Reklama

Kryminałki: Niebezpieczne „Pamiątki” z czasów II wojny światowej

Przed weekendem mieszkaniec Terespola podczas spaceru zauważył przedmiot przypominający niewybuch. Jak się okazało, był to pocisk artyleryjski. Również w miejscowości Matiaszówka znalezione zostały niebezpieczne „pamiątki” II wojny światowej. Saperzy sprawdzając teren zabezpieczyli kolejne niewybuchy oraz zneutralizowali je. Apelujemy o ostrożność i przypominamy, że takich przedmiotów nie należy dotykać, a tym bardziej przenosić.

Przed weekendem dyżurny terespolskiego komisariatu powiadomiony został o znalezieniu na terenie nieużytków rolnych w rejonie ulicy Wojska Polskiego w Terespolu przedmiotu przypominającego niewybuch. Na miejsce natychmiast skierowani zostali policjanci, którzy potwierdzili zgłoszenie. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone do czasu przyjazdu patrolu rozminowania z Jednostki Wojskowej w Chełmie uniemożliwiając osobom postronnym dostęp do niewybuchu.

Okazało się wówczas, że zabezpieczony przedmiot to pocisk artyleryjski kal. 76 mm prawdopodobnie z okresu II wojny światowej. Saperzy sprawdzili również pobliski teren ujawniając kolejny pocisk artyleryjski.

Również w miejscowości Matiaszówka, podczas prac ziemnych na terenie kompleksu leśnego znaleziony został niewybuch. Tu saperzy zabezpieczyli dwa granaty ręczne i jeden granat moździerzowy. Wszystkie niewybuchy zostały już zneutralizowane przez wojskowy patrol rozminowania.

To już kolejne niewybuchy znalezione w ostatnim czasie na terenie powiatu. Apelujemy o ostrożność. W przypadku odnalezienia przedmiotu przypominającego niewybuch pod żadnym pozorem nie wolno przenosić go, dotykać czy rozbrajać. Należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę Policji. Mundurowi zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów, a każda próba przemieszczania niewybuchu może skończyć się tragicznie.

materiał: Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Barbara Salczyńska-Pyrchla rzecznik prasowy KMP Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama