Reklama

Porady: Ekspert budowlany – w jakich sytuacjach warto skorzystać z jego pomocy?

Rzeczoznawcy budowlani to przede wszystkim znawcy sztuki budowlanej. W wielu sytuacjach, np. w toczącym się sporze sądowym, wydana przez nich opinia może zadecydować o wyniku postępowania. Jednak okazuje się, że na co dzień, w rozmaitych, bardziej "przyziemnych" przypadkach, skorzystanie z profesjonalnej pomocy eksperta w zakresie budownictwa może przynieść nam realną korzyść lub też uchroni nas przed koniecznością ponoszenia dodatkowych, wysokich kosztów. Jeśli w najbliższym czasie będziesz odbierać nieruchomość od dewelopera lub też budynek / lokal, który zamieszkujesz budzi Twoje wątpliwości pod względem technicznym, koniecznie rozważ skorzystanie z usług rzeczoznawcy lub eksperta budowlanego.

Rzeczoznawca, czy ekspert? Jakiego rozwiązania poszukujesz?
Terminami ekspert i rzeczoznawca często posługujemy się zamiennie, jednak zakres usług świadczony przez wymienionych fachowców może się nieco różnić i powinien zostać dobrany zgodnie z naszymi potrzebami w zakresie profesjonalnych opinii budowlanych. Otóż ekspert budowlany to termin szerszy i określa w zasadzie każdego profesjonalistę z wymaganym wykształceniem i doświadczeniem w dziedzinie budownictwa. Eksperci budowlani mogą specjalizować się w konkretnej dziedzinie, np. instalacji elektrycznych. Jeśli potrzebujemy oceny stopnia uszkodzeń np. instalacji / budynku, opinii na temat jakości realizacji inwestycji, czy też potrzebujemy informacji na temat możliwości dokonania modernizacji konkretnej instalacji, potrzebna nam będzie opinia eksperta budowlanego.

Z kolei rzeczoznawcy budowlani to osoby posiadające nie tylko odpowiednie wykształcenie, ale i nieograniczone uprawnienia budowlane. Istotna będzie tutaj także praktyka w zawodzie rzeczoznawcy oraz członkostwo w izbie samorządu zawodowego. Rzeczoznawca dostarczy nam ekspertyzy opartej na oględzinach, profesjonalnych pomiarach i badaniach technicznych, którą wyda korzystając również z istniejącej dokumentacji technicznej i wyników własnych pomiarów. Tego typu ekspertyzy bywają niezbędne m.in. w przypadku roszczeń gwarancyjnych związanych z zakupioną nieruchomością.

Zakup nieruchomości lub ocena stanu budynku – w tych sytuacjach warto sięgnąć po ekspertyzy
Jeszcze zanim odbierzemy do dewelopera mieszkanie lub dom, warto skorzystać z opinii ekspertów, którzy zidentyfikują ewentualne wady i błędy w sztuce budowlanej, do jakich doszło w trakcie realizacji inwestycji. Usterki, czy niezgodności z projektem może ustalić jedynie osoba profesjonalnie zajmująca się opiniami i ekspertyzami technicznymi budynków. Powstała dokumentacja może natomiast okazać się przydatna m.in. w sytuacji, gdy będziemy oczekiwać, że wady zostaną usunięte w ramach gwarancji.

Usługi ekspertów budowlanych związane są również bezpośrednio z obowiązkiem dokonywania regularnych przeglądów budynków, jaki ciąży m.in. na zarządcach nieruchomości. Jeśli natomiast w domu, w którym mieszkamy na ścianach, czy stropach pojawiły się pęknięcia i rysy, specjalista wskaże nam, czy są one naturalnym objawem starzenia się budynku, czy też to wady stanowiące zagrożenie dla mieszkańców.

opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama