Reklama

Biała Podlaska: Program in vitro! Zbierają podpisy (film)

Konferencja prasowa posła Riada Haidara oraz członków bialskiej Inicjatywy Polskiej (IPL) która miała miejsce wczoraj na Placu Wolności w Białej Podlaskiej miała trzy główne cele. Pierwszy z nich było złożenie życzeń Paniom z okazji Dnia Kobiet i potwierdzenie wsparcia i wspólnej walki o ich prawa. Drugi cel to informacja o rozpoczęciu zbiórki podpisów pod inicjatywą Bialskiego Programu In Vitro. Pilotażowy program miałby pomóc w ciągu 2021 i 2022 roku dziesięciu zakwalifikowanym do programu parom z Białej Podlaskiej na ciążę i urodzenie dziecka właśnie za pomocą tej metody. Trzeci cel to informacja o rozmowach z Radnymi Miasta Biała Podlaska w celu przegłosowania wycofania z prawodawstwa miejskiego Karty Rodziny która w swoich zapisach dyskryminuje samotne matki.

Konferencję poprowadził Adam Wiczuk z Inicjatywy Polskiej. Zapowiedział, że to pierwsza z cyklu zaplanowanych spotkań. Inicjatywa Polska ma sukcesywnie informować o działalności IPL i podejmowanych przez IPL inicjatyw. – Dzisiejsze spotkanie dotyczy głównie praw kobiet. Związane jest ze świętem przypadającym na ósmy dzień marca. Przekazuje Paniom najserdeczniejsze życzenia. – mówił prowadzący.

Poseł Riad Haidar: – Jestem tu jako sympatyk Inicjatywy Polskiej. Bardzo ważny dzień, święto naszych kobiet. Święto kobiet które walczą o swoje prawa. Sytuacja nie jest ciekawa. Nie byłoby Strajku Kobiet gdyby kobiety nie miały o co walczyć. Dramatyczna jest sytuacja kobiet w zakładach pracy. Zróżnicowane są wynagrodzenia. Niesprawiedliwy jest podział wynagrodzeń na tych samych stanowiskach zajmowanych przez mężczyzn i kobiet. Różnica sięga ośmiu procent. Wynagrodzenie odbija się na emeryturze. Dodatkowo kobiety żyją dłużej, współczynnik wyliczenia emerytury jest w tym wypadku mniejszy o dwadzieścia procent. Kolejna sprawa to macierzyństwo. Bardzo ładnie mówi się na temat heroizmu kobiet. Tylko co idzie za tymi słowami? Czy na prawdę są bezpiecznie w swoim macierzyństwie. W zeszłym roku urodziło się w Polsce 360 tysięcy nowych obywateli. To o ponad 46 tysięcy mniej w stosunku do lat wcześniejszych. Nie ma odpowiedniej opieki i miejsc w żłobkach. Wiele pozostawia do życzenia ich jakość. Koszt miesięczny pobytu dziecka w żłobku w Białej Podlaskiej to 550 – 600 zł. Kogo na to stać? Kobiety są zmuszane do rezygnacji z pracy aby móc zająć się dzieckiem. Kolejny temat to kwestia świadomego macierzyństwa. Edukacja. Opieka okołoporodowa. Dostęp do lekarzy specjalistów. Badania prenatalne. Rodzące się dzieci z niepełnosprawnością. I tu dopiero zaczyna się tragedia i kłopot matki., W ogromnej ilości przypadków kobieta zostają sama z takim dzieckiem. To są silne kobiety. Kobiety które walczą o te dzieci same. Będziemy walczyć aby świadczenie pielęgnacyjne, aktualnie 1971 zł to kwota ustalona jeszcze za poprzednich rządów, będziemy robili wszystko aby zostało ono podniesione. Kolejna rzecz to zasiłek pielęgnacyjny. Proszę mi powiedzieć czym dziś jest kwota 215 zł. Pieniądze przeznaczane miesięcznie na dziecko z niepełnosprawnością za które trze pokryć dojazdy, wizyty lekarskie, leki, rehabilitację i wiele innych kosztów. To bardzo ważne dla nas problemy. To problemy z którymi głównie borykają się kobiety same. To na nich spoczywa obecnie ten ciężar.

Ernest Jaroszek, Inicjatywa Polska: – Przygotowaliśmy uchwałę Miejskiego Programu In Vitro. Dzięki niej dziesięć par w ciągu dwóch lat dostanie dofinansowanie do zabiegów in vitro. Program ten był realizowany z pieniędzy rządowych w latach 2013 – 2016 dzięki niemu urodziło się ponad 26 tysięcy dzieci. Dobra zmiana zamknęła ten program. Takie miasta jak Warszawa, Poznań, Gdańsk, Częstochowa wprowadzają go ponownie poprzez uchwały jako rozwiązanie na zwiększenie dzietności ale i pomoc parom które mają problem z poczęciem dziecka. Mamy zamiar taki sam program wprowadzić w Białej Podlaskiej. Koszt tego programu pokrywany byłby z pieniędzy budżetu miasta. Mowa o 85 tysiącach złotych rocznie, czyli 170 tysiącach złotych w ciągu dwóch najbliższych lat. Program pilotażowy planujemy na lata 2021 – 2022. Rozpoczynamy zbieranie podpisów. Potrzebujemy ich trzysta. Mamy nadzieję, że dzięki temu urodzi się kilku obywateli miasta więcej.

Jakub Motyczka, Inicjatywa Polska: – Chcemy mocno sygnalizować temat przemocy wobec kobiet. W tym celu, jednym z działań jest próba zrzucenia z prawodawstwa miejskiego obowiązującej Samorządowej Karty Praw Rodzin. Zapowiadamy, że chcemy to zrobić po raz drugi. Karta ta dyskryminuje samotne matki. Taka kobieta zgodnie z zapisami Karty nie może pobierać świadczeń rodzinnych z tego właśnie powodu, że jest samotną matką.

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
film: Małgorzata Mieńko
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama