Reklama

Fotorelacja: Południowe wały Parku Radziwiłła – z niespodzianką! (galeria)

Trwa budowa południowych wałów obronnych Zespołu Parkowo - Zamkowego Radziwiłłów w Białej Podlaskiej. Ekipy firmy PNB - Paweł Niczyporuk Budownictwo sukcesywnie realizują kolejne elementy zlecenia. Wybraliśmy się z kamerą i aparatem na plac budowy w miniony weekend. Oto co zaobserwowaliśmy.

Prace są mocno zaawansowane. Praktycznie gotowy jest odcinek nowych wałów od strony zachodniej (widoczny z kładki przy Bramie Koszarskiej) i południowo zachodniej. Pojawiły się fosy o dziwo pełne wody. Oby ta woda pozostawała również w miesiącach letnich. Wygląda to zupełnie nieźle i całkowicie inaczej niż dotychczas. Będziecie zdziwieni sami gdy wybierzecie się na spacer w momencie gdy wały będą już ukończone.

Przy okazji prac odsłonięto pozostałości – fundamenty po dawnej kuchni zespołu pałacowego Radziwiłłów. Teren jest częściowo odkryty i ogrodzony. Czeka na wykonanie dokumentacji archeologicznej. – Dotychczas odsłonięto część przyziemia murów z okresu funkcjonowania zespołu, ze śladami późniejszej przebudowy, natrafiono w trakcie prowadzonych badań archeologicznych, m.in. na pozostałości ceramiki nowożytnej i kości, co potwierdza funkcję obiektu. Decyzja w sprawie możliwości późniejszego wykorzystania obiektu zostanie podjęta po zakończeniu badań archeologicznych – informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie D/Biała Podlaska.

Główna aleja parkowa przedłużona zostanie ciągiem pieszo jezdnym do już istniejącego rowerowego Bulwaru Radziwiłłów. Nadbrzeżnej ścieżki pieszo – rowerowej w dolinie Krzny. Dziś już widoczny jest przebieg nowego fragmentu choć nadal prowadzone są tu prace i jeszcze jakiś czas nie będzie można z tego przejścia korzystać. Tym bardziej, że właśnie tutaj powstanie na przejściu pomiędzy wałami a doliną rzeki kolejna brama i kładka, podobna przeprawa do tej już istniejącej – Bramy Koszarskiej. Również tutaj powstaje już widoczna odnoga – fragment ścieżki który połączy sieć pieszo – rowerową dojściem/dojazdem do Pawilonu Edukacyjnego przy ulicy Żurawiej.

Najmniej zaawansowane i tym samym widoczne są wały na odcinku południowo-zachodnim. Choć to tutaj już obecnie pięknie prezentują się wykopane fosy w stylu fortecznym. Styl forteczny otrzyma cały południowy odcinek wałów.

Niebawem film dotyczący omawianego temu a w nim ujęcia z lotu ptaka. Zapraszamy! Film dostępny w formie premierowej na kanale Biper TV YouTube

Wcześniejsze materiały dotyczące inwestycji:
Prace przy południowych fortyfikacjach Parku Radziwiłłów rozpoczęte (galeria) <<==>> LINK
Biała Podlaska: Miasto pozyskało ponad 4,5 mln zł na dalszą rewaloryzację zespołu pałacowo-parkowego Radziwiłłów <<==>> LINK

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
film: Małgorzata Mieńko / Tomasz Łukaszuk
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Galeria:

Autor zdjęć:
Mariusz Maksymiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama