy. Uważam, że jest najpiękniejszym krajem na świecie kultywującym tradycję. Dziś nie ma wielu rolników, ale na wsi żyją ludzie, którzy są przywiązani do swojej tradycji i Boga, manifestują swoją wiarę i patriotyzm – podkreślał radny Marian Tomkowicz.

Przybyłe licznie delegacje sołeckie stanęły do rywalizacji o najpiękniejszy wieniec uwity z tegorocznych zbóż. Pierwsze miejsce i tytuł najpiękniejszych zdobyły dekoracyjne sploty przygotowane przez mieszkańców wsi Zaberbecze, drugim miejscem uhonorowano wieniec z Ossówki i Witulin Kolonii, natomiast trzecie przyznano sołectwu Stara Bordziłówka.

Przyznano również nagrody za zaciętą, acz zabawną rywalizację o miano najlepszego sołectwa. W dojeniu krowy, biegu z oponą, rzucie ziemniakiem czy też obieraniu cebuli bez użycia noża niepokonane było sołectwo Ossówka, któremu przyznano laur zwycięstwa. Na podium stanęły również Worgule i Witulin Kolonia.

W trakcie uroczystości zgromadzeni na placu imprezowym mieli okazję popróbować lokalnych przysmaków przygotowanych przez gminne organizacje oraz wysłuchać utworów przygotowanych przez wokalistów i lokalne zespoły ludowe. Wśród występujących artystów znalazły się Wiktoria Szczepanowska, Kinga i Wiktoria Grabiec oraz Jadwiga Panasiuk. Ludowe nutki zaprezentowały zespoły „Leśnianki”, „Olszyna” z Olszyny i „Korniczanie” z Kornicy. O muzyczne doznania zadbały też utalentowane skrzypaczki Oliwia Spychel i Dominika Bienas, zespół „Chłopcy z bandu” i znana z programu Must Be The Music formacja „The Ukrainian Folk”. Gwiazdą wieczoru był Stachursky, a do późnych godzin nocnych zabawę pod chmurką zapewnił DJ.

materiał: Radio Biper Lesna Podlaska
tekst Anna Ostapiuk
zdjęcia film: Biper TV
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Galeria:

Autor zdjęć:
Biper TV

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama