Reklama

Drelów: Instytut Żywienia i Hodowli Polskiego Kurczaka otwarty (film) (galeria)

Niebawem film Biper TV a w nim rozmowa z Józefem Wiśniewskim, prezesem Wipaszu. W filmie również relacja z otwarcia Instytut Żywienia i Hodowli Polskiego Kurczaka. Instytut wybudowano w przeciągu nieco ponad roku na gruntach wsi Kwasówka w sąsiedztwie Pereszczówki. To dwie miejscowości w gminie Drelów. Wójt Piotr Kazimierski ściągnął na swój teren jedną z najbardziej poszukiwanych przez samorządy inwestycję z sektora badań i rozwoju.

 

Wipasz do dziś zainwestował na terenie Powiatu Bialskiego około pół miliarda złotych. W planach jest kolejny miliard! W 2006 roku otwarto Wytwórnię Pasz w Międzyrzecu Podlaskim. W 2019 roku otwarto Zakład Drobiarski w Międzyrzecu Podlaskim. Rok 2021 to otwarcie Wytwórni Pasz NoGmo w Międzyrzecu Podlaskim oraz Otwarcie Instytutu Żywienia i Hodowli Polskiego Kurczaka w Gminie Drelów.

Wipasz podejmuje się niemożliwego. Kreujemy to, czego jeszcze nie było. Instytut Żywienia i Hodowli Polskiego Kurczaka to obiekt i instytucja wyjątkowa na skalę europejską! – mówił prezes Wiśniewski.

Dla nas to ważny dzień. Jeszcze rok temu nie było nic. Był kamień węgielny i zapowiedź. Naszym marzeniem jest to, żeby tak wyglądała Polska Wieś. Żeby powstawały tego typu instytuty. Żeby połączyć siły hodowców i naukowców. Żeby zacząć korzystać ze sprawdzonych, przebadanych, ekologiczny, ekonomicznych rozwiązań. – dodawał prezes Wipaszu.

Powierzchnia użytkowa Instytutu to 1217 m2, powierzchnia hodowlana to 768 m2. W Instytucie w jednym „wstawieniu” znajduje się miejsce dla 12 tysięcy 800 kur. Ukształtowanie kurników wraz z ich wewnętrzną budową, podziałem na kojce, umożliwia jednocześnie na prowadzenie 8. badań nad wybranymi sekcjami reprezentatywnych ilościowo grup ptaków.

1. moduł doświadczalny w kurnikach Instytutu to 16. oddzielnych kojców w których przebywać będzie po 2. grupy doświadczalne kurczaków. Linie badawcze składają się ze strefy buforowej – w niej pomieszczenia sekcyjne, śluza dla pracowników i strefa sanitarna z zapleczem socjalnym – oraz budynku testowego ze strefą badawczo – hodowlaną i pomieszczeniami paszowymi.

Obiekt który powstał w Kwasówce to najnowocześniejsze centrum badawcze w Europie. W Instytucie zastosowano najnowocześniejsze technologie i innowacyjne rozwiązania. 13. nagrzewnic bocznych zapewnia równomierny przepływ powietrza. Oświetlenie punktowe regulowane. Duże okna umożliwiają dostęp do światła dziennego. Transparentne woliery dają ptakom poczucie życia jak w stadzie. Przemyślana konstrukcja wolier sprawiła, że ściółka nie rozsypuje się. Zainstalowane mobilne wagi automatyczne dają możliwość uśrednienia masy grupy badawczej. Zainstalowano mierniki poziomu tlenu, amoniaku i siarkowodoru. W pomieszczeniach znalazły się czujniki CO2, temperatury i wilgoci. System zamgławiania wodnego redukuje wpływ wysokich temperatur na stado.

Instytut Żywienia i Hodowli Polskiego Kurczaka w Gminie Drelów w Powiecie Bialskim to jedyny taki Instytut w Polsce. Pierwszy na taką skalę obiekt w kraju. Największy obiekt doświadczalny dla kurcząt brojlerów w Polsce. Możliwość potwierdzenia uzyskanych wyników doświadczeń na Zielonych Fermach w skali makro. W obiekcie zastosowano proekologiczne rozwiązania techniczne.
– jedno wstawienie to około 12.800 kurcząt.
– 8. grup badawczych w jednym cyklu to szybsze pozyskiwanie wiedzy.
– każda grupa badawcza to 8. kojców.
– 200 kurcząt w każdym kojcu.
Zintegrowana struktura firmy Wipasz umożliwia przeprowadzanie doświadczeń związanych z lepszymi wynikami produkcyjnymi kurcząt oraz wpływających na jakość produktu dla konsumenta.

Celami badań prowadzonych w Instytucie będzie doskonalenie wyników produkcyjnych w powiązaniu z poprawą dobrostanu zwierząt, tworzenie modeli biznesowych dla hodowców, hodowla bez GMO i ekologiczna, wyznaczanie trendów w hodowli kurczaka, oferowanie konsumentom najwyższej jakości mięsa z kurczaka.

Zielone Fermy w pigułce: zielona energia z fotowoltaiki, naturalne światło, chłonny pellet, grzędy, pasza 100% roślinna, innowacyjny system wentylacji, lepszy dobrostan, komputerowy system pojenia i karmienia, antystresowe zabawki, większa swoboda, dobra izolacja cieplna.

Zielone Fermy to przełom w standardach hodowli. Tym co decyduje o najwyższej jakości mięsa z kurczaka z Zielonych Ferm jest dobrostan podczas jego rozwoju. Projekt Zielonych Ferm to długofalowa inwestycja Wipasz wyznaczająca jedyny właściwy kierunek chowu zwierząt. Naturalne światło, swoboda poruszania się, grzędy, antystresowe zabawki i najlepszej jakości naturalny pokarm sprawiają, że kurczęta rozwijają się harmonijnie i są szczęśliwsze.

Fragment uroczystości Otwarcia Instytutu w Kwasówce. W pierwszych słowach do zebranych zwrócił się prezes Wipasz S.A. Józef Wiśniewski.
https://fb.watch/7Ae_oy7ive/

Realizacja dziecięcych marzeń
Zrodzenie się idei przeprowadzania zmian na polskiej wsi i zmierzania ku jej dynamicznemu rozwojowi prezes Wipasz-u upatruje już w swoich latach dziecięcych. – Pochodzę ze wsi i zawsze kojarzyła mi się ona z ciężką pracą. Całe wakacje pracowało się od świtu do zmierzchu, a ja, młody człowiek, marzyłem o tym, by było ciekawiej, lepiej. Tak się szczęśliwie złożyło, że te marzenia dziecięce udaje mi się realizować w dorosłości – wspomina Józef Wiśniewski, prezes firmy Wipasz SA. – Przez 27 lat staramy się zmieniać wieś, która jest szalenie ważna. Jest stworzona po to, by produkować dobre pożywienie. Ale musi być nowoczesna, nie przeszkadzająca zapachem i wyglądem, gdzie młodzi ludzie będą chcieli mieszkać i realizować się. Jednak potrzebują oni przykładu, a nasz Instytut, który ma sprzyjać produkcji coraz lepszej żywności, by świat chciał od nas to kupować, takim przykładem służy.

Wiedza i doświadczenie innych ale własny kierunek rozwoju
W trakcie uroczystego otwarcia obiektu zaprezentowano szczegółowe dane dotyczące budynku i koncepcji Zielonych Ferm, będących wynikiem 27-letniego istnienia prężnego przedsiębiorstwa. Jak przyznają jego przedstawiciele, początkowo obserwowali zachodnie rynki czerpiąc z wiedzy i bogatego doświadczenia innych firm. Odkryli jednak swoje słabe punkty i opracowali własny kierunek rozwoju, który przyniósł sukces, jakim jest pozostawanie największym eksporterem mięsa drobiowego do Europy.

Kurczak to główna gałąź rozwoju firmy
Pojawił się zamysł zbudowania instytutu, w którym prace badacze pozwolą produkować mięso jeszcze zdrowsze. – Nazwaliśmy go Instytutem Hodowli i Żywienia Polskiego Kurczaka, ponieważ na kurczaku chcemy się skupiać. Jest on główną gałęzią działalności naszej firmy – mówił Dawid Leski, dyrektor Działu Badań i Rozwoju w firmie Wipasz. – Dział, który reprezentuję, to zespół ludzi, którzy współtworzyli tę firmę, tworzą najlepsze pasze w Polsce. Zespół liczy 12 osób, z czego sześć pracuje w laboratorium centralnym wykonując analizy na potrzeby tworzenia najlepszych receptur. Paszę wytwarzamy sami w Międzyrzecu, więc możemy ją na bieżąco kontrolować. Nie jest łatwo wytwarzać ją w małej ilości na potrzeby testowe. Powstaje w wielkich maszynach i muszą jej być tony, by zapewnić jakość granulatu. Dlatego tu w Kwasówce jest tak duży budynek z tak liczną obsadą, którą będziemy karmić wytworzoną mieszkanką. Będziemy żywić te kurczęta w taki sposób, by nie były obciążane niepotrzebnymi składnikami w nadmiarze. Będą dostawały dokładnie to, czego potrzebują. Kurczak przez lata obrósł mitami, jako mięso najtańsze, faszerowane hormonami i antybiotykami. Chcemy wszystkim udowodnić, że jest to mięso wartościowe – podkreślił Leski.

Kapliczka św. Franciszka – patrona hodowców ptactwa
W trakcie uroczystości nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi oraz poświęcenie nowo wybudowanej kapliczki ku czci św. Franciszka z Asyżu, patrona hodowców ptactwa. Na tablicy zdobiącej obiekt wyryto inskrypcję ze słowami świętego: „Zacznij od robienia tego, co konieczne, potem zrób to, co możliwe, nagle odkryjesz, że dokonałeś niemożliwego”, które stały się myślą przewodnią powstania nowoczesnego instytutu.

Prezes Józef Wisniewski, tworząc Zieloną Fermę zapowiedział powstanie wielu miejsc pracy. – W tej chwili jesteśmy największym eksporterem mięsa drobiowego do Europy Zachodniej i chcemy tutaj stworzyć jeszcze większe przedsiębiorstwo, by dać ludziom pracę i możliwość lepszego wynagrodzenia. Chcemy, by ta praca była postrzegana jako interesująca i twórcza – zapowiedział prezes Wipaszu.

 

materiał: Radio Biper Drelów
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama