Reklama

Czy młody kierowca musi przepłacać za ubezpieczenie OC?

Młodzi kierowcy, którzy po raz pierwszy wykupują ubezpieczenie OC, zwykle nie mają prawa do żadnych zniżek. Nie oznacza to jednak, że muszą płacić składkę w zawyżonej wysokości. Oto sposoby na to, jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC.

Wybór właściwego samochodu

Początkujący kierowcy zwykle marzą o doskonałej jakości, nowym aucie. Tymczasem okazuje się, że zarówno samochody z salonu, jak i te, które już wiele lat jeżdżą po drogach, będą kosztować nas całkiem sporo. Mowa oczywiście o wysokości składki OC. Najmniej zapłacimy za ubezpieczenie samochodu w średnim wieku. Co więcej, powinniśmy wybrać auto z mniejszą pojemnością silnika. Dzięki temu możemy zaoszczędzić na składce nawet 200 zł. Warto również zdecydować się na samochód marki, która przez ubezpieczycieli uważana jest za stosunkowo bezpieczną. Za taką uchodzi między innymi:

  • Daihatsu,
  • Dacia,
  • Suzuki,
  • Kia.

Dopisanie współwłaściciela

Pełny pakiet zniżek pozwala zredukować wysokość składki OC o 60%. Niemniej jednak młodzi kierowcy zwykle nie mają do nich prawa. Co więcej, czasami dodatkowo obowiązują ich zwyżki, które podnoszą wartość składki OC. Na szczęście istnieje sposób na uzyskanie dostępu do zniżek – wystarczy tylko dopisać współwłaściciela, który nabył prawo do obniżki w wysokości 60-ciu procent. Młodzi kierowcy, jako współwłaścicieli, zwykle dobierają rodziców, dziadków czy rodzeństwo. Niemniej jednak współwłaścicielem może być każdy. Ważne, aby wybrana osoba wyraziła  zgodę na dopisanie jej do dowodu rejestracyjnego. Zachętą może być wykupienie ochrony zniżek – zwykle kosztuje ona niewiele, a dzięki niej pierwsza stłuczka czy kolizja nie spowodują utraty prawa do zniżek naszego współwłaściciela.

Skorzystanie z porównywarki OC

Kierowcy zwykle korzystają z oferty popularnych ubezpieczalni. Tymczasem zanim zdecydujemy się na wykupienie konkretnej polisy, warto porównać wszystkie dostępne na rynku oferty. W tym celu wcale nie musimy odwiedzać agentów ubezpieczeniowych – wystarczy tylko skorzystać z porównywarki OC. Musimy jedynie wypełnić prostą ankietę, na podstawie której kalkulator dopasuje do nas konkretne propozycje cenowe. Dzięki porównywarce OC może okazać się, że popularne ubezpieczalnie wcale nie mają najkorzystniejszej dla nas, pod względem cenowym, oferty. 

Brak dodatkowych pakietów

Ubezpieczyciele często zachęcają młodych kierowców do zakupu dodatkowych pakietów do ubezpieczenia OC. Reklamują je jako korzystne cenowo, jednak w praktyce tego typu pakiety niekoniecznie są nam potrzebne. Dotyczy to na przykład pakietu OC+AC. Oczywiście, jeśli rozważamy zakup osobnego pakietu AC, to takie połączenie będzie dla nas korzystne. Niemniej jednak pamiętajmy, że samo ubezpieczenie AC jest nieobowiązkowe, za to kosztuje całkiem sporo. Innym przykładem może być zakup ubezpieczenia OC z Zieloną Kartą. Jest ona potrzebna, jeśli zamierzamy podróżować samochodem za granicę. Poszukajmy ubezpieczalni, która oferuje darmową Zieloną Kartę – takich jest całkiem sporo. Może bowiem okazać się, że nie będziemy zabierać naszego samochodu w dalekie podróże, natomiast za Zieloną Kartę będziemy już musieli zapłacić.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Compero.pl oferującym kalkulator ubezpieczeń OC i AC.

 

opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama