Reklama

Sławatycze: A co gdyby Tadeusz Kościuszko miał kajak? (film) (galeria)

24 lipca br. rzeką Bug zorganizowany został Spływ Kajakowy Szlakiem Kościuszkowskim, który w założeniu miał przypomnieć o historycznym wydarzeniu związanym z Tadeuszem Kościuszko. Honorowym patronatem wydarzenie objęli Starosta Bialski Pan Mariusz Filipiuk oraz Wójt Gminy Sławatycze Pan Arkadiusz Misztal. Wspólnie z firmą Aktywny Wypoczynek Marek Pomietło – prowadzącą wypożyczalnię kajaków nad Bugiem chcemy kontynuować zainicjowaną w ubiegłym roku cykliczną imprezę, która będzie wspomnieniem o historii wyprawy naszego generała do USA. Różne źródła podają, że wyprawa rozpoczęła się w Kuzawce, a pieniądze na nią w kwocie 500 dukatów Kościuszko pożyczył w karczmie w Sławatyczach. Te nadbużańskie miejscowości na dzisiejszej granicy Polski i Białorusi w 1776 roku zostały historycznymi świadkami olbrzymiego wydarzenia.

 

Punktualnie o godz. 10.00 przy pięknej słonecznej pogodzie grupa zapalonych kajakarzy miłośników aktywnego wypoczynku wypłynęła na fantastyczną przygodę wielokulturowym odcinkiem granicznego Bugu Pawluki – Sławatycz poznawać nadbużańską przepiękną dziką przyrodą. Uczestnicy płynąc zachwycali się zdrowym powietrzem, mnóstwem zieleni, magią nadbużańskiego krajobrazu, ciszą, bliskością kontaktu z naturą oraz oddaleniem od miejskiego zgiełku. Po ponad 3 godzinach pobytu na wodzie; organizatorzy przygotowali posiłek uczestnikom spływu przy altanie w Kuzawce w miejscu wyprawy Tadeusza Kościuszki do USA. Po krótkim odpoczynku uczestnicy popłynęli do Sławatycz docelowego miejsca zakończenia spływu.

Malownicze krajobrazy na długo zostaną w pamięci uczestników imprezy kajakowej. Przepiękne plaże z gorącym piaskiem porównywalne do greckich plaż pozwoliły na odpoczynek. Niezapomniana przygoda na długo pozostanie w pamięci.

Komandorem spływu był Marek Pomietło prowadzący firmę Aktywny Wypoczynek w Sławatyczach; nad bezpieczeństwem uczestników spływu czuwał ratownik instruktor kajakarstwa Artur Kadłubowski oprawę fotograficzno – filmową prowadził Mariusz Maksymiuk Radio Biper.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom imprezy, patronom – Staroście Bialskiemu – Panu Mariuszowi Filipiukowi i Wójtowi Gminy Sławatycze – Panu Arkadiuszowi Misztalowi, za objęcie patronatem wydarzenia. Impreza organizowana była przy wsparciu finansowym Powiatu Bialskiego i Gminy Sławatycze.

Patronat medialny i prasowy sprawowały: Słowo Podlasia, Gościniec Bialski, Radio Biper, Podlasie24, Katolickie Radio Podlasie, Biała News.

Zapraszamy na kolejną edycję za rok, wszystkich którzy pragną przeżyć swoją kajakową przygodę, w miejscach, w których bywał nasz wspaniały patriota.

Kajakowa Przygoda PL

materiał: GOK Sławatycze
tekst : Bolesław Szulej
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama