Reklama

Tak blisko, a tak pięknie! Majówka na szlaku rowerowym Green Velo

Zbliżający się długi majowy weekend, to doskonała okazja do dłuższego wypoczynku i aktywnego spędzania go na świeżym powietrzu z przyjaciółmi i rodziną. Idealnym sposobem na realizację tego planu jest wybranie się na wycieczkę rowerową fragmentem niezwykle popularnej trasy rowerowej "Green Velo". Przez powiat bialski przebiega około 100 km tego szlaku. 

W powiecie bialskim szlak przebiega przez: Gminę Sławatycze, Gminę Kodeń, Gminę Terespol, Miasto Terespol, Gminę Zalesie,  Gminę Rokitno oraz Gminę Janów Podlaski.

Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, opiekunowie i koordynatorzy projektu Wschodniego Szlaku Rowerowego “Green Velo” oraz portal lubelskietravel.pl polecają przykładowe pomysły na wycieczkę tym szlakiem.

Propozycja nr 1: Z Janowa Podlaskiego do Sanktuarium w Leśnej Podlaskiej

Dystans 54.6 km
Czas 4:30 h

Przebieg i kilometraż: Janów Podlaski – O km Stary Pawłów – 1 km Stary Bubel – 8 km Gnojno – 10 km Konstantynów – 20 km Leśna Podlaska – 33 km Ossówka – 43 km Zaborek – 51 km Janów Podlaski – 55 km.

Atrakcje na trasie wycieczki: Kościół pw. Trójcy Świętej w Janowie Podlaskim, Pałac biskupów łuckich w Janowie Podlaskim, Cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Starym Pawłowie, Kościół pw. św. Jana Ewangelisty w Starym Bublu, Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Gnojnie,  Pałac i park z XVIII wieku w Konstantynowie

Propozycja nr 2: Rowerem przez dolinę Krzny i Bugu

Dystans 55.6 km
Czas 5:50 h

Przebieg i kilometraż wycieczki: Terespol – O km Koroszczyn – 6 km Molowa Góra – 12 km Pratulin – 27 km Krzyczew – 32 km Malowa Góra – 42 km Koroszczyn – 48 km Terespol – 56 km.

Atrakcje na trasie wycieczki: Kościół pw. Świętej Trójcy w Terespolu, Cerkiew prawosławna pw. św. Apostoła Jana Teologa w Terespolu, Umocnienia Twierdzy Brzeskiej w Koroszczynie, Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Molowej Górze, Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie, Kościół pw. św. Jerzego – dawna cerkiew unicka w Krzyczewie, Rezerwat przyrody “Szwajcaria Podlaska”.

Na szlaku spotkamy tzw. “MOR-y”,  a więc Miejsca Obsługi Turystów, gdzie znajdują wiaty do odpoczynku z ławami. Są przy nich również stojaki rowerowe, tablice informacyjne z mapą szlaku i opisanymi atrakcjami, kosze na śmieci, a czasami toalety i zbiorniki z wodą. 

Dokładne informacje o przebiegu szlaku i atrakcjach znajdziesz na stronie internetowej https://greenvelo.pl/ i w aplikacji na telefony. 

Źródło / plakat: Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej
Zdjęcie: Jakub Sowa

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama