Reklama

Ciekawostki: Nad Bugiem instalowane są megafony do słuchania odgłosów natury

Chciałbyś usłyszeć, jak brzmi nadbużańska przyroda w skondensowanej formie?  Do końca marca po polskiej stronie rzeki Bug stanie 25 megafonów do słuchania odgłosów przyrody. Wchodząc do środka takich konstrukcji, będzie można usłyszeć wzmocnione dźwięki otoczenia, śpiew ptaków, szum drzew i traw, spadające krople deszczu, odgłosy innych zwierząt. Pomysł na nietypową atrakcję turystyczną przywędrował do naszego kraju z Estonii.  

Instalacja megafonów na terenie nadbużańskich gmin realizowana jest w ramach projektu „Ochrona Nadbużańskiej Bioróżnorodności Naszym Dziedzictwem” oraz transgranicznego zadania pn. „Łączy nas Bug”, którego liderem jest gmina Drohiczyn. W projekcie uczestniczą również inne nadbużańskie samorządy z Polski, ale także z Ukrainy i Białorusi.

Tuba do słuchania odgłosów przyrody w Mielniku w uroczysku „Topolina”

Megafony zainstalowane są lub wkrótce będą na terenie gmin powiatu bialskiego i włodawskiego, m.in. w Kodniu, Sławatyczach, Gnojnie, Pratulinie, Mielniku (w uroczysku „Topolina”), Drohiczynie (cztery na wyspie w pobliżu drohiczyńskiej przeprawy promowej i jeden w okolicach plaży nad rzeką Bug) a także w Woli Uhruskiej, Orchówku, Kuzawce i Różance. Łącznie po polskiej stronie Bugu będzie ich 25. 

Na pomysł stworzenia megafonów do słuchania lasu wpadli studenci z Estonii. Konstrukcje takie spotkać można w tamtejszych lasach.

 

Montaż megafonów do słuchania lasu, to tylko element projektu „Łączy nas Bug” . Jego głównym celem jest utworzenie szlaku kajakowego od źródeł Bugu – Werchobuża na Ukrainie, przez część graniczną rzeki między Polską, Ukrainą i Białorusią, polskim odcinkiem aż do ujścia do rzeki Narew na wysokości zalewu Zegrzyńskiego w województwie mazowieckim. Na oznakowanym szlaku powstaną miejsce do odpoczynku, wiaty, wieże widokowe, tablice informacyjne i inne udogodnienia dla turystów kajakowych. W ramach projektu powstaną też m.in. Centra Turystyki Kajakowej w Drohiczynie (Polska), Sokalu (Ukraina) i Bielin (Białoruś) oraz zostaną wydane przewodniki turystyczne.

Więcej o projekcie przeczytasz na stronie: https://www.bugunitesus.eu/

 

Źródło: UG w Mielniku / UG w Drohiczynie
Zdjęcia: UG w Mielniku / Tõnu Tunnel Estonia

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Są 3 komentarze do tego artykułu.

  1. Jakub (OvO) Sowa

    Tak, to może nazbyt uproszczony opis. Bug wpada do Narwi na wysokości Jeziora Zegrzyńskiego. Poprawiliśmy, pozdrawiamy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama