Reklama

Kaliłów: Takiego festynu jak ten na Popówce najstarsi górale nie pamiętają! (galeria)

W Gminie Biała Podlaska, dokładnie w Kaliłowie, od kilku lat inwestuje się środki Funduszu Sołeckiego wspomagane przez pieniądze z budżetu Gminy Biała Podlaska. Inwestuje się w pomysł radnego Marka Sawczuka. Pomysł zamyka się w jednym słowie - nazwie - "Popówka". 25 lipca 2021 roku był dniem na który Sawczuk wraz z mieszkańcami wsi, z przyjaciółmi i wolontariuszami których przez te lata nie brakowało i zawsze można było liczyć na ich wsparcie i pomoc w pracach wykonywanych na "Popówce", był dniem wielkiego sukcesu.

Miniona niedziela była czasem podsumowania, zamknięcia realizacji kolejnego etapu ale i też poświęcenia obiektu jak i oficjalnego otwarcia. Festyn który tego dnia zorganizowano był ogromnie udany i przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Odwiedziło tego dnia grubo ponad tysiąc osób „Popówkę”. Bawiło się, tańczyło, śpiewało, częstowało się i korzystało z atrakcji jakimi dysponuje to wyjątkowe miejsce. Pomoc w realizacji Festynu udzielił Wójt Gminy Biała Podlaska – Wiesław Panasiuk, Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej – Agnieszka Borodijuk oraz Stowarzyszenie „Tradycja i Współczesność”.

Kilka kilometrów od granic miasta. Kaliłów. Gmina Biała Podlaska. W leśnym ustroniu powstało w 2014 roku miejsce które z roku na rok zyskuje w oczach miłośników pikników i spędzania wspólnego czasu oraz integracji na świeżym powietrzu. Mowa o “Popówce”! Miejsce zaskakuje tych którzy są tu po raz pierwszy ale i stałych bywalców. Tak też było i tym razem. Zakończono budowę dużego budynku gospodarczego, świetlicy, sali zabaw, miejsca spotkań pod dachem i z pełnymi wygodami. W tym roku też, dosłownie w piątek, Marek Sawczuk wraz z kolegami z zakładu pracy w którym na co dzień pracuje i wraz z mieszkańcami wsi Kaliłów i Woskrzenice, zakończyli budowę nowego ogrodzenia. To również majstersztyk i artystyczne cudo które zdobi „Popówkę”. Łatwo je rozpoznać już z daleka, wyróżnia „Popówkę” z pośród wielu innych miejsc, warto choćby wspomnieć o zaprojektowanych wejściach które powstały na wzór wejść do saloonów z westernów Dzikiego Zachodów Stanów Zjednoczonych.

Do tej pory, od 2014 roku, nie ma sezonu aby nie pojawił się na 'Popówce” jakiś kolejny nowy obiekt, urządzenie, atrakcja czy też dodatkowe wyposażenie służące gościom “Popówki”. Nie przeszkodziła w tym nawet sytuacja epidemiologiczna związana z koronawirusem. Można powiedzieć, że nawet pomogła. Choć były obawy związane z brakiem funduszy i zamrożeniem wydatków inwestycyjnych związanym z lockdownem. W spokoju, w ciszy, bez rozgłosu, Marek Sawczuk wraz z ochotnikami budowali, stawiali, unowocześniali, przycinali, grabili, czyścili, układali i wzmacniali potencjał „Popówki”. Dodać warto, że obiekt tak na prawdę i na co dzień jest otwarty 24/24 i 7/7 i jak dotąd korzystanie z jego możliwości jest bezpłatne. Wystarczy tylko wcześniej uprzedzić opiekuna miejsca – Marka Sawczuka – radnego Rady Gminy Biała Podlaska a jednocześnie sołtysa Kaliłowa o planowanej wizycie i skorzystaniu z uroków “Popówki”.

Skąd nazwa? „Popówka”? Otóż jak twierdzą najstarsi mieszkańcy Kaliłowa miejsce na którym powstał teren turystyczno – rekreacyjny i grunta sąsiednie – nazywane były gruntami popa. Historii Popówki jest trochę więcej. Mieszkańcy wspominają na przykład i to, że właśnie w tym miejscu, kiedyś planowano w Kaliłowie pobudować szkołę. Ostatecznie zbudowano ją w pobliskich Woskrzenicach. Zaangażowanie Sawczuka i czas pokazały jednak moc atrakcyjności “Popówki”. Z wielką chęcią i dość często dzieci wraz z całymi rodzinami, klasami, szkołami odwiedzają to miejsce.

W momencie gdy Rada Gminy wspólnie z wójtem Wiesławem Panasiukiem postanowiła część budżetu gminy przeznaczyć na Fundusz Sołecki nie czekaliśmy, od razu, pierwsze wioskowe pieniądze postanowiliśmy przeznaczyć na “Popówkę”. W pierwszych latach udało się prowizorycznie ogrodzić teren, postawić jedną wiatę, przygotować boiska i miejsce na ognisko. A potem sukcesywnie doposażaliśmy obiekt i zapraszaliśmy już pierwszych gości. – mówi Sawczuk.

Ci goście dość szybko zaczęli pojawiać się sami. Informacja o niezwykłym, świetnie przygotowanym do wypoczynku miejscu zaczęła rozchodzić się pocztą pantoflową. Do dziś spotykali się już tu i wypoczywali czynnie i przy grillu całe rodziny, szkolne wycieczki, miały miejsce imprezy firmowe i to nawet tych z daleka bo z samej Warszawy a do tego różne wydarzenia sportowe, kulturalne i tematyczne. Największą jak do tej pory imprezą były przeprowadzone właśnie na “Popówce” Dożynki Gminy Biała Podlaska w roku 2017.

Nie próżnujemy i sposobem gospodarskim i przy wsparciu wójta, Urzędu Gminy i Rady Gminy co roku wzbogacamy Popówkę w kolejne atrakcje. Plac zabaw, piaskownica, parking, dzięki dożynkom w roku 2017 pozostała utwardzona kamieniem droga. W 2018 roku dzięki pieniądzom z zewnątrz i z budżetu Gminy Biała Podlaska poprzez uprzednie wyrażenie zgody przez koleżanki i kolegów radnych, za co serdecznie dziękuję, udało się zainstalować na Popówce Otwartą Strefę Aktywności z kilkoma urządzeniami sportowo – wysiłkowymi na wolnym powietrzu. – opisuje dzisiejszą Popówke sołtys Kaliłowa.

Ale atrakcji w Popówce jest znacznie więcej. Już sam spokój miejsca, bezpieczeństwo, dozór opiekunów Popówki, monitoring, a i bliskość miejsca pamięci, martyrologii, cierpienia i tragicznej śmierci dziesiątków tysięcy jeńców radzieckich i wielu innych narodowości które dziś przypominają dwa sąsiadujące krzyże – rzymskokatolicki i prawosławny – sprawiają, że miejsce to ma specyficzny urok, klimat i oddziałuje w niespotykany sposób na je odwiedzających.

Wracamy do atrakcji. O placu zabaw dla dzieci już wspominaliśmy, ale nie jest to tylko sama piaskownica, są huśtawki zarówno te tradycyjne jak i te zmontowane na gałęziach drzew, dawne, jest i współczesny zestaw zabawowy dla najmłodszych a i specjalnie, bezpiecznie przerobiony na wehikuł przekraczania prędkości świetlnych w dziecięcych fantazjach Volkswagen w wyścigowych barwach. Wśród atrakcji także kącik strażacki z podstawowym, częściowo już zabytkowym wyposażeniem. Do tego grill, ławki, wiaty, stół do tenisa i do kier planszowych oraz toaleta. Wspomnieliśmy o wygodnej drodze dojazdowej, parkingu, oznakowaniu, zapasie drewna do ogniska i dużej wolnej przestrzeni.

Korzystając z „Popówki” warto wybrać się na spacer czy podróż rowerem wśród lasów i pól. Kto jednak woli lenistwo może zostawić dzieciaki na placu zabaw, jest piaskownica, są urządzenia zabawowe łącznie z huśtawkami ale i jest wymyślne auto, specjalnie przygotowane jako atrakcja dla dzieci. Dorośli i młodzież mają do dyspozycji stoły do gier planszowych. Jest oczywiście OSA – Otwarta Strefa Aktywności z dziesiątką urządzeń. Jest wiata, a nawet dwie. Miejsce pod ognisko i grilla. Na miejscu przygotowano drewno. Wielkim plusem miejsca jest pompa z której można pobrać bieżącą wodę. Jest oczywiście toaleta. Najnowszym, właśnie oddanym i poświęconym w minioną niedzielę obiektem jest obszerna wiata gościnna – budynek gospodarczy. Na co dzień obiekt ten nie jest dostępny, można z niego skorzystać poprzez wcześniejszą rezerwację.

Z bialskiego Śródmieścia dotrzesz na Popówkę – to prawie 9 kilometrów:
– samochodem czas dotarcia ok. 13 minut
– rowerem czas dotarcia ok. 28 minut (
– pieszo czas dotarcia ok. 1 godzina 50 minut
Inne środki komunikacji to busy z Białej Podlaskiej do Holi i Kaliłowa na trasie do Terespola.

Rezerwacja Popówki telefoniczna: 665 131 005 pod zorganizowane imprezy zamknięte.
Dla spokojnych rodzinnych wypadów czy chwili oddechu od cywilizacji rezerwacja nie jest wymagana!

Wcześniejsze nasze materiały dotyczące „Popówki”

Kaliłów: Popówka zaskakuje i ciągle się zmienia… (galeria) <<==>> LINK
Nudzisz się? Wypad na Popówkę (galeria) <<==>> LINK


materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia: Iwona Szczygieł
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama