Reklama

Jakie mieszkanie wybrać na singla, a jakie dla rodziny?

Niewiele jest tak ważnych zakupów, jak zakup mieszkania – kupuje się je raz na wiele lat, a czasem nawet raz na całe życie. Co więcej, korzysta się z niego przecież absolutnie codziennie. Nieco inne wymagania co do mieszkań mają osoby mieszkające samotnie a rodziny, które planują przygotowanie przytulnych pokoi dziecięcych dla swoich pociech. Jak wybrać idealne mieszkanie dla siebie? Oto kilka przydatnych informacji.

Jakie powinno być idealne mieszkanie dla singla?

Przyjęło się, że osoby mieszkające samotnie powinny szukać dla siebie kawalerki, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby singiel wybrał mieszkanie z większą ilością pokoi. Często wybieraną opcją są mieszkania dwupokojowe, w których jedno pomieszczenie aranżowane jest na przytulną sypialnię z miejscem na ubrania i rzeczy osobiste, natomiast drugie na salon zawsze gotowy na przyjęcie niezapowiedzianych gości. Taki rozkład mieszkania ułatwia zachowanie porządku – pościel czy ubrania zamyka się w sypialni, do której rzadko kogokolwiek się zaprasza, natomiast w salonie można trzymać tylko rzeczy niezbędne i meble, sofę, stolik RTV, czy sprzęt grający. Trzypokojowe mieszkania rzadko są potrzebne osobom mieszkającym w pojedynkę, jednak czasem i one okazują się idealnym wyborem. Doceniają je osoby, które pracują w domu – w dodatkowym pokoju mogą urządzić sobie wtedy miejsce do pracy i oddzielić pomieszczenia przeznaczone do odpoczynku.

W statystykach widać, że większość singli wybiera mieszkania ulokowane blisko centrum miasta, podczas gdy tylko niewielki procent mieszka na obrzeżach, ciesząc się ciszą i spokojną okolicą. Osoby mieszkające samotnie zwykle nie potrzebują zbyt wiele przestrzeni, przez co mogą sobie pozwolić na wybór niewielkiego mieszkania w centrum, podczas gdy ceny większych nieruchomości w pobliżu są naprawdę wysokie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby ktoś, kto ceni sobie spokojne życie, zdecydował się na mieszkanie w cichej okolicy z dala od gwaru miasta – zakup nieruchomości to sprawa, do której zawsze podchodzi się bardzo indywidualnie.

Co jest ważne przy wyborze mieszkania dla rodziny z dziećmi?

Trudno powiedzieć, jakie mieszkania najczęściej wybierają rodziny – jednym z najważniejszych kryteriów jest przede wszystkim ilość posiadanych dzieci. Z jednym dzieckiem można mieszkać nawet w dwóch pokojach, choć lepszą opcją jest mieszkanie trzypokojowe, które sprawdza się także w przypadku posiadania dwójki dzieci, jeśli tylko mogą mieć one wspólny pokój. Przy trójce lub większej licznie pociech zaleca się wybór mieszkania czteropokojowego, najlepiej z osobnym przedpokojem, kuchnią – a nie jedynie aneksem, łazienką i osobnym pomieszczeniem z toaletą. Dla rodzin liczy się przestrzeń i funkcjonalność mieszkania, która bezpośrednio przekłada się na ich jakość życia.

Rodziny wielodzietne znacznie rzadziej wybierają mieszkania w centrum miasta, niż osoby samotne, pary, albo rodzice jedynaka. Jednym z powodów jest z całą pewnością cena mieszkań ulokowanych blisko centrum – jak można zobaczyć pod adresem https://gratka.pl/nieruchomosci/mieszkania/biala-podlaska, w Białej Podlaskiej mieszkania o tym samym metrażu mogą znacznie różnić się ceną zależnie od ich lokalizacji. Małe nieruchomości w centrum wciąż mogą wyglądać atrakcyjnie, jednak zakup dużego mieszkania w tej okolicy wiąże się zwykle z wysokimi kosztami. Z drugiej strony mieszkanie na obrzeżach miasta ma wiele zalet, wśród których można wymienić mniejszy hałas docierający do środka, mniejszy ruch na ulicach, zwykle spokojniejszą okolicę i bliższą odległość do terenów zielonych czy ścieżek rowerowych. To bardzo ważne, żeby dzieci od najmłodszych lat miały kontakt z naturą zamiast wszechobecnego w centrach miast betonu.

Jak mądrze określić swoje wymagania względem mieszkania?

Poszukiwania mieszkania zawsze należy rozpocząć od określenia budżetu. Musi on pokrywać nie tylko cenę zakupu mieszkania, ale także koszty jego ewentualnego remontu, niezbędnego sprzętu, który zamierza się kupić, opłaty sądowe, podatek i, jeśli korzystało się z tego rodzaju usług, zapłatę dla pośrednika. Pominięcie któregoś z tych elementów to prosta droga do utraty kontroli nad finansami. Najczęstszym błędem popełnianym przy określaniu budżetu jest niewłaściwy kosztorys remontu mieszkania. Niestety, remonty bywają kosztowne i czasochłonne, a żeby nie męczyć się z nimi przez długie miesiące, dobrze jest od razu rzetelnie określić wszystkie niezbędne prace.

Najczęściej mieszkania na sprzedaż ogląda się w serwisach takich jak ten pod adresem https://www.morizon.pl/mieszkania/biala-podlaska/, gdzie znaleźć można długą listę ofert z Białej Podlaskiej. Żeby szybko wyłonić spośród nich coś dla siebie, można skorzystać z filtrów wyszukiwania, w których ustawia się między innymi szukaną ilość pokoi, metraż mieszkania, czy zakres cenowy. Kiedy już znajdzie się mieszkanie idealne, warto pamiętać o dokładnym obejrzeniu jego stanu, a nawet przygotowaniu wstępnego kosztorysu kosztów jego odnowienia, żeby uniknąć przykrych niespodzianek finansowych.

 

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama