Reklama

Biała Podlaska: Mural, pomnik i izba pamięci bialskiego lotnictwa coraz bliżej powstania

Prezydent miasta Michał Litwiniuk poinformował o dzisiejszym  spotkaniu roboczym, na którym omawiano projekt muralu i obelisku o tematyce lotniczej, które znajdą się przy ul. Sidorskiej 23A. Pod tym adresem w lokalu przekazanym w ubiegłym roku przez miasto znajdzie się również Izba Pamięci Bialskiego Lotnictwa.

W spotkaniu uczestniczyli płk. Wiesław Sokołowski i mjr. Jerzym Trudzik z Oddziału Bialskopodlaskiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oraz dyrektor Muzeum Południowego Podlasia Rafał Izbicki

– Na cokole umiejscowione będą dwie łopaty śmigłowca Mi-2. Specjaliści i kustosze z muzeum pracują nad ostateczną wersją muralu, ale już próbne wersje robią wrażenie. Realizatorem projektu jest Muzeum Południowego Podlasia, które wraz ze Stowarzyszeniem pracuje także nad ekspozycją w Izbie Pamięci, na którą przekazałem Seniorom Lotnictwa lokal przy ul. Sidorskiej – wyjaśnia prezydent miasta Michał Litwiniuk

W Izbie zostanie umieszczona stała ekspozycja z eksponatami i planszami przedstawiającymi tradycję i dorobek Białej Podlaskiej i Południowego Podlasia na rzecz lotnictwa oraz sala edukacyjna. Mural o tematyce lotniczej wykonają artyści z Charkowa, architekt Dmytro Koptyev oraz plastyk Kirilla Chebotov. 

Projekt „Historia bialskiego lotnictwa – muralu i izby pamięci” realizowany jest w ramach Budżetu Obywatelskiego. Jego autorami są płk pil. Franciszek Ostrowski i mjr pil. Jerzy Trudzik. Projekt otrzymał 1705 głosów.

Źródło / zdjęcie: Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama