Reklama

Kulturalny Pejzaż Podlasia: Zespół śpiewaczy „Jutrzenka”

Ponad dwieście utworów w repertuarze, po drodze sukcesy, nagrody, wyróżnienia i niezmiennie misja promowania kultury ludowej Podlasia. Dziś przybliżamy działalność zespołu Śpiewaczego Jutrzenka ze Sławacinka Starego.

Jutrzenka nie powstałaby bez dużego zaangażowania Alicji Romaniuk, byłej radnej gminy Biała Podlaska. Dzięki jej staraniom w styczniu 2011 roku zespół rozpoczął swoją działalność. – Byłam radną i chciałam w jakiś sposób rozweselić Sławacinek i przyszło mi do głowy, aby stworzyć zespół ludowy – tłumaczy pani Alicja.

Wybór nazwy dla zespołu wyjaśnia Regina Kaliszewska – Było kilka propozycji, ta akurat propozycja nazwy wyszła od pani Danusi [Danuty Jankowskiej, przyp. red], członkini naszego zespołu. Od razu ją zaakceptowaliśmy. Śpiewaliśmy często w kościele jutrznię i to do nas jakoś pasowało, wszyscy się zgodzili i tak już zostało.

Jak podkreślają zgodnie członkowie, bodźcem do powstania zespołu była również działalność innych zespołów w okolicy, co zmotywowało mieszkanki Sławacinka do stworzenia własnego. – Informacja o możliwości założenia zespołu szła pocztą pantoflową, od jednej do drugiej pani. Spotkałyśmy się i doszliśmy do wniosku, że może faktycznie warto ten Sławacinek jakoś rozpropagować – wspomina Bogumiła Grzywacz.

W chwili, kiedy zrodziła się idea powołania zespołu, chęć śpiewania wyraziło 9 mieszkanek Sławacinka Starego. Pierwszym instruktorem zespołu został pan Roman Makarski. Po nim funkcję tę pełnił Krzysztof Kuchta. Na początku działalności zespół śpiewał głównie piosenki biesiadne, które wykonywał okazjonalnie na różnych małych wydarzeniach. W 2012 roku zespół wkroczył w nowy etap działalności, kiedy dzięki namowie ówczesnej dyrektor GOK-u Bożenie Pawlinie-Maksymiuk, Jutrzenkę wziął pod swoje skrzydła znany muzyk ludowy z Zakalinek Zdzisław Marczuk. Już po pierwszych próbach z nowym instruktorem, repertuar zespołu zaczął wzbogacać się o piękne pieśni ludowe z Podlasia a także utwory religijne i patriotyczne. – Trzeba zawsze dobierać pieśni do naszego regionu. Szukamy ich wspólnie, ja czasami przynoszę swoje. Słowa można dobrać, czasami samemu coś wymyślić. Przez te lata trochę tych pieśni nam się nazbierało – tłumaczy instruktor Zdzisław Marczuk. W tej chwili repertuar Jutrzenki liczy ponad 200 różnych utworów. Opiekun zespołu ubogaca śpiew grą na trzyrzędowej harmonii oraz czasami na skrzypcach. – Staramy się śpiewać na dwa głosy, ale nie jest to łatwe i nie każda pieśń do tego pasuje. Najlepiej pasują do takiego śpiewania pieśni chachłackie czy ukraińskie – dodaje mistrz Zdzisław. Co warto podkreślić zespół uczy się wszystkich tekstów na pamięć i śpiewa podczas koncertów bez korzystania z zeszytów.

Próby zespołu odbywają się w miejscowej świetlicy raz w tygodniu. – Nasze próby mają zawsze swój stały przebieg. Najpierw jest rozgrzewka, żeby trochę rozgrzać nasze gardła a potem wybieramy, co będziemy śpiewać. Jeśli mamy gdzieś wyjazd, wybieramy pod dany koncert konkretne piosenki i ćwiczymy – wyjaśnia Stanisława Wróbel.

Ich sztandarowymi utworami, jakie chętnie wykonują podczas koncertów są pieśni pt. „Hej Podlasie” i „Biała Podlaska”.

Hej Podlasi

Błękit jeziora dookoła

A tam w oddali gdzieś las
Słońce i przestrzeń nas woła
Tutaj więc spędź wolny czas

Hej, Podlasie, jakie cudne,

Gdzie jest taki drugi kraj,

tu przeżyjesz chwile cudne,

tu przeżyjesz życia maj…

 

Biała Podlaska

Biała Podlaska miasto

O jakaż piękna Ty
Uliczki twoje ciasne
A na nich kocie łby

Twe stare kamienice
Nadkruszył zębem czas

A jednak jesteś dla mnie

Najmilsza z wszystkich miast…

Członkowie zespołu występują w specjalnie uszytych podlaskich strojach ludowych, na które składają się białe koszule i fartuszki, spódnice w paski, chusty, czerwone korale oraz czarne buty. Stroje zostały ufundowane przez gminę Biała Podlaska.

Zespół może się poszczycić zdobyciem wielu nagród i wyróżnień. Wymieńmy, choć kilka. W 2012 roku Jutrzenka otrzymała nagrodę starosty na Powiatowym Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Drelowie, co było przepustką do występu w Lublinie podczas etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. W 2014 roku zdobyli wyróżnienie w konkursie piosenki biesiadnej w Roskoszy. W tym samym roku za swój występ na przeglądzie kolęd i pastorałek w Kobylanach otrzymali drugie miejsce. W 2018 roku zajęli trzecie miejsce na Podlaskim Festiwalu Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej. – Dla nas ten zespół, mówię tu w imieniu chyba wszystkich, jest to coś wspaniałego. Jest to odskocznia od codzienności. Są spotkania, rozmowy, wyjazdy i to nam daje bardzo dużo radości – podkreśla Stanisława Wróbel.

Warto wspomnieć również o miejscach, gdzie zespół miał okazję występować do tej pory. Wśród wydarzeń i miejsc, które zapadły szczególnie w pamięć śpiewakom, był wojewódzki przegląd kapel i śpiewaków w Skansenie Wsi Lubelskiej na Sławinku (2014 r.), koncert na spotkaniu „Podlasie – pogranicze kultur, historia, religia i obyczaje” na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (2015 r.) oraz koncert „Lubelszczyzna żegna” w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą (2015 r.). Oprócz koncertów wyjazdowych poza obszar naszego regionu, Jutrzenka występowała wielokrotnie podczas dożynek gminnych, powiatowych i podczas innych wydarzeń kulturalnych na terenie gminy, ale i regionu Południowego Podlasia. Zespół to także motor napędowy różnych akcji dla lokalnej społeczności. Członkowie rokrocznie organizują m.in. spotkania z dziećmi i młodzieżą w szkołach, spotkania kolędnicze, wydarzenia okolicznościowe jak np. Dzień Seniora czy Dzień Dziecka.

Jak wszystkie zespoły w czasie pandemii, śpiewacy są głodni występów i czekają z utęsknieniem na zaproszenia. Jednym z marzeń zespołu jest niezmiennie ponowny występ w Kazimierzu Dolnym na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych.

Obecny skład zespołu:

Bogumiła Grzywacz, Stanisława Wróbel, Krystyna Krasocha, Marian Krasocha, Kazimiera Klimiuk, Danuta Jankowska, Regina Kaliszewska, Urszula Maleńczuk, Zdzisław Marczuk (instruktor muzyczny).

W zespole śpiewali również: Krystyna Krasocha i Lucjan Krasocha.

Opiekunem grupy jest dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej Agnieszka Borodijuk.

 

Tekst: J. Sowa
Zdjęcia: GOK w Białej Podlaskiej

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama