Reklama

Kodeń: XIV Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny (film) (galeria)

Dnia 28 lipca br. na Kalwarii Kodeńskiej odbył się po raz czternasty Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny. Organizatorami spotkania był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Warsztat Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy w Kodniu, a honorowy patronat nad uroczystością objął Wójt Gminy Kodeń Jerzy Troć.

 

Minęły dwa lata od imprezy ważnej dla niepełnosprawnych, która nie mogła się odbyć w ubiegłym roku ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem i spowodowane tym trudne okoliczności. Trzeba przyznać, że to ogromna przyjemność uczestniczyć w radosnym święcie niepełnosprawności! Po pierwsze – jest możliwość przyjrzeć się, jak spontaniczni potrafią być ci ludzie. Po drugie – można dostrzec ich autentyczne zaangażowanie w przedsięwzięcia o charakterze artystycznym. Po trzecie – stanowi niezwykłą okazję do podtrzymywania więzów międzyludzkich, które są ważnym elementem takich spotkań. U podstaw tej inicjatywy była, jest i będzie integracja społeczna osób z niepełnosprawnościami, promowanie aktywności artystycznej tych osób, umożliwienie im wzmocnienia poczucia wartości, korzystania z osiągnięć kultury, dóbr cywilizacji oraz twórczego rozwoju.

Do udziału w Festiwalu zgłosiły się 22 placówki i indywidualni wykonawcy, którzy chcieli wziąć udział w uroczystości oraz zaprezentować swoje zdolności i umiejętności artystyczne z miejscowości: Biała Podlaska, Kodeń, Końskowola, Kostomłoty, Lublin, Łuków, Łęczna, Włodawa, Kozula, Konstantynów, Kalinka, Kanie, Parczew, Międzyleś, Radzyń Podlaski i Góra Puławska. Znaleźli się wśród nich uczestnicy Środowiskowych Domów Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Domów Pomocy Społecznej, Ośrodki Wsparcia razem ze swoimi dyrektorami, kierownikami, instruktorami itp. Festiwal dofinansowany był ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Powiatu Bialskiego, Gminy Kodeń oraz licznego grona sponsorów.

XIV Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny tradycyjnie rozpoczął się hymnem pn. „Nie patrz na mnie z daleka”. Przesłanie do gości wygłosiła uczestniczka Środowiskowego Domu Samopomocy w Kodniu Anna Bielecka. Wyraziła radość i zadowolenie z przebywania we wspólnym gronie niepełnosprawnych oraz życzliwych im ludzi. Spotkanie rozpoczął Zastępca Wójta Gminy Kodeń Andrzej Krywicki oraz Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Marta Pomorska. Na scenę zaproszono sponsorów uroczystości, którzy okazali się szczodrzy i życzliwi, a organizatorzy wyrazili im swoją wdzięczność! Z osobami niepełnosprawnymi pracujemy od wielu lat i dostrzegamy, że ich aktywność artystyczna, korzystanie z dóbr kultury zasługuje na uwagę oraz wsparcie ze strony pełnosprawnych. Większość z nich zmaga się na co dzień z różnymi wyzwaniami, problemami, a przede wszystkim ograniczeniami spowodowanymi chorobami psychicznymi, zaburzeniami natury intelektualnej czy emocjonalnej. Osoby, które dzielą się tym, co posiadają sprawiają, że zwykła codzienność niepełnosprawnych nabiera jasnych barw i dostarcza pięknych przeżyć w gronie bliskich osób. Nasze doświadczenia i współpraca z tymi ludźmi pozwala zaobserwować, że dawanie wzbudza w nich wewnętrzną radość, zadowolenie, wzmocnienie poczucia wartości, którego tak bardzo potrzebują.

Swoją obecnością zaszczycili nas inspektorzy z Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białej Podlaskiej. Jeden z ich – Jan Grzegorz Kapinos odczytał list od Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg, która wyrażała swoją aprobatę dla inicjatywy społecznej, jaką jest Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny w Kodniu. Kolejny, zacny gość – Małgorzata Paprota – dyrektor Oddziału Lubelskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ciepłych i serdecznych słowach przyznała m.in. że cieszy ją możliwość przebywania z niepełnosprawnymi w tak pięknym i szczególnym miejscu. Przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej byli: Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Barbara Kociubińska – Koza, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białej Podlaskiej Małgorzata Malczuk, Kierownik Działu Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych Grzegorz Panasiuk, Przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego Mariusz Kiczyński. Następnie o. Michał Hadrich OMI – proboszcz Parafii Św. Anny w Kodniu pobłogosławił wszystkich uczestników Festiwalu. Prezentacji wszystkich obecnych placówek dokonywała Małgorzata Parczewska – instruktor Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kodniu. Mieliśmy przyjemność słuchać dawnych i popularnych utworów, przenikały ludowe treści, niepełnosprawni grali m.in. na bębnach, tamburynach, harmonijce ustnej, a przede wszystkim tańczyli, jak im grało w duszy.

Podczas uroczystości gospodarze – grupa teatralna Perły Życia ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Kodniu przedstawiła etiudę muzyczno – taneczną pt. „Dary świata”. Składał się na nią: utwór Krzysztofa Krawczyka, którego wartościową i niezapomnianą twórczość pragnęli przywołać. W aktywnych układach z zakresu choreoterapii uczestnicy wyrażali własną wrażliwość i zaangażowanie. Z kolei improwizacja dała im szansę na ukazanie, że dary świata to prawdziwe, ludzkie emocje i doznania. Natomiast uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kodniu – również gospodarze imprezy zaprezentowali układ taneczny z materiałem do utworu Erica Claptona „Łzy w niebie”. Piosenka niosła nadzieję, że znajdziemy się w rzeczywistości wolnej od zagrożeń i niebezpieczeństw, będziemy żyli szczęśliwie oraz cieszyli się ze wspólnych spotkań.

Nie sposób wyrazić, ile uczuć, wrażeń i pozytywnych emocji przenikało przez serca obecnych. Z jednej strony otwarci na drugiego człowieka, z drugiej strony nieśmiali, pełni obaw, ale i tak spełnieni. Dlaczego? Ponieważ dali z siebie wszystko, co najpiękniejsze i najlepsze – zaangażowanie w działania, które pozwoliły im „odkryć” siebie. Swoją obecnością zaszczycił nas również Adrian Litewka – bialski wokalista, który rozbawił publiczność chętną do tańca i śpiewu.

Niepełnosprawni to normalni ludzie, którzy zasługują na to, aby okazywać im szacunek i wspierać ich w życiowej drodze, a ta nie należy do najłatwiejszych. Wprawdzie mają swoje specjalne potrzeby, ale są też inne podobne do tych, które ma każdy z nas: materialne, możliwość swobodnego poruszania się poza domem, pomoc w wykonywaniu czynności dnia codziennego, dostęp do edukacji. Osoby z niepełnosprawnościami bardziej niż inni pragną utrzymywania relacji międzyludzkich. Nie zawsze potrafią o tym mówić, ale mają potrzebę akceptacji i bycia dostrzeganym w społeczności, której żyją. Przedsięwzięcia o charakterze artystyczno – kulturalnym, takie jak Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny w Kodniu sprawiają, że osoby z niepełnosprawnościami mogą poczuć się docenianymi Artystami i wartościowymi członkami społeczeństwa. Przenoszą się w świat muzyki współczesnej i ludowej, tańca terapeutycznego, improwizacji, które pozwalają na oderwanie się od trudnej rzeczywistości. Stwarza się im szansę na rozwinięcie ich pasji, zainteresowań i zdolności, ponieważ na to zasługują…

materiał: Środowiskowy Dom Samopomocy w Kodniu
tekst: Beata Kupryś
film: Biper TV
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Galeria:

Autor zdjęć:
Biper TV

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama