Reklama

Biała Podlaska: Dzień księgowego za murami więzienia

9 czerwca 2021 roku, po raz dwunasty w czasach powojennej Polski, obchodzimy Dzień Księgowego. W dziale finansowym bialskiej jednostki penitencjarnej służbę pełnią cztery osoby. - Pani Anito, Pani Luizo, Panie Radosławie, Panie Kamilu – w tym dniu życzymy Wam, aby Winien zawsze równało się Ma, aktywa równały się pasywom i aby w kasie nie było niedoborów. Wszystkiego najlepszego! - dyrekcja, wszyscy funkcjonariusze i pracownicy Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej 

Jest to dzień, w którym na początku lat trzydziestych XX wieku, powstało stowarzyszenie Związek Buchalterów w Warszawie, by następnie w 1926 roku przekształcić się w Związek Księgowych w Polsce. Praca w księgowości wymaga od każdego merytorycznego przygotowania. Doświadczenie nabywa się z czasem, ale dokładność i zaangażowanie potrzebne są już na początku. Częste zmiany przepisów wymagają od pracowników samokształcenia i doskonalenia zawodowego. W więziennych murach księgowi oraz pozostali pracownicy działu finansowego codziennie wykonują obowiązki na rzecz jednostki penitencjarnej oraz osadzonych. Praca zaczyna się od sprawdzenia stanu rachunków bankowych oraz pobrania wyciągów z poprzedniego dnia, wykorzystując do tego informatyczne systemy obsługi bankowości. Następnie dane z wyciągów wprowadzane są do programów księgowych.

Księgowanie faktur, asygnat magazynowych, przygotowanie dokumentacji osadzonych do transportów, prowadzenie kasy jednostki, rozliczanie wypiski, przelewy na prośbę osadzonych, przyjmowanie depozytów wartościowych, tworzenie planów finansowych, harmonogramów, bilansów…. Można by tak wymieniać bez końca. Praca podzielona jest również na pewne etapy w ciągu miesiąca. Na początku jest okres sprawozdawczy, rozliczanie list płac osadzonych, przelewy uposażeń funkcjonariuszy. Do 5 dnia każdego miesiąca następuje rozliczenie się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W połowie miesiąca kontroluje się plan wydatków budżetowych i w razie potrzeby wnioskuje o dokonanie korekt. 20 dzień miesiąca to termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Koniec miesiąca to wypłata pensji pracownikom cywilnym.

 

materiał: Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Paweł Makaruk Rzecznik Prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej / mjr Kamil Pykacz
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama