Reklama

Reklama

Dlaczego kochamy Szekspira, czyli słowo jego dziełach i nie tylko!

Kim jest William Szekspir, nie trzeba przypominać, warto jednak podkreślić, że nieustannie cieszy się popularnością. Sama osoba wielkiego dramaturga, jak i jego dzieła. Do dziś badacze, w tym także archeolodzy, znajdują coraz to nowe, ciekawe fakty na temat Williama Szekspira i jego dramatów. Odpowiedzmy więc sobie na pytanie: dlaczego wciąż czytamy, wystawiamy i oglądamy (wyłączając oczywiście czas lockdownów i pandemicznych obostrzeń) Szekspira?

Posłuchaj ważnego spotu:

Dramaty doskonałe

Szekspir inspirował się historią, innymi dziełami literackimi i samym życiem. Był arcymistrzowskim dramaturgiem z wielu powodów, ale główną cechą wyróżniającą jego twórczość jest, w moim przekonaniu, umiejętność tworzenia niezwykle skomplikowanych postaci. Często ich motywacje pozostają nieco zamglone, a o samym bohaterze czy bohaterce nigdy z dostateczną pewnością nie można powiedzieć, że jest tylko zły albo tylko dobry. Szekspir zawsze łapie te niuanse i pokazuje je tak w tekście i słowach wypowiadanych przez swoich bohaterów, jak i w decyzjach, które bohaterowie podejmują, a także w ich często gwałtownych i brutalnych czynach.

No właśnie! To jest kolejna ważna i istotna cecha dystynktywna geniuszu Szekspira. Potrafi on przedstawiać wiele różnych emocji, motywacji, zachowań ludzkich, a to z kolei potęguje uczucie bogactwa. Bogactwa wyrazu, bogactwa przemyślanych sylwetek bohaterów i ich życia wewnętrznego, bogactwa językowego wreszcie, bo Szekspir był nie tylko dramaturgiem, ale również poetą i potrafił doskonale posługiwać się językiem, z którego korzystał.

Gdzie czytać i oglądać Szekspira?

Dramaty Williama Szekspira są wznawiane niemal rokrocznie, więc można stwierdzić, że niemal wszędzie zobaczymy Makbeta czy Króla Leara lub Hamleta, ale miejscem, w które absolutnie warto udać się na oglądanie sztuk Szekspira, jest Gdański Teatr Szekspirowski. Ten obiekt zbudowany został w taki sposób, aby swoim wyglądem przypominać prawdziwe teatry z epoki, w której panowała Elżbieta I Tudor, a w której pisał swoje sztuki właśnie William Szekspir.

W tym teatrze doznamy niesamowitych wrażeń estetycznych nie tylko z powodu obcowania z dziełami wielkiego dramaturga, ale również z tego powodu, że będziemy pozostawać w niezwykłym teatrze przez cały seans. Ba! Teatr ten ma rozkładany, otwierany dach, więc niektóre przedstawienia będziemy mogli nawet podziwiać pod gołym niebem. Jeśli ktoś ma jeszcze wątpliwości, to je rozwiewam. Gdy tylko skończy się lockdown i znów będzie można chodzić na spektakle, warto wybrać się właśnie do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego!

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama