Reklama

Janów Podlaski: Galaktyki Sylwii Kalinowskiej na wystawie malarstwa (film)

23 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Janowie Podlaskim odbył się wernisaż wystawy malarstwa Sylwii Kalinowskiej pt. "Moje Galaktyki". Z powodu trwającej pandemii, wernisaż miał charakter kameralny i odbył się z zachowaniem obostrzeń sanitarnych. 

Pochodząca z Janowa Podlaskiego Sylwia Kalinowska jest malarką młodego pokolenia. Sztuką zajmuje się zawodowo już od przeszło 15 lat. Jej twórczość oscyluje wokół kilku cyklów tematycznych, głównie pejzażu, koni i portretów kobiet. Wokół tego ostatniego tematu zbudowana została wystawa w janowskim ośrodku kultury, choć trzeba dodać, że znalazło się na niej również kilka prac przedstawiających konie i nadbużańskie łąki. Malarka – jak sama podkreśla, jest artystką poszukującą. Swoimi pracami kreuje świat przetworzony przez osobiste wyobrażenia i emocje.

Powstaje dzięki temu wizualizacja pełna harmonijnych linii, dynamicznych pociągnięć, odzwierciedlających siłę i bogatość natury oraz człowieka. Jak podkreśla, jej malarstwo to również poszukiwanie wartości i esencji życia oraz radość w odkrywaniu tego, co jest jej jeszcze nieznane. W jej obrazach dostrzegamy dużo koloru i kształtów, pobudzających nasz zmysł wzroku, ale również pośrednio nasze zmysły smaku i węchu. Za pomocą pędzla próbuje bowiem również zwizualizować odbiorcy smaki i zapachy. Jak mówi, inspiracji do kolejnych prac poszukuje zwłaszcza podczas podróży, gdzie poznaje nowe miejsca i nowych ludzi oraz ma szansę poznać lepiej samą siebie i spojrzeć na swoje życie oraz codzienność z innej perspektywy. Niezmiennie bliskie są jej nadbużańskie krajobrazy i walory Podlasia. Uważne oko dostrzeże w jej pejzażach nawiązania do tego regionu. Artystka niewątpliwe wypracowała swój indywidualny styl, co sprawiło, że jest malarką rozpoznawaną, a jej prace doceniane są na licznych wystawach. Do tej pory obrazy prezentowane były na blisko 30 wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. 

– Zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury moja wystawa przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Sposób zorganizowania tej wystawy, to coś co powoduje przyśpieszone bicie mojego serca i łezkę emocji. Cieszę się, że mogłam zaprezentować tu swoje obrazy, które przedstawiają mój oniryczny świat emocji kobiety. Świat pełen dynamiki, harmonii, moich wyobrażeń na temat kobiet i ich emocji – mówiła podczas otwarcia wernisażu Sylwia Kalinowska

Zapraszam do obejrzenia i wysłuchania rozmowy, którą nagraliśmy w pracowni artystki.

Zachęcamy do osobistego zobaczenia wystawy malarstwa Sylwii Kalinowskiej. Będzie to możliwe po zniesieniu obostrzeń dotyczących funkcjonowania placówek kulturalnych, stanie się to prawdopodobnie na początku maja br.

Filmy / zdjęcie: Tomasz Łukaszuk, Biper Tv
Tekst: Jakub Sowa

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama