Reklama

Pomysł na wycieczkę rowerową po okolicach Białej Podlaskiej

Mieszkasz w Białej Podlaskiej lub okolicach? Lubisz wycieczki rowerowe? Nie masz pomysłu na krótką ciekawą trasę rowerową po okolicy? Przychodzimy Ci z pomocą! Proponujemy autorski pomysł na krótką trasę, która poprowadzi Cię po atrakcyjnych zakątkach okolic miasta z dala od ruchliwych dróg i hałasu.

START I META: Wycieczka rozpoczyna się przed przejazdem kolejowym we wsi Czosnówka w gminie Biała Podlaska (ul. Leśna), a kończy na ścieżce rowerowej w Białej Podlaskiej na ul. Łomaskiej (most na rzece Krzna). Trasę można oczywiście przejechać w odwrotnym kierunku.

CHARAKTER TRASY: Rekreacyjna

DYSTANS: ok. 26,5 km

POTRZEBNA ILOŚĆ CZASU: ok. 2-2,5 h na przejazd rekreacyjnym tempem + ok. 1h na postoje w ciekawych miejscach.

DROGI: 65% wygodne drogi szutrowe, 10% drogi asfaltowe o małym natężeniu ruchu, 25% drogi gruntowe.

TRUDNOŚĆ: Trasa łatwa dla osób w każdym wieku.

UTRUDNIENIA: Brak przeszkód, kilka krótkich odcinków (10-50 metrów) dróg gruntowych mniej utwardzonych.

CHARAKTERYSTYKA KRAJOBRAZU: Trasa wiedzie głównie przez okoliczne lasy, pola i łąki a także przez kilka małych wsi.

OZNAKOWANIE: Brak znaków, trasa  prowadzi w części znakowanym szlakiem pamięci narodowej koloru zielonego oraz rowerowym szlakiem Nadleśnictwa Biała Podlaska.

NAJCIEKAWSZE ATRAKCJE NA TRASIE:

  • zabytkowa architektura drewniana w mijanych wsiach
  • zabytkowe kapliczki przydrożne i drewniane krzyże 
  • pomniki przyrody w leśnictwie Janówka: 340 letnia drobnolistna (przy dawnej leśniczówce Grabarka), Stanowiska Wawrzynka Wilczełyko (Grabarka, oddz. leśny 121k, w pobliżu stawu rybnego „Murusowy”), Dwa głazy narzutowe (Grabarka, oddz. leśny 121, w pobliżu stawu rybnego „Murusowy”), Trzy dęby szypułkowe (286, 315 i 377 lat) niedaleko drogi Janówka – Biała Podlaska (współrzędne: 51°58’17.5″N 23°06’50.3″E i 51°58’19.5″N 23°06’36.6″E)
  • Miejsca pamięci narodowej: Pomnik pamięci żołnierzy AK OP „Lecha” i „Zenona” 34 p.p. (naprzeciwko dawnej leśniczówki Grabarka), miejsce egzekucji i grób (symboliczny) 12 oficerów rezerwy WP zastrzelonych przez Niemców w 1941 (dawny poligon na Grabarce), miejsce kaźni mieszkańców Białej Podlaskiej i okolic w lesie Grabarka z lat 1941-1944 (Po przecięciu drogi na Lublin nr 812 / kierując się w stronę wsi Wola Dubowska/, miejsce pamięci znajdziemy po prawej strony zaraz po wjechaniu do lasu, widoczne znaki).
  • Możliwość spotkania zwierzyny leśnej, w tym sarny, zająca a nawet łosia.

Przybliżone położenie atrakcji znajdziesz również na poniższej mapie (jeżeli nie widzisz mapki odśwież stronę). Całą trasę możesz również pobrać do pliku (należy otworzyć mapę w oddzielnym oknie i po przewinięciu strony na dole trzeba kliknąć przycisk „pobierz” wybierając, w jakim formacie ma być zapisany plik).

Udanej wycieczki i miłych wrażeń!

Opracowanie i zdjęcia: Jakub Sowa

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama