Reklama

Ułatwienia i zwolnienia dla inwestorów – Gmina Biała Podlaska idzie za ciosem (film)

Uchwała podjęta w 2016 roku a dotycząca zwolnień z podatków dla inwestorów lokujących swoje biznesy i tworzących miejsca pracy na terenie Gminy Biała Podlaska przyniosła twarde rezultaty. Do dziś siedem firm powstało korzystając z dogodnych zapisów. Z uwagi na przepisy Unii Europejskiej uchwała z 2016 roku mogła funkcjonować tylko do końca roku ubiegłego - 2020. Być może to ostatnie lata w których skorzystać można z tego typu udogodnień. Komisja Europejska po raz kolejny przedłużyła tego typu formę pomocy przedsiębiorcom udzielanej przez samorządy do końca 2023 roku.

Podjęta przez Radę Gminy uchwała i zawarte w niej zapisy stają się zachętą dla inwestorów do lokowania swoich biznesowych przedsięwzięć właśnie na terenie Gminy Biała Podlaska. Z udogodnień i zwolnień jakie oferował samorząd od momentu przyjęcia pierwszej tego typu uchwały w roku 2016 skorzystało wiele firm. Nadal jest duże zainteresowanie i wpływają kolejne zapytania dotyczące nowych przedsięwzięć. O szczegółowe dane dopytywał m.in. radny Mateusz Siwiec.

Z przepisów w sprawie wprowadzenia zwolnień z podatku od nieruchomości w związku z tworzeniem nowych inwestycji i nowych miejsc pracy wprowadzonych na terenie Gminy Biała Podlaska w roku 2016 do dziś skorzystało siedem firm. Te największe inwestycje korzystające ze zwolnień powstały w Styrzyńcu (Autosfera), Woskrzenicach Dużych (Kontur, Kosmet-Hurt), Wólka Plebańska (Damel). Nadal wpływa do Urzędu Gminy sporo zapytań w tej sprawie i nadal taką zachętą i kartą przetargową po stronie samorządu jest ta uchwała o zwolnieniach. Dodam, że czterem firmom już zakończyły się okresy preferencyjne i w tym roku rozpoczęły wpłacanie podatków zasilających budżet naszej gminy. – odpowiadała Renata Krokos, kierownik referatu podatków i opłat w Urzędzie Gminy Biała Podlaska.

23. sesja Rady Gminy Biała Podlaska z 12 marca 2021 roku

 

Uchwała w sprawie wprowadzenia zwolnień z podatku od nieruchomości w związku z tworzeniem nowych inwestycji i nowych miejsc pracy.
Rada Gminy uchwala, co następuje:
– Zwalnia się z podatku od nieruchomości przez okres trzech lat budowle i budynki lub ich części oraz grunty zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej na których:
1) dokonano nowych inwestycji przekraczających kwotę 500.000,00zł (pięćset tysięcy złotych) brutto
2) utworzono co najmniej 5 nowych miejsc pracy w przeliczeniu na pełne etaty w związku z nową inwestycją
– Pod pojęciem „nowa inwestycja” należy rozumieć inwestycję:
1) w grunty, budynki lub urządzenia i maszyny związane z utworzeniem nowego przedsiębiorstwa lub rozbudową dotychczasowego,
2) polegającą na zakupie likwidowanego bądź będącego w upadłości przedsiębiorstwa.
Nowe miejsca pracy będą utrzymane co najmniej przez okres korzystania ze zwolnienia, o którym mowa powyżej.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki / Dariusz Plażuk przewodniczący Rady Gminy Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama