Reklama

Województwo: Celnicy podsumowali marzec na granicy

Papierosy, CITES i środki ochrony roślin – to tylko niektóre z towarów zatrzymanych w marcu 2021 r. przez funkcjonariuszy lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) na granicy w województwie lubelskim. Kontrole prowadzone wewnątrz kraju przyniosły z kolei efekty w postaci zabezpieczenia 38 urządzeń do nielegalnych gier hazardowych.

Papierosy
W marcu 2021 r. funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego udaremnili przemyt ponad 76 tys. paczek papierosów o wartości rynkowej około 1 mln zł.
Przykładowo w ostatnich dniach marca funkcjonariusze Oddziału Celnego w Małaszewiczach ujawnili blisko 2 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Kontrabanda ukryta była w jednym z wagonów składu towarowego pod ładunkiem drewna. W namierzeniu nielegalnych wyrobów pomocny okazał się rentgen.
Kilka dni wcześniej, również w Małaszewiczach, funkcjonariusze tamtejszego Oddziału znaleźli papierosy w jednym z wagonów z drewnianą zrębką. Tym razem było to 4,5 tys. paczek.

Niezgłoszona gotówka
W trakcie kontroli samochodu osobowego przekraczających granicę w Hrebennem funkcjonariusze znaleźli znaczną ilość gotówki. W bagażu należącym do kierującego pojazdem ukrytych było blisko 79 tys. EUR. 48-letni obywatel Ukrainy za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia na granicy państwa środków płatniczych został ukarany mandatem w wysokości 5 tys. złotych.
Z kolei mandatem w kwocie 2,5 tys. zł został ukarany 20-letni obywatel Ukrainy, który w bagażu ukrył 20 tys. PLN i 8,5 tys. GBP. Mężczyzna również przekraczał granicę w Hrebennem.
Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że osoby przekraczające granicę mają obowiązek zgłaszać wwożone do kraju lub wywożone za granicę środki płatnicze, jeżeli ich równowartość przekracza 10 tys. euro. Należy to zrobić w formie pisemnej, a wypełnioną deklarację złożyć u funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej.

CITES
Duże ilości tabletek z ekstraktem z chronionego, na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), pławikonika ujawnili funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Hrebennem.
W sumie 1500 tabletek próbowali wwieźć do Polski trzej obywatele Ukrainy. We wszystkich przypadkach specyfiki z pławikonika ukryte były w bagażach podręcznych.
Przeciwko mężczyznom wszczęte zostały postępowania karne skarbowe.

Środki ochrony roślin
Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Hrebennem w minionym miesiącu trzykrotnie udaremnili przemyt nielegalnych środków ochrony roślin. W sumie zatrzymali 30 l i 500 g nielegalnych preparatów.
Niewiadomego składu i pochodzenia chemikalia przewożone były w opakowaniach bez etykiet i instrukcji użycia.
We wszystkich przypadkach funkcjonariusze KAS wszczęli postępowanie karne skarbowe, a środki ochrony roślin trafiły do magazynu KAS.
Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że na legalny przewóz przez granicę środków ochrony roślin potrzebne jest zezwolenie ministra właściwego do spraw rolnictwa.
Wprowadzanie do obrotu środków z nielegalnych źródeł, często niespełniających norm jakościowych, może spowodować poważne zagrożenie dla środowiska, a w konsekwencji dla zdrowia i życia ludzi. Nielegalne środki ochrony roślin to także straty dla budżetu państwa z tytułu niezapłaconych należności celno-skarbowych.

Inne ciekawe ujawnienia
4,8 tys. sztuk elementów drewnianych ramek do miodu oraz 10 kg nasion facelii błękitnej ujawnili podczas kontroli jednego z pojazdów funkcjonariusze z Oddziału Celnego w Hrebennem. Ten nietypowy ładunek próbował wwieźć do Polski 32-letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna przyznał się do próby przemytu. Na jego majątku zabezpieczono wykonanie kary poprzez zajęcie środków pieniężnych w kwocie 700 zł.

Walka z hazardem
Działania kontrolne ukierunkowane na walkę z nielegalnym hazardem prowadzone w marcu 2021 r. przez funkcjonariuszy Działu Kontroli Celno-Skarbowej Rynku z Lublina i Białej Podlaskiej przyniosły efekty w postaci 38 zatrzymanych urządzeń do gier hazardowych.
Oprócz automatów funkcjonariusze zabezpieczyli też blisko 13,5 tys. zł gotówki przeznaczonej na wypłaty wygranych.
W jednym z kontrolowanych lokali zainstalowany był system alarmowy z podłączoną syreną i aparaturą do rozpylania gazu łzawiącego. Funkcjonariusze ujawnili tam dwa stanowiska komputerowe oraz bankomat służący do wpłat i wypłat środków pieniężnych. Jak wykazały przeprowadzone na miejscu eksperymenty procesowe, rozgrywanie gier na komputerach możliwe było po wpłaceniu środków pieniężnych do bankomatu. Gracz otrzymywał w zamian kupon, który umożliwiał dostęp do gier hazardowych. Wygrane pieniądze wypłacane były z bankomatu.
Działania kontrolne w zakresie zwalczania nielegalnego hazardu prowadzone były m.in. w Lublinie, Dęblinie, Chełmie, Puławach, Rykach i Białej Podlaskiej. Podczas kilku kontroli funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej wspomagali funkcjonariusze Policji.

materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst i zdjęcia: Marzena Siemieniuk Referat Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama