Reklama

Łomazy: Poseł Riad Haidar podarował maszt z flagą mieszkańcom Koszoł (film) (galeria)

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku.  2 maja 2021 r. w Koszołach odbyła się symboliczna uroczystość przekazania  przez  posła na Sejm RP Riada Haidara masztu flagowego i flagi narodowej  dzieciom z tej miejscowości. Maszt stanął w ogrodzie przy dawnej szkole obok placu zabaw.

Koszoły, to mała wioska  w gminie Łomazy w pow. bialskim. Odbywają się tutaj cykliczne spotkania z kulturą i historią Polski. Właśnie tutaj w XVIII wieku mieszkali wybitni wojskowi, najbardziej znanym chociaż dzisiaj zapomnianym, był Tatar gen Józef Bielak, kawaler orderu Virtuti Militari za walki w czasie  wojny rosyjsko-polskiej w obronie Konstytucji 3 Maja w 1792 r.,  dowódca IV Pułku Straży Przedniej Wielkiego Księstwa Litewskiego w Powstaniu Kościuszkowskim.

Nieprzypadkowa data

Wybór 2 maja na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie był przypadkowy i ma uzasadnienie historyczne. 2 maja, w 1945 roku, polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa (Siegessäule) w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie.

Kolejny powód, dla którego Dzień Flagi jest obchodzony 2 maja to fakt, że w komunistycznej Polsce właśnie tego dnia, po Święcie Pracy, obywatele mieli nakaz usuwania flag narodowych, tak aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze Święta Konstytucji 3 Maja.

Zgodnie z ustawą o godle, barwach i hymnie (…), dziś każdy może legalnie wywieszać flagę narodową, nie tylko z okazji świąt państwowych, ale także z okazji uroczystości i wydarzeń z życia prywatnego. Oznacza to, że flagę możemy wywieszać kiedy chcemy, pod jednym warunkiem – że będzie otoczona należną czcią i szacunkiem.

Biało-czerwona flaga – symbol jednoczący Polaków 

Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów – białego i czerwonego. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Same barwy – biel i czerwień – już wcześniej były uznawane za narodowe. Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

2 maja jest też obchodzony, jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą, łączymy się ze wszystkimi Polakami, w szczególności z tymi mieszkającymi na Białorusi.

Niebawem film z wydarzenia!
W materiale filmowym również powiązana z wydarzeniem w Koszołach wizyta posła Riada Haidara na mizarze w Studziance!
Łomazy: Poseł Riad Haidar odwiedził tatarski mizar w Studziance <<==>> LINK

 

tekst: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Tłoka”
zdjęcia: Anna Wiczuk / Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Galeria:

Autor zdjęć:
Anna Wiczuk / Mariusz Maksymiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama