Reklama

Sitnik: Centralne miejsce wypoczynku, zabaw, festynów i integracji

Podążamy śladem Funduszy Sołeckich w gminie Biała Podlaska. Tym razem odwiedzamy Sitnik. Niespełna czterysta (398 osób stan na 1 stycznia 2021) osób mieszka w miejscowości gdzie sołtysem od lat jest Bogdan Liniewicz. - Mam już swoje lata. Dużo przez ten miniony czas dla społeczności udało się zrealizować. Zawsze potrzeby są większe niż możliwości. Co nie znaczy, że nie można mieć marzeń i krok po kroku do nich dążyć. - mówi nam sołtys.

Sitnik to jedna z tych średniej wielkości miejscowości w Gminie Biała Podlaska. Niby blisko ale jednak daleko do Białej Podlaskiej. Nie widać tu jeszcze większego boomu z budownictwem jednorodzinnym. Wieś pozostała wioską. Większość mieszkańców prowadzi mniejsze bądź większe gospodarstwa rolne. Sitnik jest jednak lokalnym centrum. To tu znajduje się Szkoła Podstawowa a Gminny Ośrodek Kultury prowadzi Pracownię Koronkarską i Filię Gminnej Biblioteki. To tu działa też zespół Sitniczanie (więcej o zespole w materiale <<==>> LINK ) który niedawno obchodził 40 lecie istnienia. Sitnik jest za każdym razem na mapie pieszych czy też konnych pielgrzymek do Leśnej Podlaskiej czy marszy śladem Legionów Piłsudskiego.

Jak w każdej miejscowości także i tutaj non stop potrzeba dodatkowych udogodnień, budów dróg, remontów, zakupów – jednym słowem inwestycji na rzecz ogółu społeczeństwa. W ostatnich latach sporo przeznaczono na budowę drogi „na gościniec”. Z Funduszy Sołeckich zamontowano przy nowej drodze lampy uliczne. Uporządkowano teren pomnika upamiętniającego przemarsz Pierwszej Brygady. Swoje inwestuje w szkołę gminna oświata, kultura gminna doposaża klub i bibliotekę. W 2021 roku zaplanowano remont głównej sali klubowej ze sceną w budynku klubu GOK.

Posiadamy jako sołectwo duży teren właśnie przy Klubie Kultury i w sąsiedztwie szkoły. Od kilku lat rozpoczęliśmy inwestować właśnie tutaj. Ma być to centralne miejsce rekreacyjno – wydarzeniowe dla Sitnika i Łukowców. To tu odbywają się festyny, spotkania, imprezy pod chmurką. Teren duży, zielony, aby wspomóc opiekę nad nim zaplanowaliśmy w tym roku w ramach Funduszu Sołeckiego zakup kosiarki samobieżnej za 10 tysięcy 100 zł. Rozpoczęta jest budowa altany, w tym roku przeznaczamy na nią ponad 17 tysięcy złotych. Będzie doskonałym uzupełnieniem już powstałej sceny wraz z utwardzonym kostką terenem. Miejsce to już się sprawdziło warto zainwestować w kolejne udogodnienia. Jako następne pojawi się tu palenisko i ruszt grilla. Każdy będzie mógł z tego miejsca skorzystać, przyda się też podczas wioskowych wydarzeń. Uwagi wymaga pozostały teren. Ogrodzenie, oświetlenie i dodatkowe piknikowo – wypoczynkowo – zabawowe elementy zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. – mówi sołtys Liniewicz.

Sołtys Sitnika nie narzeka na współpracę z Radą Gminy i Wójtem Gminy Biała Podlaska. Rozsądne pomysły znajdują wsparcie i zielone światło dla ich realizacji. Marzeniem Sitnika pozostaje remont drogi powiatowej od Sławacinka Nowego na Łukowce. Z sąsiadami Sitnik żyje w zgodzie dzięki temu możliwa jest wzajemna współpraca i realizacja wspólnych celów. W sumie Sitnik i Łukowce to jedność.

To co martwi sołtysa Liniewicza to słaba aktywność mieszkańców. Większość nie interesuje się życiem miejscowości. Różne są tego powody. Sam jak stwierdza nie jest już pierwszej młodości. Chętnie odpocząłby już na zasłużonej emeryturze ale co zrobić gdy nie ma komu przekazać zarówno sołtysowania jak i kierownictwa w miejscowej jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej. – Chciałbym aby pojawili się rozsądni młodzi, młodsi ode mnie ludzie którzy pociągnęli by dobrą robotę dalej. Ludzie którzy mają marzenia i plany co do rozwoju Sitnika i okolic. Przecież nie mieszkamy w powietrzu, Sitnik to nasza mała ojczyzna. – mówi sołtys Liniewicz.

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama