Reklama

Cicibór Duży: Budują ulicę. W planach chodnik i kolejne ulice (galeria)

Małe a cieszy. Tym bardziej że nie są tanie takie przedsięwzięcia. Budowa 120 metrów drogi osiedlowej kosztuje prawie 237 tys zł. Uliczka jest łącznikiem pomiędzy dwiema innymi drogami osiedlowymi w Ciciborze Dużym. Miejscowość swój Fundusz Sołecki roku 2020 przeznaczyła na projekt budowlany i prace wstępne. W tym roku ponownie cała kwota Fundusz poszła na budowę drogi. Ale i to byłoby za mało, pomógł samorząd. Dorzucił do realizacji tej inwestycji Wójt z Radą Gminy.

Fundusz Sołecki roku 2020 i Fundusz Sołecki roku bieżącego – 2021 – przeznaczono w Ciciborze Dużym na pokrycie kosztów budowy drogi o numerze 203. To lokalna uliczka osiedlowa łącząca dwie inne ulice. Jej długość to 120 metrów. Koszt realizacji całości to prawie 240 tysięcy złotych. W tym roku przeznaczono na wykonanie prac ponad 38 tys 645 zł z Funduszu Sołeckiego oraz 160 tys zł zapisane w budżecie Gminy Biała Podlaska przez Radę Gminy.

Bardzo się cieszę, że wójt Wiesław Panasiuk wsparł budowę ulicy pieniędzmi z budżetu gminy. Dziękuję radnym za głosowanie za przyjęciem naszego, wspólnego przedsięwzięcia do realizacji i wsparcia finansowego. Bez pomocy Urzędu Gminy w Białej Podlaskiej jeszcze długo borykalibyśmy się z realizacją tej budowy. Ciesze się, że będąc sołtysem udało mi się przeprowadzić ten projekt. W tym roku ulica będzie gotowa. Uporządkuje to nam część miejscowości i na pewno ułatwi dojazd do posesji mieszkającym tam osobom. – mówi Bożena Kałabun, sołtys Cicibora Dużego.

Cicibór Duży to podmiejska miejscowość licząca około 670 mieszkańców. Specyficzna i dość trudna w pracy dla sołtysa. „Stara” część Cicibora Dużego położona jest przy drodze wojewódzkiej nr 811, tu znajduje się szkoła, żłobek, świetlica czy jednostka ochotnicza straży pożarnej. Ale Cicibór Duży administracyjnie to również osiedla podmiejskie takie jak Relax, czy osiedla powstające przy kaplicy parafii św. Ojca Pio „w Rakowiskach”, która też tak na prawdę położona jest wraz z całym terenem przeznaczonym na budowę nowego kościoła…. w Ciciborze Dużym.

Miejscowość jest duża. Z każdym rokiem większa. Przybywa nowych domów i nowych mieszkańców. Ale mam szczęście, bo w pracy sołtysa spotyka mnie dużo satysfakcji. Wszyscy mieszkańcy Cicibora Dużego to bardzo otwarci i przyjemni ludzie. Nie ma też problemu z nowymi osiedlami. Mieszkają tam w większości ludzie młodzi którzy chętnie podejmują rozmowy na temat Cicibora i na tyle na ile mogą wspierają życie społeczne miejscowości. Cicibór Duży to miejscowość z przyszłością. – mówi sołtys.

Pani sołtys dodaje jednak, że bolączką staje się zaśmiecanie, zanieczyszczanie i brak poszanowania dla dobra wspólnego. Mimo akcji, edukacji, rozmów przybywa śmieci w przydrożnych rowach i na terenach wspólnych i nie użytkowanych. Sporo jeszcze musi nauczyć się młodzież. Żal patrzeć czasami na teren otwartej dla wszystkich siłowni czy placu rekreacyjnym przy świetlicy. Po wieczornych czy weekendowych wizytach młodych ludzi pozostają przykre niespodzianki.

W Ciciborze Dużym mieszka obecnie ok. 670 osób. Co roku przybywa kilkudziesięciu nowych mieszkańców. Patrząc na mapy geodezyjne i widoczne na nich kolejne tereny przeznaczane pod zabudowę i nowe parcelacje działek, tylko na dziś dzień znajduje się tu miejsce na kolejne około stu nowych domów. A miejsca jest jeszcze sporo. Granica 1000 mieszkańców w Ciciborze Dużym wcale nie jest taka odległa i niemożliwa do osiągnięcia. Nieco zamieszania wprowadzi wytyczenie i poprowadzenie tutaj autostrady, wraz z budową węzła właśnie w Ciciborze Dużym. Spowoduje to podzielenie miejscowości praktycznie na pół.

W planach Cicibora Dużego znajdują się nadal inwestycje związane z budową ulic i dróg. W głównej miejscowości zostało ich jeszcze kilka już powoli trzeba myśleć o budowie dróg osiedlowych na nowych osiedlach. Nieuniknione są też remonty nawierzchni. Jednak najbliższy cel jaki stawia sobie do realizacji sołtys Bożena Kałabun, przy dalszej dobrej współpracy z Wójtem i Radą Gminy, rozpoczęcie budowy chodnika przy głównej drodze Cicibora Dużego, prowadzącej od skrzyżowania z drogą wojewódzką przy sklepie w kierunku na Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych Stację Doświadczalną Oceny Odmian w Ciciborze Dużym.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama