Reklama

Premiera: „Imiona tęsknoty”. Podlasie w poezji Henryka J. Kozaka

Nakładem lubelskiego wydawnictwa Norbertinum ukazał się nowy tomik poezji jednego z najciekawszych współczesnych poetów polskich starszego pokolenia i laureata wielu nagród literackich Henryka J. Kozaka pt. "Imiona tęsknoty". Jest to zbiór wierszy, których tematem wiodącym jest Podlasie, na którym poeta spędził swoją młodość.

Ziemia Podlaska stanowi jeden z głównych tematów jego poezji, dlatego zbiór jest obszerny. Zawiera utwory napisane na przestrzeni lat 1974-2020. Ich wspólnym mianownikiem jest, jak pisze we wstępie Józef F. Fert – historyk literatury, poeta, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, „niezwykle urodzajne poetycko, artystycznie i obyczajowo pogranicze nadbużańsko-nadkrzańsko-nadtyśmienickie”. Obraz tych krain autor czerpie m.in. z reminiscencji z dzieciństwa, okresu, kiedy mieszkał na Podlasiu, ale i kiedy na nie powracał mieszkając już na stałe w Lublinie. W wierszach pojawią się często takie miejsca, jak rzeka Krzna, Sitnik (gm. Biała Podlaska) w którym się wychował, Leśna Podlaska, gdzie uczył się w Liceum Pedagogicznym, czy pobliska Biała Podlaska i inne okoliczne miejscowości. Zbiór wierszy wybrał znany promotor poezji w naszym regionie i nie tylko Grzegorz Michałowski. Tomik ubogacają grafiki bialczanina Arkadiusza Sawczuka.

 

Magiczne Podlasie

Mijały lata a ja
Wciąż nie wiedziałem
Gdzie być
A potem zostać

Uciekałem zewsząd nawet
Z miejsc ładnych i bezpiecznych
Bogatych w złoto
I akcje

Nie zatrzymywały mnie też na dłużej
Ani bajkowe krajobrazy
Ani kobiety Strojne i piękne
I wracałem czym prędzej
Z drżeniem serca
Tam gdzie nauczyłem się chodzić
Do domu nad strugą

Na magiczne
Rozfalowane łanami
Równiny Podlasia
Kolorowe i odurzające
Idylliczne
Jak dzieciństwo i młodość
Aby znów nagle 

Najczęściej o świcie
Uciec
Ja też nie potrafię
Siebie zrozumieć

Jaka szkoda
Że jest już coraz mniej miejsc
W których ktokolwiek
Mnie oczekuje
Lub tylko wypatruje

Przemijanie

Kończy się lato listonosz
Już nie przynosi kartek z wakacji
Coraz dłużej śpi słońce
Gdzieś przepadają ptaki

Pola znów
Wieś przezywa ścierniskami
A pastwiskiem łąki

Sąsiedzi mówią
Że w lesie za Worgulami
Zatrzęsienie kozaków
I borowików

Byłem tam przed pół wiekiem
Na maślakach z ojcem
Tylko że nie w lesie
A w sosnowym zagajniku

Byłem w czerwcu w Białej

Byłeś w czerwcu w Białej oświadcza gniewnie
Na powitanie matka
Ugotowałam rosół
Otworzyłam furtkę
Przygotowałam spanie
Wsparta na łóżku patrzy na mnie

Widzieli cię ludzie ze wsi
Na placu Wolności
Przed księgarnią
Paliłeś papierosa
I rozmawiałeś przez telefon
To wstyd być tak blisko
I nie wstąpić chociaż na godzinę 
Do starej matki

Nie byłem mamo
Musieli mnie z kimś pomylić
Ja nie palę
I nie mam telefonu
Ale obiecuję będę cię częściej odwiedzał 
W twojej rodzinnej samotni

Najnowszy tomik Henryka J. Kozaka  „Imiona tęsknoty” można kupić przez stronę internetową wydawnictwa >>>LINK

***

Henryk J. Kozak, ur. 15 lipca 1945 r. we wsi Krasna w gminie Huszlew – polski poeta, prozaik. Dzieciństwo i młodość spędził w Sitniku (gm. Biała Podlaska), gdzie ukończył szkołę podstawową. Absolwent Liceum Pedagogicznego w Leśnej Podlaskiej (1964 r.). W 1969 roku na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej uzyskał tytuł mgr historii. Od ukończenia studiów mieszka w Lublinie.

Debiutował wierszem w KAMENIE w 1967 roku. Od 1980 roku do 1989 roku był członkiem Związku Literatów Polskich w Lublinie.  Jest laureatem Nagrody Literackiej pierwszego stopnia im. Józefa Czechowicza za tomik wierszy CHWILA (1980 r.), drugiego stopnia za CORAZ CICHSZE LATA (1987 r.) oraz pierwszego stopnia za PODRÓŻ DO MIAMI (1995 r.) W dorobku Kozaka jest jeszcze kilkadziesiąt innych nagród i wyróżnień w różnego rodzaju konkursach poetyckich i prozatorskich.

W latach 1990 -1994 jako gastarbeiter zwiedził Izrael, Europę i USA. O twórczości Kozaka pisali m.in.: Zdzisław Antolski, Bogusław Wróblewski, Waldemar Michalski, Zdzisław Łączkowski, Stefan Melkowski, Aleksander Nawrocki, Józef F. Fert, Józef Baran, Zbigniew Dolecki, Mirosław Milewski,, Maria Makarska, Dorota Horoch – Goszczycka, Jadwiga Mizińska, Jan Henryk Cichosz, Ryszard Kornacki, Piotr Szewc, Agnieszka Nęcka, Ludwik Filip Czech , Jan Krzyżanowski.

Wiersze i opowiadania oraz fragmenty powieści H.J. Kozaka drukowane były w czasopismach, m.in.: Akcent, Akant, Głos Młodzieży Wiejskiej, Tygodnik Kulturalny, Poezja, Poezja dzisiaj, Przegląd Artystyczno – Literacki. Regiony, Student, Współczesność, Podlaski Kwartalnik Kulturalny, Nowy Wyraz, Kierunki, Lewą Nogą, Lublin, Czas Kultury, Kamena. Wiersze i prozę Kozaka tłumaczono na języki: duński, rosyjski, rumuński, serbski, węgierski, ukraiński. Zamieszczono je m.in. w piśmie NIEMEN (Mińsk – Białoruś) POEZIA – (Bukareszt), INTELIGENT (Nowy Jork), MOŁODOST (Mińsk – Białoruś).

Do 2021 roku opublikował 22 książki, w większości są to tomiki poezji. Jego wiersze znalazły się również w kilkunastu almanachach, w różnych miastach Polski.

 

Źródło: Grzegorz Michałowski / Henryk J. Kozak
Opracowanie: J. Sowa

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Jest 1 komentarz do tego artykułu.

  1. Szanowni Państwo. Droga Redakcjo.
    Dziękuję bardzo za zaprezentowanie mojej nowej książki P.T. Czytelnikom. Pozdrawiam serdecznie, życzę zdrowia i sukcesów. – kozak

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama