Reklama

Muzeum J.I. Kraszewskiego otrzymało dofinasowania na realizację projektów

Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie otrzymało dwa dofinasowania, które pozwolą na realizację ciekawych projektów i rozwój placówki. Pierwsza dotacja pochodzi z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, a druga z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dzięki dofinansowaniom powstanie m.in. publikacja pt. „Sekrety Romanowa”, powstaną nowe ekspozycje a także zrealizowane będą wydarzenia o charakterze kulturalno-edukacyjnym oraz ciekawe warsztaty.

Kilka słów o projektach.

„Różnorodność kulturowa kresowego Polesia w życiu i twórczości J.I. Kraszewskiego – reprodukcja stron wspólnego ukraińsko-polskiego dziedzictwa kulturowego” w

Od 1 kwietnia 2021 roku Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie w partnerstwie z Wołyńską Regionalną Fundacją Charytatywną „Polesie”, Wołyńskim Muzeum Lokalnym i Radą Miejską Kivertsy realizuje projekt pt. „Różnorodność kulturowa kresowego Polesia w życiu i twórczości J.I. Kraszewskiego – reprodukcja stron wspólnego ukraińsko-polskiego dziedzictwa kulturowego” w ramach umowy o dofinansowanie nr PLBU3/1162/20-00. Projekt realizowany jest w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

Ogólnym celem projektu jest ułatwienie wykorzystania zasobów dziedzictwa kulturowego i historycznego polsko-ukraińskiego regionu przygranicznego, promocja potencjału kulturowego i turystycznego dla celów rozwoju turystyki.

W ramach projektu zostaną zrealizowane:
– 2 stałe ekspozycje z Muzeum J.I. Kraszewskiego na Wołyniu dla mieszkańców i gości polsko-ukraińskiego pogranicza;
– wystawy, broszury, wycieczki turystyczne i różnorodne działania promocyjne dla mieszkańców i gości polsko-ukraińskiego regionu przygranicznego;
– warsztaty studyjne dla przedstawicieli muzeów, wydziałów kultury samorządów lokalnych, organizacji kulturalnych i turystycznych w celu wymiany wiedzy i rozwoju zawodowego, wymiany pomysłów i najlepszych praktyk w zakresie popularyzacji lokalnych atrakcji;
– teatralne wydarzenie artystyczne dla młodzieży szkolnej w wieku 12-17 lat;
– porozumienie o współpracy pomiędzy Muzeum im. J. I. Kraszewskiego w Romanowie a Wołyńskim Muzeum Historycznym w sprawie przyszłej współpracy w zakresie dziedzictwa Kraszewskiego i transgranicznej wymiany kulturalnej.

Wartość projektu wynosi 65 871,24 euro, z tego środki do wydatkowania przez Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie wynoszą 23 232,80 euro. Wkład własny muzeum wynosi 2 323,28 euro.

 

Publikacja pt. „Sekrety Romanowa”

Dotacja z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, to efekt umowy zawartej 8 marca 2021 roku  przez placówkę z Zarządem Województwa na realizację projektu pn. „Wydanie publikacji promującej LSR pt. Sekrety Romanowa”.

Operacja będzie realizowana w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem w zakresie „Działania promujące obszar LSR”.

W ramach projektu zostanie wydana publikacja pt. „Sekrety Romanowa” upowszechniająca mało znaną poezję J. I. Kraszewskiego oraz propagująca zbiory Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie.

Wartość dofinansowania projektu wynosi 32539,00 zł.

 

Tekst: Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie / Jakub Sowa
Zdjęcie: arch. Radio Biper

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama