Reklama

Łomazy: Operacja Czysta Rzeka na Zielawie (galeria)

W ramach szeroko zakrojonej Operacji Czysta Rzeka, organizowanej przez wydawcę czasopisma "Kraina Bugu" w Łosicach, 27 marca 2021 roku podzieleni na kilka grup zebraliśmy różnorodne śmieci na terenie gminy Łomazy. Liczba wolontariuszy, która się pojawiła przeszła wszelkie oczekiwania do tego stopnia, że nie wszystkim wystarczyło pakietów. Każdy kto zdążył otrzymał koszulkę akcji, worki foliowe, rękawiczki robocze, a najmłodsi worek bawełniany i słodki upominek od organizatorów.

Z racji obostrzeń i w trosce o zachowanie reżimu sanitarnego akcja miała charakter bardziej indywidualny i rodzinny. Nieczystości zbierane był w lasach, przy drogach na terenie gminy Łomazy tj. Jusaki-Zarzeka, Szymanowo – droga na Huszczę, Łomazy ulica Sportowa i Wisznicka oraz w rzece Zielawa z Jusak-Zarzeki do Łomaz. Członkowie podzielili się na małe grupki, aby zachować reżim sanitarny. W akcji udział wzięła Próbna Gromada Zuchowa w Łomazach pod wodzą Kamili Telaczyńskiej, która walczyła na terenach nad Zielawą pod mostem w miejscowości Jusaki, a także przy ulicy Sportowej przy stadionie w Łomazach.

Najmłodsi zebrali 24 worki to około 300kg. Grupa druga to był Zespół Szkół w Łomazach (Elżbieta Rusek, Grażyna Skrzyńska i Ireneusz Korszeń), która opanowała tereny za mostem na Zarzece, przy drodze asfaltowej oraz las. Tam z kolei znajdowały się m.in. porzucone opony rolnicze i samochodowe. Efektem było zebranie 27 worków, około 400 kg.

Trzeci team – 1 Drużyna Harcerska w Łomazach (Agnieszka Garbatiuk) oraz Drużyna Łucznicza Tatarzynowie ze Studzianki. Penetrowała drogi polne na Zarzece, tzw. koński lasek, drogi polne na Szymanowie oraz okolice rzeki Zielawy i jej koryto w kajakach. W tych miejscach poza szkłem, plastikami, foliami spożywczymi znalazły się opony rolnicze, dywany, elementy tapicerki pojazdów osobowych. Odkryte zostało duże wysypisko w lesie, które wymaga sporych sił nakładczych, aby je uprzątnąć. Efekt prac tej grupy to 64 worki – około 650 kg.

Czwarta ekipa to piłkarze GLKST Niwy Łomazy Prezesem Romanem Bańkowskim oraz członkowie i wolontariusze Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka oraz mieszkańcy Studzianki z radnym Grzegorzem Wysockim zajęli się częścią Zarzeki i drogą do Szymonowa, ulicą Wisznicką w Łomazach, Szymanowem drogą w kierunku Huszczy przez Lubenkę czyli około 3,5km. Podjęli też trud sprzątania samej rzeki Zielawy, jej koryta i brzegów (Wioleta Niedźwiedź, Łukasz Węda, Krzysztof Arseniuk, Jarosław Uściński). Tutaj natrafiliśmy na plastikowe gabaryty od pojazdów samochodowych, opony, beczki po olejach, worki w rowach w wodzie, folie ogrodnicze przy rzece. Łącznie ten team zebrał 86 worków czyli około 1 tony.

Po zakończeniu każdy kto dotrwał, mógł liczyć na ciastko i herbatę. Następnie wolontariusze ze Studzianki pojazdem i przyczepą, którą użyczył Grzegorz Wysocki przetransportowali trzykrotnie zebrane worki, gabaryty i inne znalezione przedmioty nie mieszczące się do worków na punkt składowania odpadów w Łomazach.

Razem zebrano podczas tej akcji 201 worków i pozostałych śmieci co dało około 2,45 tony. Teraz dalszym losem zebranych śmieci, zajmie się Gmina Łomazy. Jest to tylko niewielka część tego, co znajduje się przy drogach i ulicach. Jesteśmy zdumieni brakiem kultury i lekkomyślnością tych osób, które zanieczyszczają swoją Małą Ojczyznę. Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i poświęcony czas w tak trudnym teraz okresie.

Kolejna akcja odbędzie się 17 kwietnia 2021 roku rzeką i drogami od Łomaz do Studzianki. Zapisy w sztabie STUDZIANKA trwają do 10go kwietnia 2021 roku na stronie internetowej https://operacjarzeka.pl/przylacz-sie
Zapraszamy do udziału. Na zakończenie przewidziane jest ognisko i strzelanie z łuku na Łysej Górze.

tekst i zdjęcia: Łukasz Węda
temat: Gmina Łomazy / Studzianka
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Galeria:

Autor zdjęć:
Łukasz Węda

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama