Reklama

Biała Podlaska. „30 uciśnięć 2 wdechy”

Graffiti to już codzienność w każdym mieście na całym świecie. Różne jednak bywają tematyki i jakość powstających malunków w przestrzeni publicznej. Dziś to już sztuka nazywana również Street Art'em. Jednak nie zawsze tak bywa. Znaczna większość "twórczości" jest bezmyślna, wulgarna, dewastacyjna. Tym razem przedstawiamy jednak coś zrobionego z głową. Może nie do końca zrobione zostało to estetycznie ale gwarantujemy, że rzuca się w oczy a świadomość tego co symbolizuje może niejednemu z nas przydać się w życiu. Wpadł nam też do głowy pewien pomysł....

Na trasie ścieżki rowerowej Brzeska – Kąpielowa Doliną Krzny, słupy i ścianki podtrzymujące rurociągi Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w większości są „upiększone” lepiej lub gorzej. My natomiast wypatrzyliśmy ciekawą formę ulicznej twórczości malarskiej.

„30 uciśnięć 2 wdechy”.
Nauka pierwszej pomocy i podstawowe zasady resuscytacji dostępne praktycznie od ręki a na pewno zapadające w pamięć i mamy nadzieję, że wzmacniające świadomość osoby która spotyka się w pewnym momencie z koniecznością ratowania życia ludzkiego i udzielenia pierwszej pomocy.

Tym samym jednak przyszedł nam do głowy pomysł aby wykorzystać to miejsce i cały system PEC do namalowania kolejnych ważnych, przydatnych, ciekawych i wartościowych graffiti przedstawiających:
– obrazy – można by namalować mapę świata, mapę miasta, mapę ścieżek rowerowych
– hasła – w tym cudowne hasła polskiej myśli ulicznej – ale i te bardziej przydatne jak na przykład przysłowia czy sentencje mądrości ludowych
– coś z dziedzin nauki – twierdzenia i prawa matematyczne i fizyczne, a z chemii być może Tablicę Mendelejewa
– może jakieś najciekawsze znaki drogowe wraz z opisem? To dla przyszłych kierowców (dla niektórych obecnych też nie zaszkodzi powtórka)
– historia? – data Bitwy pod Grunwaldem, daty związane z Radziwiłłami, może jakieś portrety naszych przodków i założycieli miasta?

I zapewne masa innych pomysłów by się znalazła. Po co dewastować bezmyślnie? Można zrobić coś z rozumem. Tym bardziej, że trasa rowerowa i piesza jest coraz częściej wykorzystywana przez rowerzystów i spacerujących.

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama