Reklama

25 sesja Rady Gminy Biała Podlaska. Wójt Panasiuk z absolutorium. Mówiono o autostradzie i przedszkolu w Grabanowie (galeria)

29 czerwca w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Ciciborze Dużym odbyła się XXV sesja Rady Gminy Biała Podlaska VIII kadencji. Wójt Wiesław Panasiuk otrzymał absolutorium z wykonania budżetu za rok 2020. Radni dowiedzieli się o opieszałości GDDKiA w sprawie budowy ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym. Radni podjęli uchwały m.in. w sprawie utworzenia i organizacji punktu przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Grabanowie. W Rakowiskach decyzją radnych nastąpi scalanie gruntów pod kolejne działki budowlane. Przekazano plac budowy pod spinki sieci wodociągowej Woroniec – Sycyna z ujęciem w Worońcu i sieci Pólko-Sitnik z ujęcia ze Swór. Udało się też znaleźć wykonawcę na budowę drogi w Pojelcach. Więcej i szczegóły w materiale.

Informacja wójta gminy o działaniach pomiędzy sesjami.
Odbyło się spotkanie z dyrektorem GDDKiA Lublin, na którym omawiana była sprawa brakującego 220 metrowego odcinka ścieżki rowerowej pomiędzy Biała Podlaską a ścieżką rowerową do Styrzyńca. – Problem polega tylko na tym, że jest to teren GDDKiA. Musieliśmy podjąć odpowiednie działania, tak żeby Generalna Dyrekcja dokończyła budowę tego fragmentu ścieżki. Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze – tłumaczył radnym wójt.

W przerwie między sesjami odbyła się także Rada Nadzorcza Gminnego Zakładu Komunalnego w Czosnówce, na której omawiano kondycję zakładu oraz działania, jakie będę podejmowane w najbliższej przyszłości.

Gminę i jednostkę OSP w Sławacinku Starym odwiedził zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w celu konsultacji w związku z planowanymi zmianami w ustawie o OSP.
Obchodzono Dzień Samorządowca. Gmina przesłała podziękowania sołtysom, radnym i urzędnikom za to, że włączają się aktywnie w rozwój gminy.
Odbyły się konkursy dyrektorskie do szkół podstawowych w Ortelu, Grabanowie i Sworach. Na stanowiskach pozostali dotychczasowi dyrektorzy.
Na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej Rady Gminy, pochylono się nad sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy za 2020 rok.
Ponadto odbyło się spotkanie z dyrektorami odpowiedzialnymi za odcinek budowy autostrady Swory – Cicibór.

Jednym z ostatnim ważnych wydarzeń, było gminne zakończenie roku szkolnego w Sławacinku Starym, podczas którego najzdolniejsi uczniowie zostali nagrodzeni nagrodą wójta gminy – złotymi i diamentowymi piórami. – Chcemy w ten sposób podziękować uczniom za wyniki w nauce oraz zdopingować innych do jeszcze bardziej wytężonej pracy – podkreśla wójt Wiesław Panasiuk.

Działania inwestycyjne.
Zakończono budowę chodników w Sławacinku Starym i w Styrzyńcu, łącznie to prawie 4 km chodników. Ukończono również budowę ścieżki pieszo-rowerowej do Porosiuk. Trwa modernizacja dworku w Wilczynie, która ma się zakończyć w listopadzie br. Został przekazany plac budowy pod spinki sieci wodociągowej Woroniec – Sycyna z ujęciem w Worońcu i sieci Pólko-Sitnik z ujęcia ze Swór.

Trwa remont nawierzchni asfaltowej po zimie, zostało uzupełnienie ubytków w trzech gminnych miejscowościach. Na ukończeniu są również naprawy dróg gruntowych.
Udało się znaleźć wykonawcę na budowę drogi w Pojelcach. Drogę wykona firma PRD za kwotę 123 tys. zł.
Zaprojektowano oświetlenie drogowe w Worońcu. Trwa również wykonywanie różnych inwestycji z funduszu sołeckiego.
Rozstrzygnięto dwa przetargi na solary i na energooszczędne oświetlenie uliczne w gminie. Wkrótce ruszy realizacja zadania.
Podjęto decyzję o wprowadzeniu nazw ulic w miejscowości Grabanów w związku z dynamicznym rozwojem miejscowości.

Podjęte uchwały.
Na XXV posiedzeniu Rady Gminy Biała Podlaska radni przyjęli ważne uchwały. Głosowano między innymi nad uchwałą w sprawie utworzenia i organizacji punktu przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Grabanowie.Do tej pory mieliśmy osiem punktów przedszkolnych przy gminnych szkołach podstawowych. Jedyna szkoła, która nie miała takiego punktu, to właśnie szkoła w Grabanowie z powodu braku miejsca. Ponieważ te miejsce się zrobiło dzięki rozbudowie szkoły, wójt i rada podjęła decyzję, że wyremontujemy starą część budynku i utworzymy tam punkt przedszkolny – tłumaczyła radnym Grażyna Majewska. Radni przyjęli uchwałę jednogłośnie.

Rada przyjęła również jednogłośnie uchwałę w sprawie scalenia i podziału nieruchomości w miejscowości Rakowiska. To wniosek mieszkańców, który dotyczy 30 działek o pow. 17 ha. Działki znajdują się na terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i usługowej oraz na terenach dróg publicznych dojazdowych i lokalnych. Uchwała umożliwia powstanie nowych działek budowlanych, na które jest obecnie popyt. Ich sprzedaż przyczyni się do rozwoju miejscowości.

Ważne głosowania dotyczyły uchwał w sprawie udzielenia wotum zaufania wójtowi gminy, rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem Wójta Gminy Biała Podlaska z wykonania budżetu za 2020 rok oraz w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy z tytułu wykonania budżetu za 2020 rok. Radni przyjęli powyższe uchwały większością głosów, udzielając wójtowi gminy Wiesławowi Panasiukowi wotum zaufania i absolutorium. – Serdecznie chciałem podziękować wszystkim radnym za to głosowanie. Myślę, że jesteśmy razem w prowadzeniu naszej gminy i wójt i rada są razem, a razem możemy zrobić więcej. – powiedział wójt po głosowaniu w sprawie udzielenia absolutorium.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Jakub Sowa / Leszek Niedaleki
zdjęcia: Małgorzata Mieńko
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Galeria:

Autor zdjęć:
Małgorzata Mieńko

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama