Reklama

Styrzyniec: Festiwal Kulinarny „Szlacheckie Smaki Południowego Podlasia” (galeria)

Niebawem film na Biper TV! W dniu 8 sierpnia br., przy zabytkowym dworku w Styrzyńcu, miał miejsce festiwal kulinarny "Szlacheckie Smaki Południowego Podlasia". Organizatorzy przygotowali bogaty program atrakcji nie tylko kulinarnych. Jak na szlachecką biesiadę - bal przystało, otwarcie dokonało się w takt Poloneza powitalnego na scenie odtańczonego przez Macierzankę. Specjalnymi gośćmi wydarzenia byli: Marcin Szachowicz w programie Gotuj z Gwiazdą oraz koncert zespołu folkowego Hoyraky! Ogromne brawa za organizację i przygotowanie całości dla ekipy Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej z dyrektor ośrodka Agnieszką Borodijuk.

Festiwal Kulinarny ,,Szlacheckie Smaki Południowego Podlasia” to projekt napisany aby promować i rozwijać region w oparciu o lokalne zasoby. Zadaniem działań podjętych w ramach realizacji projektu jest zachowanie dziedzictwa kulturowego, historycznego i naturalnego, odtworzenie starych przepisów. Poprzez projekt, realizatorzy chcieli pokazać bogactwo kuchni regionalnej Południowego Podlasia z uwzględnieniem potraw stołu szlacheckiego. Są to potrawy, których przepisy i sposób wykonania przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Festiwal Kulinarny – Szlacheckie Smaki Południowego Podlasia popularyzuje takie potrawy oraz przede wszystkim pozwala zachować przed zapomnieniem.

Do udziału w projekcie Organizatorzy zaprosili Koła Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenia działające na terenie Powiatu Bialskiego. Do uczestnictwa zgłosiło się 7 KGW z Gminy Biała Podlaska a mianowicie: KGW „Rumianki” w Cełujkach, KGW „Baby gotowe na wszystko” w Sworach, KGW „Petardy z Pojelec” w Pojelcach, KGW „Grabanowskie Pokolenia na obcasach” w Grabanowie, KGW „Jutrzenka” w Sławacinku Starym, KGW w Styrzyńcu, KGW „Terra Bella” w Terebeli. Panie z kół gospodyń rywalizowały w konkursach: na „Najładniejsze stoisko szlacheckie”, na „Najsmaczniejszą potrawę szlachecką” i „Najsmaczniejsze ciasto szlacheckie”. Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody.

Oceny w konkursach dokonywała komisja w składzie: Przemysław Wasilewski, Paulina Pietrusik i Urszula Nowicka.

Przemysław Wasilewski to mistrz kucharski, Szef Kuchni na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim.

Panna Apteczkowa, czyli Paulina Pietrusik z Kodnia. Znalazła receptę na sukces – jak promować turystykę kulinarną w nietypowy sposób. Paulina Pietrusik, wcielając się w Pannę Apteczkową, podjęła się bycia lokalną orędowniczką tradycyjnych smaków Południowego Podlasia. Pierwowzoru odtwarzanej przez nią postaci, dzięki której jej się to udaje, należy upatrywać w historii czasu rodu Sapiehów, kiedy Panna Apteczkowa urzędowała na dworze Elżbiety Branickiej Sapieżyny i posiadała klucze od tzw. „apteczki” oraz pełniła kilka niezwykle ważnych funkcji – zbierała i suszyła zioła, wytwarzała syropy, maści, sporządzała lecznicze herbatki i nalewki.

Urszula Nowicka – mistrz cukiernictwa, aktywnie włączyła się w proces identyfikacji i rejestracji produktów tradycyjnych na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest uznanym autorytetem w zakresie kulinariów z bardzo dużym doświadczeniem w wypieku pieczywa, ciast oraz potraw regionalnych w tym kuchni szlacheckiej. Wykonuje wiele zadań w powstałej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Białej Podlaskiej Pracowni Kulinariów Regionalnych.

A oto wyniki poszczególnych konkursów:

Konkurs na „Najsmaczniejszą Potrawę Szlachecką” (zgłoszono 15. potraw)
I miejsce – Aneta Pykacz za „rybny pasztet z kaczki”,
II miejsce – Elżbieta Koleśnik za „kaczkę pieczoną”,
III miejsce – Beata Mackiewicz za „piwne golonko szlachcica”,
wyróżnienie – Czesław Pikacz za „forszmak z sarny a’la Czesław”,
wyróżnienie – Grzegorz Ochijewicz za „gulasz z kaszą jęczmienną i ogórkiem kiszonym”.

Konkurs na „Najsmaczniejsze Ciasto Szlacheckie” (zgłoszono 12. ciast)
I miejsce – Anna Koleśnik za „tort chlebowy z kremem pomarańczowym”,
II miejsce – Beata Ochijewicz za „Marcine”,
III miejsce – Agata Sołtan za „Mrowisko”
wyróżnienie – Jolanta Juszczuk za „rogaliki”, Magdalena Michaluk za „torcik Terra Bella”.

Konkurs na „Najładniejsze Stoisko Szlacheckie” (zgłoszono 7. stoisk)
I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Grabanowskie Pokolenia na Obcasach” za stoisko „KGW Grabanowskie Pokolenia na Obcasach”,
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Sworach „Baby Gotowe na Wszystko” za stoisko „Szlachecka uczta pełna obfitości od Bab Gotowych na Wszystko dla Waszmości”,
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Terebeli „Terra Bella” za stoisko „Jak to ongiś bywało we Dworze w Terebeli”
wyróżnienie – Koło Gospodyń Wiejskich „Jutrzenka” w Sławacinku Starym za stoisko „Uczta u Jutrzenki”.

Koszt całego projektu wyniósł 53 tysiące 704 złote z czego 63% to dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów wiejskich w ramach PROW na lata 2014-2020

Ponadto w programie dnia znalazł się plenerowy pokaz kulinarny „Gotujemy z gościem – Gwiazdą Sztuki Kulinarnej Marcinem Szachowiczem„, Szefem Kuchni Unilever Food Solution oraz pokaz kulinarny z udziałem babć i wnuków „Kuchnia łączy pokolenia” w wykonaniu Pracowni Kulinariów Regionalnych GOK Biała Podlaska w Perkowicach. Do tego stoiska z zabawkami, tatuażami, watą cukrową, popkornem, dmuchana zjeżdżalnia „Bajusia”, wóz OSP Sławacinek Stary z ekipą strażacką, wóz policyjny, karetka pogotowia ratunkowego w które dokonywano szczepień w ramach walki z Covid-19, stoisko informacyjne dotyczące szczepień.

Ogromnie dużo działo się na scenie. Zaprezentowały się: zespoły „Macierzanka” i „Figiel” – instruktor Agnieszka Bieńkowska, zespół Kalina z Perkowic – instruktor Andrzej Rządkowski, zespół Jutrzenka ze Sławacinka Starego – instruktor Zdzisław Marczuk, zespół Kaczeńce – instruktor Andrzej Chwaluczyk, zespół Lewkowianie z Dokudowa – instruktor Zdzisław Marczuk, zespół Wrzos – instruktor Roman Makarski, zespół Chodźta do nos – na akordeonie gościnnie Jakub Gdela, zespół z Hruda – instruktor Roman Makarski, zespół Barwinek – gościnnie na akordeonie Jakub Gdela, zespół Białynia – instruktor Małgorzata Kozakiewicz, zespół Sitniczanie – instruktor Jakub Gdela, kapela Caravana, zespół Zorza – instruktor Jakub Gdela. I na finisz oraz mocne uderzenie – koncert zespołu Hoyraky.

Wydarzenie okazało się ogromnie ciekawe i docenione przez publiczność. Przewinęło się łącznie podczas niedzieli ze szlacheckim zacięciem około tysiąca osób. Festiwal Kulinarny „Szlacheckie Smaki Południowego Podlasia” odwiedziła też znaczna ilość gości VIP. Obecny był i dyplomy oraz nagrody zwycięzcom konkursów wręczał – wójt Wiesław Panasiuk. Nie zabrakło zastępcy wójta Adama Olesiejuka. Obecny był przewodniczący Rady Gminy Biała Podlaska Dariusz Plażuk, wiceprzewodnicząca Rady Agnieszka Sęczyk, skarbnik Krzysztof Radzikowski, radni: Monika Oskwarek, Renata Rudawska, Joanna Panasiuk i Stefan Śledź. Radę Powiatu Biała Podlaska reprezentował radny Arkadiusz Maksymiuk.

Materiały live z Festiwalu Kulinarnego „Szlacheckie Smaki Południowego Podlasia” w Styrzyńcu, gmina Biała Podlaska, zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej zamieszczone na profilu Facebook Radio Biper:

https://www.facebook.com/watch/live/?v=925179041365648&ref=watch_permalink <<==>> LINK

https://www.facebook.com/watch/live/?v=2922285171422760&ref=watch_permalink <<==>> LINK

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama