Reklama

Wisznice: Ruszyła budowa Farmy Wiatrowej! Prąd dla całego powiatu!

QWP Wisznice sp. z o.o. z centralą we Wrocławiu rozpoczęła na terenach Horodyszcza budowę farmy wiatrowej. To pierwsza tego typu instalacja Odnawialnych Źródeł Energii na terenie Powiatu Bialskiego. W sumie ustawionych zostanie 12 wiatraków. Moc farmy około 30 MW. Po jej pełnym uruchomieniu co ma nastąpić w pierwszej połowie 2022 roku mieszkańcy Gminy Wisznice - mieszkańcy całego Powiatu Bialskiego i części miasta Biała Podlaska - mogą zapomnieć o Śląsku, kopalniach węgla i elektrowniach konwencjonalnych. Moc produkcji prądu Farmy Wiatrowej Wisznice Horodyszcze pozwoli bowiem zapewnić energię dla mieszkańców całego Powiatu Bialskiego a i jeszcze zostanie!

Farma Wiatrowa w Wisznicach projektowana była już od dekady. Pierwsze rozmowy o budowie tego typu instalacji prowadzone było w wisznickim samorządzie już w 2010 roku. Mocno o realizację przedsięwzięcia zabiegał wójt Wisznic – Piotr Dragan. Nie były to rozmowy łatwe i nie jest to przedsięwzięcie tanie. Wręcz przeciwnie. Podjąć się realizacji wykonania zadania może tylko silny, stabilny finansowo gracz na rynku a i to przy wykorzystaniu środków z kredytów. Taka firma w końcu się pojawiła. Są co prawda niewielkie, pojedyncze wiatraki o znaczeniu punktowym, tu natomiast powstaje jedna z największych farm wiatrowych w Polsce.

Boom rozwojowy dla Gminy Wisznice
Znaczące wpływy z podatków lokalnych odnotuje po uruchomieniu inwestycji Gmina Wisznice. Licząc tylko dwu (2) procentowy podatek od wartości budowli powstałych w wyniku realizacji inwestycji, przy całości wartości projektu ok. 120 mln zł (jeden wiatrak to koszt budowy ok. 2,5 mln euro czyli ok. 10 mln zł) daje to dla samorządu Wisznic 2 miliony 400 tys zł rocznie podatku.

Zielony Ład Unii Europejskiej – zielone pieniądze
QWP Wisznice z centralą we Wrocławiu przy współpracy z inwestorem z Francji i wykorzystaniu dogodnych, dedykowanych „zielonych pieniędzy” w postaci kredytów w rozwój odnawialnych źródeł energii lobbowanych przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Zielonego Ładu podjęli się realizacji inwestycji. Centralne biuro wykonawcy umieszczono w budynku przy ulicy Kościelnej w Wisznicach, obiekt w którym do niedawna funkcjonował komisariat policji. Zaplecze budowy i plac składowy mieści się na Wygodzie na terenie byłego SKR.

Elementy ważące po 30 ton i więcej!
Na terenach rolniczych Horodyszcza, w trójkącie pomiędzy drogą krajową 63 a drogą wojewódzką 815 wykonawca przeprowadził już większość prac drogowych. Śródpolne drogi dojazdowe zostały wzmocnione betonową podbudową i wysypane kamiennym żwirem. Trasy dojazdowe do dwunastu lokalizacji słupów turbin wiatrowych muszą bowiem wytrzymać nacisk sprzętu ciężkiego dowożących elementy konstrukcji o wadze nawet do 30 ton. Trwa jednoczesne palowanie 3 – 4 lokalizacji. Na zdjęciach widoczna lokalizacja EW-10.

Moc wytwarzana pokryje zapotrzebowanie całego powiatu
Łącznie jak już wspomnieliśmy powstanie Farma Wiatrowa z 12 wiatraków o łącznej mocy około 120-megawatów. Wraz z budową dróg dojazdowych, wiatraków, powstanie infrastruktura towarzysząca i uzupełniająca jak dodatkowe linie wysokiego napięcia, stacje transformatorowe, stacje redukcyjne i porty dokowe. Farma Wisznice Horodyszcze będzie w stanie wyprodukować prąd, który przy założeniu ok. 2300 kWH zużycia rocznego – wystarczy dla około 52 tys. pojedynczych gospodarstw domowych, czyli dla około 130 tysięcy mieszkańców.

—————————————————–
GOSPODARSTWO DOMOWE
(wg. GUS) – zespół osób spokrewnionych ze sobą lub niespokrewnionych, mieszkających razem i wspólnie utrzymujących się (gospodarstwo domowe wieloosobowe), lub osoba utrzymująca się samodzielnie, bez względu na to, czy mieszka sama, czy też z innymi osobami (gospodarstwo domowe jednoosobowe). Członkowie rodziny mieszkający wspólnie, ale utrzymujący się oddzielnie, tworzą odrębne gospodarstwa domowe. Wielkość gospodarstwa domowego jest określana liczbą osób wchodzących w jego skład. Średnia ilość osób w gospodarstwie domowym w Polsce to ok. 2,6 osoby.

21_06rbbp_wisznice wiatraki

materiał: Radio Biper Wisznice
tekst: Leszek Niedaleki
źródła: inzynieria.com / statgov.pl / Główny Urząd Statystyczny w Warszawie
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Są 3 komentarze do tego artykułu.

    1. No no, szacun Panie Wójcie. Już pisałem, że inne gminy powinny uczyć się od Was. I to jest potwierdzeniem.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama