Reklama

Operacja czysta rzeka na Zielawie – Sztab Studzianka (film)

53 osoby zebrały 157 worków tj. 2 tony nieczystości w rzece Zielawie oraz przy drogach w Łomazach, Studziance, Dokudowie oraz Ortelu Królewskim w sobotę 17 kwietna 2021 roku w ramach Operacji Czysta Rzeka.

W ramach akcji tym razem podzieliliśmy się na kilka grup. Pierwsza ruszyła Niwa Łomazy i Prezes Roman Bańkowski do Łomaz w kierunku Studzianki. Druga grupa to Zespół Szkół w Łomazach (Elżbieta Rusek i Grażyna Skrzyńska) od świetlicy w Studziance drogą główną pod Ortel Królewski i granicą w stronę Dokudowa. Kolejna ekipa to Drużyna Harcerska w Łomazach i Próbna Gromada Zuchowa w Łomazach (Agnieszka Garbatiuk i Kamila Telaczyńska) od Łysej Góry za most w Dokudowie i granicą do Ortela Królewskiego. Te trzy grupy spotkały się w końcu. Świetnie spisali się harcerze i zuchy, którzy dopadli do miejsca gdzie zalegał ogrom śmieci. W tym tylko okręgu zebrano 30 worków. Drużyna Łucznicza ze Studzianki powędrowała na Niedźwiedzicę a kolejna grupa w stronę Łomaz. Ostatnia kajakowa to wolontariusze ze Studzianki i PSW Biała Podlaska przemierzyła Zielawę w korycie i po brzegach do Dokudowa. Ludzka głupota nie zna granic. Wolontariusze oprócz foli, szkła i puszek z ciekawszych rzeczy znaleźli: WC, umywalkę, zderzaki aut, klawiatury od komputera, umywalkę, płytki, telewizor z pilotem. opony, lusterko, bagażnik, lichtarze.

Poświęcenie i zaangażowanie osób uczestniczących w akcji zasługuje na wielki szacunek i uznanie. Mimo błota i deszczu frekwencja dopisała. Wszystkim po prostu się chciało. Uczestnicy na koniec mieli możliwość ogrzania się przy ognisku i posilenia się. Niektórzy jeszcze skorzystali z lekcji łucznictwa przeprowadzonej przez Agatę Sadowską. Łącznie zwiezionych na punkt zbiórki odpadów w Łomazach zorganizowany przez Samorząd Gminy Łomazy, zostało pięć przyczep dzięki wsparciu akcji po raz kolejny przez niezawodnego radnego gminy Łomazy Grzegorza Wysockiego z pojazdem i przy pomocy Przemysława Kalinowskiego, Mikołaja Wysockiego oraz Zuzanny Wysockiej. Akcję organizowano także kilka dni wcześniej na rzece Lutni od Koszoł (Krzysztof Arseniuk, Jolanta Ruszkowska i Bogdan Kulhawczuk dziękujemy). W sumie w całej akcji zebraliśmy 4,5 tony śmieci co budzi niestety zaskoczenie. Jesteście wielcy. Serdecznie dziękuje sztab Studzianka.

Jak można wyrzucać tyle nieczystości? Niestety to tylko mała część tego co zalega przy drogach i w lasach w gminie Łomazy. Mamy też satysfakcję, że inni mogli zainspirować się naszymi działaniami i podjąć akcję w swoich miejskościach.

materiał: Łukasz Węda Studzianka / Gmina Łomazy
tekst: Łukasz Węda
zdjęcia: Małgorzata Mieńko
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama