Reklama

Małaszewicze: Patriotyzm jest w nas!

Świadomość wydarzeń historycznych jest czynnikiem kształtującym i wychowującym nowe pokolenia. Uczniowie Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach aktywnie uczestniczą w upamiętnianiu ważnych rocznic, przywracaniu pamięci i oddawaniu hołdu bohaterom w ramach akcji #Szkoła Pamięta. 13 kwietnia 2021 r. uczniowie po raz kolejny przez portal internetowy „Katyń Pro Memoria” upamiętnili bestialsko zgładzonych obrońców Ojczyzny, zapalając symboliczny znicz dla wszystkich 4415 zamordowanych w Lesie Katyńskim. Ale to nie wszystko!

19 kwietnia uczniowie szkoły z Małaszewicz włączyli się do akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile, upamiętniającej wybuch powstania w getcie warszawskim. Materiały przygotowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich dostarczyły uczniom wiedzy historycznej wyjaśniającej motywy zrywu, skazanego z góry na niepowodzenie, do walki o coś więcej niż życie – o swój honor i człowieczeństwo. Uczniowie klasy IV w ramach godziny wychowawczej przygotowali na ten dzień symboliczne papierowe żonkile jako znak pamięci i hołdu Bohaterom.

Uczniowie ZS im. K. Makuszyńskiego biorą udział w licznych konkursach historycznych, w których odnoszą znaczące sukcesy. W ostatnich dniach zostały opublikowane wyniki X edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” Fundacji im. Kazimierza Wielkiego. W gronie laureatów, wybranych spośród 900 uczniów z całej Polski znalazła się uczennica kl. VIII – Katarzyna Sowa (opiekun merytoryczny: p. Małgorzata Sowa). Zaszczytne III miejsce zdobyła dzięki niezwykle ciekawej pracy literackiej, w której w sposób nieszablonowy przedstawiła historię Żołnierzy Wyklętych w oparciu o sylwetkę swojego bohatera – Hieronima Dekutowskiego. Uczennica zajęła także I miejsce w Gminnym Konkursie na pracę pisemną pt. „Bohaterowie Niezłomni – Sylwetki Żołnierzy Wyklętych” (opiekun: p. Małgorzata Sowa).

Pomimo pandemii i zdalnego nauczania, wielu uczniów zaangażowało się w III Szkolny konkurs historyczno – plastyczny o Żołnierzach Wyklętych. W kategorii: praca plastyczna laureatami zostali: Marcel Zbaracki, kl. II – I miejsce, Kacper Kuśmierczyk, kl. II – II miejsce, Zuzanna Mularska, kl. II – III miejsce. W teście wiedzy historycznej zwyciężyli: Weronika Grom, kl. IV – I miejsce, Miłosz Juśkiewicz, kl. VIIb – II miejsce, Mateusz Laszewski, kl. IV i Natalia Zalewska, kl. VIIb – III miejsce.

Dwie uczennice wzięły udział w konkursie historycznym „Mój region 2021”, organizowanym przez Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. Do II etapu konkursu zakwalifikowały się: Zuzanna Borowik, kl. VIIIb (opiekun: p. Małgorzata Sowa) i Ewa Małachowicz, kl. VIa (opiekun: p. Maria Mikołajczak).

Zespół Szkół im. K. Makuszyńskiego jest placówką, która wychowuje dzieci i młodzież w duchu miłości do Ojczyzny, patriotyzmu oraz poszanowania symboli narodowych. Celebrujemy obchody świąt państwowych i ważnych rocznic, aby zaszczepić w uczniach poczucie tożsamości narodowej. Jak zauważa Katarzyna Krawczyk – dyrektor ZS w Małaszewiczach – „Patriotyzm jest w młodych ludziach, ale trzeba go w nich obudzić” i nam się to udaje. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu nauczycieli historii, wychowawców i uczniów, realizujemy różnorodne przedsięwzięcia i włączamy się w ogólnopolskie akcje, dzięki którym dzieci i młodzież czerpią radość z bycia Polakami.

materiał: Zespół Szkół im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach
tekst i zdjęcia: Zespół Szkół im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama