Reklama

Biała Podlaska: „Solidarni z Polakami” – akcja Młodzieży Wszechpolskiej pod konsulatem Republiki Białoruś

Działacze Młodzieży Wszechpolskiej w minioną sobotę udali się pod konsulat Białorusi w Białej Podlaskiej celem zamanifestowania swojego wsparcia dla Polaków prześladowanych przez władze Białorusi.

Obowiązkiem każdego Polaka jest teraz wywrzeć nacisk na polski rząd, aby poruszył niebo i ziemię w celu pomocy naszym rodakom za wschodnią granicą. 

– Białoruskie służby w brutalny sposób aresztowały 12 marca Annę Paniszewą, dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej im. Romualda Traugutta w Brześciu. Zatrzymania dokonano w związku ze wszczęciem przez brzeską prokuraturę postępowania w sprawie „podżegania do nienawiści na tle narodowościowym” do jakiego miało dojść w trakcie obchodów ku czci Żołnierzy Wyklętych zorganizowanych przez Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego, któremu Paniszewa przewodzi. Dzień wcześniej zatrzymano w Brześciu współzałożyciela Forum Aleksandra Nawodniczego „w sprawie o heroizację zbrodniarzy wojennych”, co uznano za „rehabilitację nazizmu”. Polacy wciąż pozostają w areszcie, grozi im od 5 do 12 lat więzienia. Ponadto 23 marca milicja zatrzymała Andżelikę Borys – przewodniczącą Związku Polaków na Białorusi – mówi Paweł Król Młodzieży Wszechpolskiej.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Białoruś: Polska działaczka i dyrektorka polskiej szkoły zatrzymana w Brześciu <<<
 

W styczniu rząd Białorusi skierował do parlamentu projekt nowelizacji ustawy oświatowej, grożący depolonizacją jedynych dwóch szkół publicznych z polskim językiem nauczania w tym państwie. Teraz białoruska prokuratura rozpoczęła wzmożone represje wobec Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego, któremu grozi depolonizacja. W białoruskich mediach rozpoczęła się także szalona antypolska nagonka.

– W takiej sytuacji naszym obowiązkiem jest wyrazić solidarność z prześladowanymi na Białorusi rodakami – piszą liderzy Młodzieży Wszechpolskiej i podają propozycje, jak można pomóc.

Propozycje Młodzieży Wszechpolskiej:

– bombardowanie znanych osób mailami i wiadomościami na temat prześladowania naszych rodaków;

– uświadamianie znajomych – w rozmowach, przez media społecznościowe (najlepiej przez wrzucanie swoich zdjęć karteczkami z hasłami – Solidarni z Polakami na Białorusi, #UwolnićPaniszewą; zapraszanie do wydarzenia na FB – tu link: https://www.facebook.com/events/448079446451370);

– nagrywanie filmików informujących o tej sprawie, następnie wrzucanie ich do sieci;

– zwracanie uwagi w dyskusji (internet, na żywo), że ludzie zajmują się głupotami, a nasi rodacy w tym czasie są prześladowani – na Białorusi żyje 300 tys. Polaków, czego świadomość w Polsce jest znikoma!

– akcje z nakładaniem na pomniki koszulek, transparentów, maseczek z hasłami – np. w przypadku pomnika Mickiewicza: też urodziłem się na Kresach. Solidarność z Polakami na Białorusi!

– organizowanie solidarnościowych akcji w organizacjach/wspólnotach gdzie działacie (np. akcje modlitewne). W załączeniu przesyłam zdjęcia z sobotniej akcji.

Więcej informacji:
Solidarni z Polakami na Białorusi #JedenNaródPonadGranicami
Uwolnić Paniszewą – Solidarni z Polakami na Białorusi

 

Źródło / zdjęcia: Paweł Król – Młodzież Wszechpolska

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama