Reklama

Łosice: 3 tony śmieci zebrali wolontariusze w Dziadkowskiem – Folwarku. Sukces sztabu Krynica Vitamin! (galeria)

Dziadkowskie-Folwark – 18 kwietnia 2021 r. – 40 pracowników Krynicy Vitamin, jednego z największych polskich producentów napojów bezalkoholowych, niskoalkoholowych i środków do dezynfekcji, zebrało ponad 3 tony śmieci w okolicach zakładu produkcyjnego w Dziadkowskiem-Folwarku na Podlasiu. Wszystko w ramach akcji Operacja Czysta Rzeka 2021.

Pracownicy Krynicy Vitamin zebrali 3100 kilogramów śmieci, tj. 260 worków, kilkanaście zużytych opon samochodowych, stary rower, zepsutą pralkę. Nieczystości zbierali wzdłuż dróg powiatowych prowadzących do zakładu od Międzyrzeca Podlaskiego i Łosic, a także po obu brzegach rzeki Piszczanki. Zaskoczeniem dla wolontariuszy było odkrycie dzikich wysypisk śmieci, ukrytych w lasach i rowach przy drogach powiatowych w Dziadkowskiem-Folwarku.

Dla nas to prawdziwy szok. To aż 3 tony śmieci. To pokazuje, jak potrzebna była to akcja. Wyjęliśmy z Piszczanki stary rower. Zebraliśmy kilkanaście opon wyrzuconych do lasu i na brzeg rzeki. Odkryliśmy miejsca, w których ktoś regularnie wyrzucał śmieci do lasu, to były worki ze zużytymi pieluchami, puszki z olejami i innymi niebezpiecznymi dla środowiska substancjami. Niechlubnym standardem były puszki po piwie, butelki po alkoholu czy plastikowe butelki po napojach – powiedział Tomasz Kułakowski, rzecznik prasowy Krynicy Vitamin i Sztabu Operacji Czysta Rzeka w Dziadkowskiem-Folwarku.

W akcji Operacja Czysta Rzeka 2021 wzięło udział 40 wolontariuszy. To pracownicy Krynicy Vitamin, którzy zgłosili się na ochotnika w dniu wolnym od pracy.

To był dzień pełen emocji. Z jednej strony, niemoc i złość na ludzi, którzy szkodzą sobie, swojej małej ojczyźnie i środowisku. Łzy cisnęły się do oczu. Z drugiej strony, spędziliśmy fantastyczne pięć godzin w doskonałych humorach, pracując fizycznie w terenie, spragnieni swojej obecności na żywo, a nie przed monitorami. Najbardziej cieszy to, że efekty naszej pracy widać gołym okiem. Choć na przyszłość wolelibyśmy nie iść po rekordy. Wierzymy, że akcję docenią nasi sąsiedzi i również zadbają o porządek. Widzimy też potrzebę działań edukacyjnych, chcielibyśmy poszerzać krąg osób zaangażowanych w podobne akcje w kolejnych latach – dodał Tomasz Kułakowski.

Zebrane śmieci odebrał i przekazał do utylizacji Zarząd Dróg Powiatowych w Łosicach. Traktor z przyczepą musiał przyjechać po odbiór dwa razy.

Dziękujemy Zarządowi Dróg Powiatowych w Łosicach, a także wójtowi Gminy Huszlew za wsparcie naszych działań. Dbałość o środowisko naturalne leży w naszym obopólnym interesie. Cieszy nas współpraca z samorządami, dzięki niej przyroda odetchnie. W końcu Podlasie to zielone płuca Polski. Widzimy jednak, że jeszcze dużo pracy przed nami. Zebrane śmieci to wciąż tylko kropla w morzu – powiedział Artur Mączyński, dyrektor administracyjny w zakładzie Krynicy Vitamin i uczestnik akcji.

Zakład produkcyjny Krynicy Vitamin SA znajduje się w miejscowości Dziadkowskie-Folwark, w najdalej wysuniętym na wschód powiecie województwa mazowieckiego (łosickim). Dziadkowskie-Folwark to niewielka wieś leżąca na pograniczu województwa mazowieckiego i lubelskiego. Krynica Vitamin zatrudnia w zakładzie niespełna 300 osób.

Więcej o akcji Operacja Czysta Rzeka tutaj: https://operacjarzeka.pl/

W trosce o środowisko

Akcja wpisała się w szereg działań proekologicznych Krynicy Vitamin, a także społecznej odpowiedzialności biznesu.

Od stycznia 2021 r. w zakładzie produkcyjnym w Dziadkowskiem-Folwarku Krynica Vitamin korzysta z energii elektrycznej, pochodzącej w 100 proc. z odnawialnych źródeł energii. To efekt rocznego kontraktu z PGE Obrót, spółką zajmującą się w Grupie PGE sprzedażą energii m.in. dla firm. Deklarowany wolumen zakupowy to prawie 10 gigawatogodzin, co pozwoliłoby zapewnić energię elektryczną dla około 2400 gospodarstw domowych.

– Dbanie o środowisko naturalne jest ważnym aspektem naszej działalności. Redukujemy ślad węglowy i stawiamy nasz biznes po zielonej stronie mocy. O tym świadczą inwestycje.

W zeszłym roku w zakładzie produkcyjnym zrezygnowaliśmy z używania oleju opałowego, wymieniając piece w kotłowniach na gazowe. Znacząco ograniczyliśmy plastik przy pakowaniu produktów. Ponadto wykorzystujemy butelki PET pochodzące z recyklingu. Rozważamy możliwość wtórnego wykorzystania dwutlenku węgla do naszej produkcji. Jesteśmy także w trakcie audytu energetycznego, który wskazuje nam dalsze kierunki rozwoju – powiedział Piotr Czachorowski, prezes Krynicy Vitamin.

12 kwietnia Krynica Vitamin poinformowała, że wyda nawet do 40 mln zł na inwestycje, przede wszystkim w zakładzie w Dziadkowskiem-Folwarku na Podlasiu. To kwota ponad dwukrotnie przewyższająca kwotę przeznaczoną w 2020 r. – 16 mln złotych.

Spółka realizuje szereg projektów proekologicznych. Krynica Vitamin planuje przeznaczyć ok. 10 mln zł na dokończenie rozbudowy oczyszczalni ścieków, ale decyzja jest uzależniona od otrzymania pozwoleń administracyjnych. Czas oczekiwania na decyzje organów znacznie wydłużył się z powodu pandemii koronawirusa.

Rozbudowa oczyszczalni już pochłonęła w poprzednich latach 5 mln zł. Chcemy dostosować jej moce do rosnących mocy produkcyjnych zakładu. Realizujemy szereg innych projektów proekologicznych. Opracowujemy odpowiedź na światowe trendy związane z gospodarką obiegu zamkniętego, obniżką śladu węglowego, większą automatyzacją i kontrolą procesów technologicznych i logistycznych. Nieprzerwanie inwestujemy w modernizację i rozbudowę linii produkcyjnych oraz urządzeń do pakowania – mówi Piotr Czachorowski.

Spółka uruchomiła rozbudowaną część oczyszczalni ścieków w lipcu 2020 r., co znacznie zwiększyło wydajność instalacji.

O firmie Krynica Vitamin.:

Krynica Vitamin jest jednym z czołowych producentów napojów w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma posiada prawie 30 lat doświadczenia w branży napojowej. Specjalizuje się w produkcji kontraktowej napojów dla światowych marek. Spółka oferuje usługi rozlewnicze napojów w opakowaniach aluminiowych, PET oraz szklanych. Na jej ofertę składają się napoje energetyczne, orzeźwiające oraz funkcjonalne. Ofertę wzbogacają kawy, napoje mleczne oraz alkoholowe. Synergia osiągnięta poprzez połączenie bazy produkcyjnej i potencjału intelektualnego zespołu pozwala na wprowadzanie na rynek innowacyjnych produktów oraz zapewnia wsparcie klientom w całym procesie wdrożenia.

Krynica Vitamin posiada jeden z największych zakładów tego typu w Europie. Każdego roku na 5 liniach produkcyjnych jest produkowanych ponad 400 mln sztuk napojów.

Produkty Spółki dostępne są w 38 krajach na całym świecie. Około 60% łącznej produkcji trafia na rynki zagraniczne. Główne kierunki eksportu wyrobów to: Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Czechy oraz Ukraina. W ostatnim czasie Spółka rozwija współpracę z rynkiem Stanów Zjednoczonych, co – biorąc pod uwagę znaczny potencjał tego rynku – może istotnie wpłynąć na dotychczasową strukturę sprzedaży. Do grona klientów Krynicy Vitamin należą właściciele największych globalnych marek, a także wiodące sieci dystrybucyjne.

Więcej na stronie: www.krynicavitamin.com

materiał: Krynica Vitamin SA
tekst: Tomasz Kułakowski Rzecznik Prasowy
zdjęcia: Magda Jóźwik
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Galeria:

Autor zdjęć:
Magda Jóźwik

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama