Reklama

Województwo: Uderzenie w zorganizowaną przestępczość

- Funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili grupę przestępczą. - Grupa specjalizowała się w przemycie i produkcji papierosów. - Zatrzymano 8 osób.

Funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej wraz z funkcjonariuszami Placówki Straży Granicznej z Lublina przeprowadzili wspólne działania mające na celu likwidację zorganizowanej grupy przestępczej. Szajka zajmowała się przemytem i produkcją papierosów.

Czynności prowadzone były w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu.

W trakcie prowadzonych działań funkcjonariusze przeszukali kilka posesji w woj. łódzkim. Ujawnili blisko 80 tys. sztuk papierosów oraz ponad 80 kg krajanki tytoniowej o łącznej wartości rynkowej ok. 100 tys. zł.

Ponadto funkcjonariusze zabezpieczyli środki finansowe w kwocie 95 tys. zł, pojazdy o łącznej wartości 73 tys. zł oraz 350 g materiałów wybuchowych.

W wyniku podjętych działań zatrzymano też 8 osób, w tym organizatora grupy przestępczej.

Z ustaleń prowadzonego śledztwa wynika, że od stycznia 2018 r. do września 2020 r. na terenie kilku województw (m.in. lubelskiego i łódzkiego) działała zorganizowana grupa przestępcza. Sprawcy nielegalnie sprowadzali i produkowali wyroby akcyzowe w ilości nie mniejszej niż 1,1 mln paczek papierosów i ponad 170 kg tytoniu nie oznaczonych polskimi znakami akcyzy.

Uszczuplenia Skarbu Państwa sięgają ponad 13 mln zł.

Podejrzani usłyszeli zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a jeden z nich kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Na podstawie zebranego materiału dowodowego i na wniosek prokuratora wobec czwórki podejrzanych sąd zastosował trzymiesięczny areszt.

 


materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst i zdjęcia: Marzena Siemieniuk Referat Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama