Reklama

Biała Podlaska 14. na liście najbardziej zmotoryzowanych miast w Polsce

Na 1000 mieszkańców Białej Podlaskiej przypada 778,1 pojazdów mechanicznych. Ten wynik dał 14. miejsce w zestawieniu zmotoryzowania miast Polski. Jednocześnie był on najwyższy w województwie lubelskim.

Eksperci rankomat.pl do przygotowania listy wzięli pod uwagę samochody osobowe, ciężarowe i motocykle zarejestrowane w 66 miastach na prawach powiatu. Wykorzystano do niej dane GUS opracowane dla każdego z trzech rodzajów pojazdów w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Miejsce na liście porównywarki jest zależne od sumy tych pojazdów przypadających na każdy tysiąc mieszkańców danego miasta. W Białej Podlaskiej jest zarejestrowanych 778,1 pojazdów na tysiąc mieszkańców. W rankingu daje to 14. miejsce. Natomiast w samym województwie lubelskim 1. Niższy poziom zmotoryzowania jest w Chełmie (734,7), Lublinie (707,2) oraz Zamościu (627,1). W skali kraju najmniej pojazdów na 1000 mieszkańców przypada w Wałbrzychu (391,1).

W Białej Podlaskiej najpopularniejsze samochody osobowe Ze wszystkich rodzajów pojazdów najliczniejszą grupę w Białej Podlaskiej stanowią samochody osobowe. Przypada ich 631,5 na tysiąc mieszkańców, co daje 16. miejsce w Polsce. W przypadku ciężarówek miasto osiąga wynik 108,3 i jest na 19. miejscu. Natomiast biorąc pod uwagę motocykle Biała Podlaska jest na 5. miejscu z wynikiem 38,3.

Lubelskie w środku stawki województw
Dzięki danym GUS można określić w którym województwie jest najwyższy poziom zmotoryzowania. Lubelskie zajmuje 8. miejsce. Tym samym zamyka pierwszą połowę zestawienia. W przypadku samych samochodów osobowych lubelskie plasuje się na 9. miejscu z wynikiem 618,5. Niższe miejsce osiąga biorąc pod uwagę samochody ciężarowe. Wynik 92,2 daje 11. miejsce. Natomiast w lubelskim przypada 47,0 motocykli na 1000 mieszkańców. Jest to wysoki, 2. wynik.

Biała Podlaska najtańszym miastem lubelskiego
W I kwartale 2021 r. średnia cena OC w Białej Podlaskiej wyniosła 557 zł. To o 60 zł mniej od średniej dla całego kraju i 6 zł mniej od średniej wojewódzkiej. Biała Podlaska osiągnęła najmniejszą składkę spośród miast swojego regionu. Droższe polisy OC wykupili mieszkańcy Chełma (568 zł), Zamościa (573 zł), Lublina (648 zł). Największe składki w skali kraju przypadły wrocławianom (841 zł), a najniższe tarnobrzeżanom (510 zł).

Poziom zmotoryzowania mieszkańców może wpływać na cenę ubezpieczenia OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe określając wysokość składki, biorą pod uwagę natężenie ruchu czy liczbę wypadków w okolicy. Np. mieszkańcy Białej Podlaskiej płacą niższe OC niż warszawiacy. Jednocześnie to jedne z wielu czynników analizowanych przez ubezpieczycieli. Bardzo ważne dla nich są również m.in. dane kierowcy i pojazdu – wyjaśnia Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju produktu rankomat.pl.


materiał: Rankomat.pl
tekst i zdjęcia:  Grzegorz Demczyszak pecjalista ds. PR Rankomat.pl
opracowanie:  Gwalbert Krzewicki

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama