Reklama

Łomazy: Marszałek Mulawa i Wójt Czyżewski przecięli wstęgę na Podrzecznej (galeria)

Niebawem film reportaż z wydarzenia. Wczoraj, 7 czerwca do Łomaz zjechał wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa. Wraz z radnymi wojewódzkimi, wójtem Gminy Łomazy Jerzym Czyżewskim, przewodniczącym Rady Gminy Łomazy Andrzejem Wińskim w obecności radnych, sołtysów i mieszkańców uroczyście przecinając biało czerwoną wstęgę otworzyli po przebudowie i modernizacji ulicę Podrzeczną.

Inwestycja dofinansowana została z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Część oficjalna przeprowadzona została w pobliżu parkingu przy kościele parafialnym św. Piotra i Pawła w Łomazach przy ulicy Podrzecznej. Tu też miały miejsca przemówienia i uroczyste poświęcenie nowo oddanej do użytku ulicy.

Koszt przeprowadzonych prac to prawie 2 mln 300 tys zł. Prace wykonane zostały na odcinku drogi o długości 1,29 km. Większość z prac prowadzono na ulicy Podrzecznej od ul. Wisznickiej w kierunku na drogę wojewódzką nr 812. Od skrzyżowania z boczną ulicą Słoneczną, modernizacji poddany został odcinek ulicy Topolowej. Prace wykonała firma PRD Horeglad z Białej Podlaskiej. Prezesi Leszek Horeglad i Piotr Horeglad wraz z Waldemarem Malesą prezesem Investcomu – inwestora zastępczego – obecni byli podczas uroczystości.

Dzięki wykonanym pracom powstała nowa podbudowa ulic pokryta dywanikiem asfaltowym. W ramach inwestycji pobudowano odcinki nowych i wyremontowanych chodników wraz z elementami przejść dla pieszych, powstał przepust w rejonie stadionu, parking przy stadionie, modernizacji poddano skrzyżowania na remontowanych odcinkach ulic, ustawione zostało oznakowanie pionowe.

Otwarcie nowo przebudowanej drogi w Łomazach.
7 czerwca 2021 roku oddano oficjalnie do użytku blisko 1,3 km nowo wybudowaną drogę w miejscowości w Łomazy ul. Podrzeczną i Topolową. Wartość inwestycji 2 097 856,41 zł, w tym dofinansowanie 1 291 093,33 zł w ramach działania „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych” z PROW na lata 2014-2020 i 387 484,31 zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wkład Gminy Łomazy wyniósł 419 278,77 zł. Inwestycja została wykonana w ok. 80% z dofinasowaniem zewnętrznym.

Na uroczystości otwarcia przybyli zaproszeni goście:
Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa
Radna Sejmiku Województwa Lubelskiego Barbara Barszczewska
Kierownik filii UM w Białej Podlaskiej Dariusz Litwiniuk
Wikariusz Parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Łomazach Ksiądz Krzysztof Zawadzki
Przewodniczący Rady Gminy Łomazy Andrzej Wiński wraz z radnymi
Sołtysi sołectw Łomazy I Marian Serhej i Łomazy II Sławomir Gicewicz
Prezes PRD S.A. z Białej Podlaskiej Leszek Horeglad i Wiceprezes Piotr Horeglad
Prezes Zarządu Invescom Sp. z o.o. Waldemar Malesa
Pracownicy Urzędu Gminy, Mieszkańcy oraz media.

Inwestycja została odebrana w grudniu 2020 roku, natomiast od momentu wykonania dokumentacji, złożenia wniosku, poprzez wykonanie inwestycji i rozliczenie projektu minęło prawie 3 lat. 7 czerwca br. dokonano symbolicznego otwarcia, a także poświęcenia drogi.

Przebudowa drogi była efektem złożonego do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego wniosku o dofinansowanie. Decydował jej stan oraz możliwość zdobycia jak największej ilości punktów w ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski w Lublinie konkursie. Wniosek uzyskał dodatkowe punkty m.in. za usytuowanie przy drodze dużego gospodarstwa rolnego, zabytku, obiektów użyteczności publicznej, jak również połączenie z drogą wyższego rzędu.

W ramach projektu została wykonana nowa podbudowa z kruszywa na odcinku od ul. Wisznickiej do ul. Kościuszki oraz nawierzchnia z warstwy wyrównawczej i ścieralnej z betonu asfaltowego od ul. Wisznickiej do drogi wojewódzkiej nr 812 o długości 1,29 km. Wykonano także chodniki, zjazdy oraz parking przy stadionie. W ramach prac odwodniono i poszerzono zjazd z drogi wojewódzkiej.

Realizacja inwestycji odbyła się w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Wykonawcą inwestycji była firma PRD S.A. z Białej Podlaskiej. Inspektorem Nadzoru Inwestorskiego nad budową drogi została firma Investcom Sp. z o.o. z Białej Podlaskiej.

Wójt Gminy Łomazy Jerzy Czyżewski po przywitaniu i podsumowaniu inwestycji wspomniał, że nowo przebudowana droga jeszcze w 1973 roku była zwykłą drogą gruntową. W pierwszym tomie zapisu Kroniki Gminy Łomazy czytamy: – W miesiącu kwietniu 1973 roku rozpoczęto w czynie społecznym budowę ulicy Podrzecznej w Łomazach. Budowę rozpoczęto od skrzyżowania z ulicą Wisznicką w kierunku szosy z Łomaz do Jusaków. Przy budowie ulicy wyróżnili się szczególnie mieszkańcy tej ulicy. – przytaczał słowa z Kroniki wójt Czyżewski.

Oddana do użytku nowo przebudowaną droga ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i wszystkim uczestnikom ruchu.

Wcześniejsze materiały o zrealizowanej inwestycji
Łomazy: Coraz bliżej przebudowy ulicy Podrzecznej i Topolowej (galeria) <<==>> LINK
Łomazy: Rozpoczął się remont ul. Podrzecznej i Topolowej (galeria) <<==>> LINK

materiał: Radio Biper Łomazy
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Galeria:

Autor zdjęć:
Mariusz Maksymiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama