Reklama

Zalesie: Świetlica w Nowosiółkach inkubatorem rozwoju lokalnej społeczności (galeria)

Niebawem film! 7 sierpnia br. w Gminie Zalesie, w Nowosiółkach, wielkie święto. Miejscowość zyskała długo oczekiwaną świetlicę wiejską. Po wielu latach gdy na części obiektu podjęto działalność handlową i prowadzono sklep, gdy druga część przez wiele lat widoczna była jedynie w postaci wylanych fundamentów, Gmina Zalesie postanowiła w końcu uporać się z tematem a mieszkańcom stworzyć miejsce w którym być może już niebawem zaczną rodzić sie kolejne rozwojowe i integracyjne projekty. Świetlica Wiejska w Nowosiółkach może stać się lokalnym a nawet ponad lokalnym inkubatorem rozwoju społeczności lokalnej. Tym bardziej, że umiejscowienie obiektu, na skrzyżowaniu dróg i kilkadziesiąt metrów od rzeki Krzny i mostu drogowego jest ogromnie dogodne do dalszego inwestowania w to właśnie miejsce. Zresztą, już zapowiedziano budowę właśnie tutaj przystani kajakowej.

Tomasz Szewczyk, zastępca wójta Gminy Zalesie, Jana Sikory: – Wypada nam, władzom Gminy Zalesie z wójtem Janem Sikorą na czele, ale i mieszkańcom, być zadowolonymi i cieszyć się z wydarzenia jakim jest oddanie do użytku i uroczyste otwarcie Świetlicy Wiejskiej w Nowosiółkach. Prowadziliśmy projekt dwa lata aby doczekać szczęśliwego końca. Przekazujemy dziś budynek mieszkańcom. Tak na prawdę zaczęliśmy tutaj działania jeszcze w 2017 roku. Wtedy pierwsze plany, decyzje, postanowienia i zabezpieczanie środków w budżecie. W 2018 roku pierwsze prace budowlane przy pierwszym etapie inwestycji. Następnie zamknięcie w całość w etapie budowy surowym. Inwestycję ukończyliśmy w 2020 roku. Dziś widzimy piękny budynek. Śmiem nawet twierdzić, że jest to jeden z najpiękniejszych obiektów świetlic wiejskich na terenie naszej gminy. To co widzimy kosztowało samorząd ponad jeden milion złotych. Do tego kolejne pięćdziesiąt tysięcy złotych które włożyliśmy w wyposażenie budynku. Mieszkańcy wchodzą już na obiekt wyposażony w stoły, krzesła, sprzęt AGD, pełne wyposażenie kuchni i jadalni plus zaplecze. W planach dalsze działania związane z uzupełnieniem atrakcji wokół. Chcemy zbudować tutaj dużą altanę i przystań kajakową. Gorąco liczymy na to że, Urząd Marszałkowski przychyli się do naszego wniosku o ponowne przeliczenie punktów w ocenie projektu. Umowę mamy podpisaną. W dużym projekcie turystycznym w którym udział bierze siedem samorządów, zadania dotyczące infrastruktury turystycznej, a właściwie przetargi na realizację poszczególnych elementów nie wypadły pozytywnie. Rynek dziś na pewno kieruje się cenami z kosztorysów które rozbijają się o rzeczywiste ceny realizacji a te drożeją praktycznie z miesiąca na miesiąc. Ciężko jest znaleźć wykonawców w kwotach zapisanych do realizacji rok czy nawet dwa lata temu. Pochwalić muszę ponownie Gminę Zalesie, czyli nasz samorząd, u nas jako jedynym, udał się przetarg doprowadzić do końca i wyłonić wykonawcę realizacji przystani kajakowej i altany. Problem w tym, że projekt monitorowany przez Urząd Marszałkowski jako całość bierze pod uwagę realizację zadań wszystkich i wszędzie w tym przedsięwzięciu a tym czasem na placu boju – a dosłownie na placu realizacji budowy wspomnianej wyżej infrastruktury turystycznej pozostaliśmy tylko my jako Gmina Zalesie. Urząd Marszałkowski, jeśli pozytywnie przychyli się do naszego wniosku, to z budową przystani kajakowej uporamy się jeszcze do końca tego roku. Do tego wielka altana, miejsce na ognisko. Będzie to miejsce zarówno do dyspozycji mieszkańców jak i mam nadzieję turystów którzy odkrywają już a wierzę, że zaczną odkrywać jeszcze większą liczbą osób Gminę Zalesie, tereny nadbużańskie, południowe Podlasie.

Sławomir Syliwoniuk, radny Rady Gminy Zalesie, radny reprezentujący wsie Nowosiółki i Berezówka: – Dziś mieszkańcy Nowosiółek i okolic ogromnie są szczęśliwi. Od dawna na realizację i ukończenie budowy Świetlicy Wiejskiej oczekiwali. Bardzo często padał postulat wykonania tej inwestycji zarówno podczas spotkań sołeckich jak i podczas rozmów prywatnych. Chcieli mieć własne miejsce spotkań. Dziś doczekali się tego. Dla mnie osobiście to ogromny sukces. Można powiedzieć, że moim celem pracy w Radzie Gminy Zalesie obecnej kadencji była właśnie realizacja i ukończenie tego przedsięwzięcia. Znakomicie układa się współpraca z radnymi ale i władzami Gminy, wójtem Sikorą i zastępcą wójta Tomaszek Szewczykiem. Gdyby nie to na pewno takiego dnia w Nowosiółkach jak dziś jeszcze długo by nie było. Od początku rozmawialiśmy o świetlicy właśnie tutaj, dziś te nasze oczekiwania się spełniły. Dziś szczęście nam dopisało podwójnie. Po pierwsze otwarcie świetlicy a po drugie kolejne planowane tutaj inwestycje o których wspomniał zastępca wójta. Przystań kajakowa, altana, miejsce wypoczynku na pewno upiększy i uatrakcyjni naszą wioskę. A być może pojawią się pomysły czysto komercyjne z obsługą turystów a to odzwierciedli się w dodatkowych dochodach zarówno dla mieszkańców jak i dla sołectwa czy też budżetu całej Gminy Zalesie.

Tomasz Łozak, sołtys wsi Nowosiółki w Gminie Zalesie: – Nowosiółki to dziś ale i zawsze tak było, że to miejscowość piękna, ciepła, przyjazna. Jest to zielono i przyjemnie. Mieszkańcy pracują na roli, część przyjmuje gości. Miejscowość stworzona do wypoczynku, być może ten potencjał mieszkańcy odkryją dzięki wykorzystaniu nowej Świetlicy Wiejskiej i tego co wokół niej jeszcze powstanie. W najbliższych latach planujemy wspólnie z Radą Gminy i Wójtem Zalesia przebudować drogę z Nowosiółek do Berezówki. To droga powiatowa i tu ważna jest współpraca naszej Gminy z Powiatem Bialskim i Zarządem Dróg Powiatowych w Białej Podlaskiej. Z tego co wiem, wszystko jest na bardzo dobrej drodze. Doczekamy się generalnego remontu naszej mini obwodnicy Nowosiółek, drogi „za stodołami” a sama Berezówka doczeka się i remontu drogi i chodnika przez miejscowość. Na chodnik czekamy też w Nowosiółkach ale rozumiemy, że wszystko ma swój czas, musi być realizowane po kolei, gmina jest duża. Na pewno te najbliższe inwestycje drogowe wzmocnią potencjał wsi i możliwości wykorzystania świetlicy wraz z mającym powstać zapleczem turystycznym. Będzie wygodniej, szybciej, sprawniej i bezpieczniej. Pomysły na świetlicę już mamy. Na pewno będzie ona otwarta i do wykorzystywania przez mieszkańców wsi. Wynajmowana będzie na wesela, komunie, spotkania, imprezy. To miejsce wraz z wyposażeniem ma żyć.

Zalesie. Otwarcie Świetlicy Wiejskiej w Nowosiółkach. Niebawem pełna relacja filmowa. Dziś relacja live na profilu Radio Biper Facebook
https://www.facebook.com/radiobiper/posts/2030408693788917 <<==>> LINK

materiał: Radio Biper Zalesie
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama