Ogłoszenie

Reklama

Gm. Międzyrzec Podlaski: Powstanie „Kożuszkański Uniwersytet Ludowy”

Stowarzyszenie Społeczno – Oświatowe Gminy Międzyrzec Podlaski pozyskało z Narodowego Instytutu Wolności dotację na realizację projektu pn. „Kożuszkański Uniwersytet Ludowy” . Dotacja w kwocie 537 776,00 zł  została pozyskana w ramach „Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030”.

Jak wskazuje Prezes Stowarzyszenia Społeczno Oświatowego Gminy Międzyrzec Elżbieta Chodzińska – realizacja projektu pozwoli na zapewnienie atrakcyjnej oferty zajęć warsztatowych oraz kursów zawodowych dla mieszkańców gminy. Podkreśla, że projekt w przeciwieństwie do większości obecnie dostępnych programów społecznych kierowany jest do osób 18 + , czyli w pierwszej kolejności do osób dorosłych w młodym i średnim wieku.  Nabory na warsztaty i kursy rozpoczną się w ostatnim kwartale 2021 r.  Gmina Międzyrzec Podlaski dołączyła do grona nielicznych samorządów w Polsce na terenie których funkcjonuje uniwersytet ludowy.

Uniwersytet ludowy jest pozaformalną niepubliczną placówką edukacyjno-wychowawczą dla osób dorosłych (powyżej 18 roku życia), która:

  • działa w środowiskach wiejskich lub małych miast oraz tam, gdzie dostęp do innych form edukacji dorosłych czy rozwoju jest utrudniony,
  • świadczy usługi związane z niezawodową lub zawodową edukacją osób dorosłych,
  • głównym celem jego działalności jest rozwój kapitału ludzkiego i społecznego przez podnoszenie kompetencji zarówno kluczowych (szczególnie społecznych i obywatelskich), jak i zawodowych oraz kształtowanie postaw obywatelskich w oparciu o grundtvigiańską metodę dydaktyczną czerpiącą z tradycji i bogactwa kulturowego lokalnej społeczności.
     

Przewidziane w projekcie działania zostały podzielone na dwa etapy W etapie pierwszym w  2021 r. zostaną przeprowadzone prace remontowe i dostosowawcze w budynku Szkoły w Kożuszkach oraz zakupy sprzętu i wyposażenia.

W 2022 r.  zostaną zrealizowane:

Warsztaty dla mieszkańców gminy:

– warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej

– warsztaty tkackie

– warsztaty taneczno-ruchowe

– warsztaty kulinarne

– warsztaty wikliniarskie

– warsztaty projektowania i wytwarzania biżuterii

– warsztaty kosmetyczne

– warsztaty ceramiczne

– warsztaty makramy

– warsztaty teatralne

Kursy zawodowe:

– kurs krawiecki

– kurs spawania

Ponadto zostaną przeprowadzone warsztaty wyjazdowe do: Nadbużańskiego Uniwersytetu Ludowego w Husińce; Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej; Zachodniopomrskiego Uniwersytetu Ludowego w Mierzynie oraz szkolenie z pozyskiwania źródeł finansowania.

Tekst / grafiki: UG w Międzyrzecu Podlaskim

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama