Reklama

Rajd Rowerowy Szlakiem Kraszewskiego (galeria)

Impreza łącząca aktywny wypoczynek ze zwiedzaniem ciekawych miejsc ale przede wszystkim popularyzująca pisarza Józefa Ignacego Kraszewskiego wystartowała dziś z Placu Wolności w Białej Podlaskiej. To już 11. Rowerowy Rajd Kraszewskiego. Co roku wydarzenie odbywa się we wrześniu, w tym roku jednak, rowerzyści na trasę wyruszyli 26 czerwca. Jak mówiła Małgorzata Rafał - kierownik Centrum Informacji Turystycznej w Białej Podlaskiej, postanowiono przenieść termin tak aby "kręcić kilometry dla Białej Podlaskiej" w Rowerowej Stolicy Polski.

11. Rowerowy Rajd Kraszewskiego rozpoczął się tuż nieopodal ławeczki pisarza na Placu Wolności, a zakończył w Muzeum J. I. Kraszewskiego w Romanowie.

Jak wspomnieliśmy wyżej, w tym roku rajd zorganizowano w szczególnym okresie, bowiem w czerwcu trwają zmagania w rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. – Miło nam będzie jeśli uczestnicy rajdu aktywują aplikację umożliwiającą “kręcenie kilometrów” na rzecz Białej Podlaskiej. – mówił Wojciech Chilewicz prezes Zakładu Gospodarki Lokalowej jednocześnie instruował jak ściągnąć i aktywować aplikację Rowerowej Stolicy Polski na własny telefon.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Biała Podlaska zajęła zaszczytne drugie miejsce w kraju w rywalizacji Rowerowej Stolicy Polski. Przejechaliśmy łącznie około dwustu czterdziestu tysięcy kilometrów. W tym roku wynik ten mamy osiągnięty już w połowie trwania tegorocznych zmagań. Kręci nas już łącznie grubo ponad dwa tysiące osób – kręci kilometry na rzecz miasta Biała Podlaska. Dziś dorzucimy uczestnicząc w tym rajdzie dodatkowe tysiące kilometrów. Dziękuję i życzę udanej wyprawy a ja i moja rodzina jedziemy razem z Wami! – mówił prezydent Michał Litwiniuk podczas oficjalnego otwarcia rajdu.

Do udziału w Rajdzie zaprosili: Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk, Bialskie Centrum Kultury, Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej oraz partnerzy: TKKF Biała Podlaska, Toyota Biała Podlaska, Toyota Auto Podlasie, Muzeum J. I. Kraszewskiego w Romanowie oraz Gmina Wisznice.
Rajd wyrobił już poprzez ponad dekadę swoja renomę. Rowerzyści na starcie otrzymują pakiety a podczas całej trasy pilotowani są przez wyznaczone osoby i samochody techniczne. Na trasie – w obie strony rowerem – to około 100 kilometrów – czekają liczne atrakcje i przerwy postojowe.

Rajd dostosowany jest do osób najsłabszych i dopiero wdrażających się w rowerowe długodystansowe wyprawy. Droga powrotna to możliwość skorzystania z autokaru i przewozu roweru samochodem.

Wspomnieliśmy o atrakcjach a tych jest na prawdę sporo. W mieście Biała Podlaska: Plac Wolności, ławeczka Kraszewskiego, ścieżki rowerowe; Czosnówka, Ogrodniki, Ortel Książęcy,Ortel Królewski: przystanek i zwiedzanie kościoła pw. Matki Boskiej Różańcowej i historia o nim opowiadana przez miejscowego proboszcza; Studzianka: miejscowość tatarska; Łomazy: tutaj przystanek w Miejscu Obsługi Rowerzystów, zabytkowy kościół pw. Piotra i Pawła; Szelest, Rossosz, Kożanówka, Dubica, Wisznice: przystanek i odwiedziny zabytkowego cmentarza na którym znajdują się nagrobki członków rodziny Kraszewskich, Rozwadówka, Sosnówka, Romanów: finał i zwiedzanie Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz zabytkowego parku.

Zapis live ze startu rajdu z Placu Wolności w Białej Podlaskiej na profilu Facebook Radio Biper
https://www.facebook.com/radiobiper/posts/1993540260809094

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Zobacz galerię zdjęć:

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama