Reklama

Porosiuki: Dywanik z betonowego kruszywa – odwiedzamy ścieżkę rowerową (galeria)

Trwa budowa ścieżki pieszo-rowerowej z Porosiuk - przystań kajakowa - do Białej Podlaskiej - ulice Borowa i Żabia. To kolejny element ogromnego zadania realizowanego w ramach Metropolitalnego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Biała Podlaska i Gminy Biała Podlaska. Wszystko sprawnie, ładnie i w czas ale i już otrzymujemy sygnały, że sprawdzają się obawy inwestora i wykonawcy, że ścieżka zostanie szybko zniszczona. Oprócz rowerzystów czy biegaczy ścieżkę - jeszcze nawet nie ukończoną - upodobali sobie motocykliści i kierowcy quadów. Drodzy kierowcy zmotoryzowani....

Odwiedziliśmy odcinek którego końcówka znajduje się w okolicach ulicy Borowej w Białej Podlaskiej. Dalszy bieg ścieżki to ulica Żabia, wlot na Drogę Wojskową i kładką na Krznie przejście na stronę północną. Wszystko po to aby zbudować infrastrukturę umożliwiającą wykorzystanie i odkrywanie walorów przyrodniczo – wypoczynkowo – rekreacyjnych Doliny Rzeki Krzny.

Ścieżka w Porosiukach powstaje na podbudowie mieszanki kruszyw. Docelową nawierzchnie stanowić będzie wzmocniona mieszanka betonu i cementu. Termin realizacji prac jest nie zagrożony i do końca maja ścieżka zostanie oddana w całości do użytku. Będzie to szeroka, czterometrowa ścieżka pieszo-rowerowa. Pomyślane jest to w ten sposób aby połączyć elementy edukacji z rekreacją.

Prace przy budowie ścieżki wykonuje bialski Tre-Drom. Ścieżka wyposażona zostanie w małą architekturę. Ciekawostką jest to, że większość ławek, stolików, koszy na śmieci wykonanych zostanie z drewna drzew kolidujących a wyciętych w momencie wytyczania przebiegu ścieżki. Z materiału drzewnego powstanie też kolejny oprócz wiaty przy przystani obiekt o charakterze agroturystycznym.

Jedyny mankament jaki pojawia się już dziś, to ewentualne szybkie jej zniszczenie – rozjechanie przez nieodpowiedzialnych użytkowników. O ile obecnie po podbudowie ścieżki nadal porusza się sprzęt ciężki którym prowadzone są prace o tyle już stwierdzono wieczorne i weekendowe wyprawy motocyklami i quadami. Szanowni, drodzy kierowcy pojazdów mechanicznych! Ścieżka nie jest przewidziana dla Was i nie służy jako skrót w podróży z Porosiuk do Białej Podlaskiej i w odwrotnym kierunku. Ścieżka nie jest też torem motokrosowym ani treningowym. Jak sama nazwa wskazuje, ścieżka pieszo-rowerowa przewidziana została jako trakt wypadów spacerowych, trasa dla biegaczy, nordic walking’owców, ale szczególnie rowerzystów.

Gmina Biała Podlaska na powstającym odcinku który przebiega przez teren podmiejskiego samorządu, oprócz małej architektury powinna zadbać dodatkowo o ograniczniki poruszania, wbudowane w trasę pachołki lub ustawione betonowe, wielotonowe przeszkody. Tak aby swobodnie mogły pokonać tą trasę rowery ale już czterokołowce nie koniecznie. Ścieżka prawdopodobnie wyposażona zostanie też w monitoring przynajmniej na jej starcie przy przystani kajakowej w Porosiukach.

Wcześniejsze materiały na temat inwestycji:
Zaawansowany etap prac nad budową ścieżki rowerowej do Porosiuk (film) (galeria) <<==>> LINK

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Jest 1 komentarz do tego artykułu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama