Reklama

Łomazy: Odsłonięcie tablicy upamiętniającej założyciela Teatru „Czeladońka” Kazimierza Kusznierów (galeria) (aktualizacja)

W niedzielę 21 marca 2021 roku, przed Wiejskim Domem Kultury w Lubence odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej założyciela Teatru "Czeladońka" Kazimierza Kusznierów, który odszedł rok temu 21 marca 2020 roku po ciężkiej chorobie. Uroczystość została poprzedzona mszą św. w kościele pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła w Łomazach.

 – To, co wspólnie wykonywał ze swoją rodziną teatralną, odbiło się szerokim echem nie tylko tutaj u nas, lokalnie, ale i w całej Polsce. Dokładnie rok temu, 21 marca 2020 roku, po ciężkiej chorobie odszedł od nas wielki, skromny człowiek, nasz przyjaciel. Zostanie zapamiętany, jako ten, który potrafił łączyć osoby z różnych pokoleń. W każdym umiał znaleźć coś dobrego. Nigdy nikogo nie skreślał. W swojej pracy starał się promować kulturę ludową. A ta tablica dziś odsłonięta jest nie tylko pamiątką po niezwykłym człowieku, ale być może stanie się też drogowskazem dla tych którzy szukają artystycznych dróg i być może czasami mają chwile zwątpienia – powiedział podczas uroczystości wójt gminy Jerzy Czyżewski.

Kazimierz Kusznierów był postacią wyjątkową w gminie Łomazy. Wszędzie, gdzie się pojawiał z zespołem, wzbudzał duże zainteresowanie. Znany był jako autor wierszy i scenariuszy teatralnych, reżyser i aktor w jednej osobie. Mało kto przysłużył się kulturze ludowej Południowego Podlasia, co właśnie on. Ludzie podziwiali go za świetne zorganizowane nietypowe pomysły i ich realizację.

 – Podjęłam się ogromnego wyzwania. Postanowiłam przejąć po wujku kierownictwo nad Czeladońką. W lipcu zeszłego roku wystąpiliśmy na otwarciu terenów rekreacyjnych Cegielni w Łomazach. W hołdzie Kazimierzowi wystawiliśmy jego Baśń Świętojańską, czyli Sobótki. A w grudniu na tyle, na ile było to możliwe zrobiliśmy spacer z kolędą po wsi Lubenka. Brakuje go nam bardzo. Na próbach potrafił krzyknąć, wskazać błędną interpretację roli, czy wypowiadanego tekstu. Miał charakterystyczną gestykulację rękoma. Barwna postać. Dusza towarzystwa. Wrażliwy. Przyjazny. Pomocny. Wszyscy go mile wspominają. Dzisiejsze odsłonięcie tablicy pamiątkowej, sama tablica jest dla nas bardzo ważna – podkreśla Karolina Kwiatkowska, siostrzenica Kazimierza Kusznierowa.

Joanna Panasiuk, sołtys wsi Lubenka i prezesem Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Lubenka: – Minął rok od śmierci Kazimierza. Był to rok trudny, dziwny, wyciszony i pusty. Teatr Czeladońka wystawił tylko jedno przedstawienie. Mamy nowego kierownika, mam nadzieję, że te przedstawienia powrócą. Tak, aby scenariusze i przedstawienia autorstwa Kazimierza żyły. Chcemy kontynuować jego dzieło. Ta tablica jest bardzo ważna dla pamięci o artyście z naszej miejscowości. Dziękujemy Jerzemu Czyżewskiemu za wsparcie i pomoc przy jej wykonaniu. 

Po chwili refleksji nad słowami wójta gminy Łomazy Jerzego Czyżewskiego, które wybrzmiały podczas przemówienia do zebranych, Wójt wraz z dyrektorem GOK w Łomazach Ryszardem Bieleckim, Karoliną Kwiatkowską, pełniącą funkcję kierownika Teatru „Czeladońka” oraz członkiem rodziny Kazimierza, Joanną Panasiuk, sołtys wsi Lubenka i prezesem Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Lubenka, dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy.

 

Więcej o Kazimierzu Kusznierów: http://www.lomazy.pl/index.php/1531-odszedl-pasjonat-teatru-kazmimierz-kusznierow

>>> Łomazy: Podziwiały tłumy – żegnała garstka. Ostatnia droga Kazimierza Kusznierów <<<
>>> Istvan Grabowski wspomina zmarłego Kazika Kusznierowa <<<
>>> Zmarł Kazimierz Kusznierów twórca Teatru Czeladońka <<<

 

materiał: Gminy Urząd Gminy Łomazy
tekst: Agnieszka Horaczyńska Inspektor ds. organizacyjnych, kadr, obsługi Rady Gminy Urząd Gminy Łomazy / Leszek Niedaleki
zdjęcia: Małgorzata Mieńko
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Galeria:

Autor zdjęć:
Małgorzata Mieńko

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama