Reklama

Wózek spalinowy – najlepszy sprzęt do pracy na zewnątrz!

Budownictwo, logistyka, przemysł – zastanawiasz się, jak poprawić efektywność w którejś z wymienionych branż? W Twoim przedsiębiorstwie wymagany jest transport ciężkich rzeczy o nietypowych wymiarach? W tym artykule dowiesz się, dlaczego wózek spalinowy to doskonały sprzęt do prac na zewnątrz i nie tylko! Zdobędziesz również wiedzę, w jaki osprzęt możesz wyposażyć wózek widłowy spalinowy, tak aby odpowiadał jak najlepiej najlepiej na potrzeby Twojej firmy!

Jak jest zasilany wózek spalinowy?

Zakup sprzętu dla przedsiębiorstwa to często droga inwestycja. Z wózkami spalinowymi jest podobnie jak z zakupem obuwia. Każdy chce, by służyły długo, były wygodne i spełniały oczekiwania. Wózki spalinowe przede wszystkim dzielą się na dwa rodzaje pod względem napędu. Są to:

 • wózki zasilane Dieslem
 • wózki zasilane gazem (LPG)

Pierwszy z nich (Diesel), podobnie jak samochód, wymaga tankowania. W przypadku drugiego rodzaju napędu (LPG), za miejscem siedzącym operatora znajduje się butla z gazem, którą trzeba wymieniać, kiedy gaz się skończy.

Uwaga! W przypadku wózków widłowych spalinowych z napędem LPG wymagane są odpowiednie uprawnienia do wymiany butli z gazem. Takie szkolenie można odbyć w Urzędzie Dozoru Technicznego. Aby zapisać się na kurs, trzeba mieć ukończone 18 lat, posiadać podstawowe wykształcenie oraz nie mieć przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywanej pracy.

Warto wiedzieć, że wózki widłowe spalinowe w odróżnieniu od wózków elektrycznych są bardziej wydajne i efektywne. Nie wymagają one zbędnych postojów. Natomiast wózki elektryczne posiadają baterię, która po rozładowaniu uniemożliwia pracę. Wózki tego typu, będąc w spoczynku, potrzebują odpowiedniego czasu na naładowanie. Zajmuje to znacznie więcej czasu (kilka godzin), niżeli zatankowanie czy wymiana butli gazowej.

Wózek spalinowy – doskonały do pracy na zewnątrz!

Spalinowe wózki widłowe to dobry wybór w przypadku jeśli w Twojej firmie w większości prace są wykonywane na zewnątrz. Istnieje kilka powodów, przez które warto uwzględnić zakup wózka spalinowego.

 • Wózki widłowe spalinowe są przystosowane do pracy na zewnątrz. Nie ma przeciwwskazań do wykonywania czynności w żadnych warunkach pogodowych. Ponadto istnieje produkcja kabin do wózków widłowych! Jest również możliwość wbudowania klimatyzacji do kabiny. Zatem deszcz, śnieg czy słońce nie stoją na przeszkodzie do używania wózka na zewnątrz.
 • Spalinowe wózki widłowe są bardziej wydajne niż wózki widłowe elektryczne. Przykładowo wózek terenowy spalinowy może unieść towar od 1 do aż 10 ton!
 • Budowa wózków widłowych spalinowych jest trwała i solidna, co przekłada się na ich dłuższą żywotność i wydajność.
 • Wózki spalinowe są tańsze niż wózki elektryczne.

 

Dlaczego wózki widłowe spalinowe mogą być używane wewnątrz pomieszczeń?

Pierwsze wózki widłowe spalinowe nie były przystosowane do prac w budynkach zamkniętych. Emitowały dużo spalin i były bardzo głośne, co znacząco obniżało komfort pracy. Producenci wózków widłowych wyszli naprzeciw ekologii oraz środowisku tworząc specjalne filtry. Mają one na celu zatrzymanie spalin, tak aby nie przedostawały się do powietrza.

Dzięki nowym technologiom wózek widłowy spalinowy może być wykorzystywany nie tylko na zewnątrz, ale również w półotwartych i zamkniętych pomieszczeniach. 

W jaki osprzęt możesz wyposażyć wózek spalinowy?

Wózki widłowe spalinowe można modyfikować w zależności od potrzeb w firmie. Dodatkowy osprzęt do wózków widłowych daje wiele możliwości, przede wszystkim podnosi efektywności i komfort pracy. Zakup wymiennych elementów jest dużo tańszy niż nowy sprzęt dedykowany do danej czynności. 

Na rynku między innymi można znaleźć:

 • Wysięgniki – ich zadaniem jest transport zawieszonych ładunków. Wysięgnik można regulować, dzięki czemu może posłużyć jako żuraw. Istnieją różne rodzaje wysięgników: przedłużane z wyciągarką, wysięgniki z hakiem, wysięgniki nastawne oraz przedłużenia do wysięgników.
 • Chwytaki – istnieją różne typy chwytaków, a wybór konkretnego powinien być podyktowany specyfiką transportowanych ładunków. Wśród chwytaków można wyróżnić: chwytaki do opon, beczek, bel, kartonów, wyrobów betonowych, złomu i wiele innych.
 • Platformy robocze – sprawdzają się wszędzie tam, gdzie jest potrzeba uniesienia pracowników, na przykład podczas organizacji imprez masowych bądź w budownictwie. Przy wyborze takiej platformy zwróć uwagę na maksymalny dopuszczalny udźwig. Pamiętaj również o zabezpieczeniach.
 • Czerpaki – ich głównym zadaniem jest transportowanie materiałów w stanie sypkim (luźnym), np. piasek, węgiel, ziemia.
 • Łyżki – służą do przewożenia materiałów sypkich. Istnieją różne typy łyżek: chwytające, mieszające, trapezowe, przesiewne, ładowarkowe, skarpowe.

Ważnym elementem podczas zakupu wózka widłowego spalinowego jest marka, którą wybieramy. Zastanawiasz się dlaczego? Otóż w przypadku maszyny, której producent jest mało znany, może wystąpić problem z zakupem dodatkowego osprzętu, a także elementów, które ulegają eksploatacji. Taki sprzęt może być mniej wytrzymały i nie spełniać oczekiwań. Wiodące marki na rynku, które cieszą się popularnością wśród przedsiębiorców, a także wysoką jakością i solidnością wykonania sprzętu, to między innymi: Toyota, Still, Linde, Nissan, Manitou.  

Pamiętaj! Jeśli kupujesz osprzęt do wózków widłowych, sprawdź jego zgodność z obowiązującymi dyrektywami i oznakowaniem CE.

Podsumowanie

Wózek spalinowy to wytrzymały i wielofunkcyjny sprzęt. Pomimo że najlepiej sprawdza się na zewnątrz nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać go wewnątrz budynku. W przypadku firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność, warto wziąć pod uwagę używane wózki widłowe. Takie rozwiązanie obniży koszta zakupu.

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama