Reklama

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Każdy właściciel samochodu raz do roku musi go ubezpieczyć. Jedni płacą za OC 300 czy 400 złotych, z kolei inni muszą liczyć się z wydatkiem powyżej 2000 zł. Skąd biorą się takie różnice w cenach? Na podstawie których danych ubezpieczyciele wyliczają wysokość składki ubezpieczeniowej? Sprawdźmy to na podstawie formularza porównywarki Mubi!

Warunki ubezpieczenia OC reguluje specjalna ustawa. To w tym dokumencie przeczytamy, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe, co sprawia, że każdy ubezpieczyciel oferuje je w takiej samej formie. Wniosek? Najważniejsza w przypadku OC jest cena. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla kierowcy jest porównanie wielu ofert w jednym miejscu – umożliwia to kalkulator OC Mubi!

Porównywarka ubezpieczeń

Dzięki porównywarce ubezpieczeń Mubi kierowcy mogą sprawdzić ceny ubezpieczeń od różnych ubezpieczycieli na jednej stronie. Przed wyświetleniem się wyników użytkownicy proszeni są o wypełnienie prostego formularza, na którego podstawie ubezpieczyciele kalkulują wysokości składek OC. Na jakie pytania trzeba tam odpowiedzieć?

Na wstępie kierowca zaznacza interesujące go ubezpieczenia komunikacyjne: OC, AC, NNW i Assistance. Następnie proszony jest o wskazanie, czy samochód, który chce ubezpieczyć, jest w leasingu. Dalej pojawiają się pytania o auto. 

Parametry samochodu

Cena ubezpieczenia OC zależy od danych na temat pojazdu. Dlatego w formularzu pojawiają się pytania na temat roku produkcji, marki i modelu, rodzaju paliwa, pojemności silnika, ilości drzwi oraz wersji. Co mówią statystyki na ten temat? 

Z naszych danych wynika, że samochody o mniejszej pojemności silnika można ubezpieczyć taniej. Średnia cena OC dla aut z silnikami o pojemności do 1,0 l w marcu wyniosła 638 zł. Z kolei właściciele pojazdów z dużymi jednostkami napędowymi powyżej 2,0 l znajdowali OC w średniej cenie 942 zł – podaje Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Również marki samochodów mają znaczenie. Oczywiście auta sportowe, które wyposażone są w duże jednostki napędowe, ubezpiecza się zazwyczaj drożej. I tak średnia cena OC w marcu dla Dacii – 614 zł, Suzuki – 659 zł czy Kii – 661 zł była dużo niższa niż dla BMW – 1032 zł, Ferrari – 1350 zł czy Lamborghini – 1354 zł.

Użytkowanie auta

W kolejnej sekcji formularza pojawiają się pytania o użytkowanie samochodu. To tutaj trzeba wskazać, jak korzysta się z samochodu – prywatnie, w ramach 1-osobowej działalności gospodarczej czy w inny sposób. Kolejne pytania dotyczą:

 • stanu licznika,
 • planowanego przebiegu,
 • daty i miejsca pierwszej rejestracji,
 • miejsca parkowania
 • ostatniego ubezpieczyciela.

Część z tych pytań związane jest z wyliczeniem składki autocasco jak choćby miejsce parkowania. Jednak musimy pamiętać, że ubezpieczyciele obliczają ryzyko spowodowania szkody na podstawie wielu czynników – to ich korzystna kompozycja pozwala ubezpieczyć auto bardzo tanio. 

Weźmy przykład planowanego rocznego przebiegu i stanu licznika. Bardzo duży przebieg obecny i planowany może zwiększyć szansę na powstanie szkody – im bardziej samochód jest eksploatowany, tym większe ryzyko niespodziewanej awarii i kolizji.

Właściciel i dodatkowi kierowcy

W ostatniej części formularza użytkownik odpowiada na pytania dotyczące jego danych i ewentualnych dodatkowych kierowców i współwłaścicieli. Ubezpieczyciele do wyliczenia składki potrzebują:

 • daty urodzenia,
 • informacji, kto będzie głównym kierowcą,
 • daty uzyskania prawa jazdy,
 • miejsca zamieszkania,
 • płci,
 • stanu cywilnego,
 • posiadania dzieci poniżej 26. roku życia,
 • danych o ewentualnych współwłaścicielach,
 • historii ubezpieczenia właściciela.

Część tych pytań może zaskakiwać! Jednak są one dobrze przemyślane. Pytanie o dzieci ma sens, ponieważ osoby wożące małe pociechy zazwyczaj jeżdżą ostrożniej i bezpieczniej, co przekłada się na to, że powodują mniej szkód. 

Z kolei miejsce zamieszkania ma również duże znaczenie. W dużych miastach wojewódzkich łatwiej o kolizję – panuje tam duży ruch kołowy i pieszy. Część skrzyżowań jest skomplikowana, ulice zwłaszcza w centrum bywają wąskie, a o miejsce parkingowe jest trudno. Czynniki te sprzyjają kolizjom.

Również historia ubezpieczenia właściciela ma duże znaczenia. To od niej zależą zniżki, które mogą sięgnąć nawet 60%! Dlatego warto bliżej zapoznać się z tym tematem. Doskonale do tego nada się poradnik: Jak wyrobić sobie historię ubezpieczenia OC i AC?”.

Wszystkie zadawane w formularzu pytania mają za zadanie dostarczyć wiedzy ubezpieczycielom, by jak najlepiej i dokładniej mogli skalkulować składkę OC, a także AC. Jeśli kierowca będzie miał wiele korzystnych danych, to otrzyma on propozycję ubezpieczenia za 300, 400 a może 500 zł. Jeśli chcesz przekonać się, ile Ty musiałbyś zapłacić za swoją polisę, sprawdzisz to w kalkulatorze Mubi!

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama