Reklama

Małaszewicze: Są młodzi, są zdolni i już są Ambasadorami Bezpieczeństwa Kolejowego

11 lutego miało miejsce jedyne w swoim rodzaju wydarzenie – odbył się finał międzyszkolnego konkursu Ambasadorzy Bezpieczeństwa Kolejowego, w którym rywalizowali uczniowie ZS im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach z uczniami Technikum Nr 7 w ZS im. inż. St. Wysockiego d. "Kolejówka" w Warszawie. 2 marca odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursu.

Zmagania miały dwuetapowy przebieg. W pierwszej części wzięło udział 18 uczniów, których zadaniem było rozwiązanie testu złożonego z 30 pytań dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa kolejowego. Na tej podstawie wyłoniono dziesięciu finalistów, z czego dziewięciu zmierzyło się w drugim finałowym etapie – w tym sześciu z Zespołu Szkół w Małaszewiczach. Co ciekawe, nie był to zwykły konkurs wiedzy z wcześniej wspomnianego zakresu. Finał wymagał od uczestników dużo inwencji twórczej, kreatywności i pomysłowości, gdyż zadaniem każdego finalisty było opracowanie i zaprezentowanie własnej innowacji dotyczącej bezpieczeństwa kolejowego. Mogła być to idea, procedura, mechanizm, system lub urządzenie, które pozytywnie oddziaływałoby na podniesienie poziomu bezpieczeństwa na kolei.

Pomysły były różnorodne. Dotyczyły zarówno infrastruktury, jak i taboru, a co najważniejsze- naprawdę były przemyślane i autorskie. Komisja konkursowa miała dylemat z wyłonieniem zwycięzcy. Ostatecznie, po burzliwych dyskusjach, pierwsze miejsce postanowiono przyznać Ewie Wójcik z ZS w Małaszewiczach, uczennicy klasy drugiej kierunku technik transportu kolejowego. Tak naprawdę całe podium ukształtowało się bardzo ciekawie, gdyż kolejne dwa miejsca także należały do dziewcząt z ZS w Małaszewiczach – Patrycji Fedorowicz (klasa druga) oraz Marty Harasimiuk (klasa czarta). Co więcej, wyróżnienia również trafiły do uczniów z Małaszewicz – Michała Dąbrowskiego i Dominika Maślanki. To ogromny sukces zarówno samych uczniów, jak i całej szkoły – którego serdecznie gratulujemy!

A oto tytuły prac finałowych oraz ich autorzy:
„Częściowa eliminacja przejazdów kolejowo-drogowych”
Kajetan Taruc, ZS im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach.
„Czujniki jako bezpieczeństwo na kolei”
Patrycja Fedorowicz, ZS im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach – II miejsce.
„Poduszka bezpieczeństwa”
Ewa Wójcik, ZS im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach – I miejsce.
„Projekt poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami publicznymi”
Marta Harasimiuk, ZS im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach – III miejsce.
Sygnalizacja kabinowa 2”
– system ostrzegania w trudnych warunkach atmosferycznych – Maksymilian Borek, Technikum Nr 7 w ZS im. inż. St. Wysockiego d. „Kolejówka”.
„Sygnał życia na przejazdach drogowo kolejowych”
Michał Dąbrowski, ZS im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach – I wyróżnienie.
System wczesnego ostrzegania maszynisty przed przeszkodami na torach”
Dominik Półtorak, Technikum Nr 7 w ZS im. inż. St. Wysockiego d. „Kolejówka”.
Urządzenie poprawiające bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych umożliwiające możliwie najszybsze działanie w celu uniknięcia wypadku”
Dominik Maślanka, ZS im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach – II wyróżnienie.
„Wybierz życie”
Michał Kubrak, Technikum Nr 7 w ZS im. inż. St. Wysockiego d. „Kolejówka”.

Prezentacje multimedialne finałowych pomysłów można zobaczyć na stronie www.malaszewicze.com

Zarówno gala finałowa konkursu, jak też i poszczególne etapy zmagań odbyły się w formie zdalnej z wykorzystaniem metod komunikacji na odległość, co było nie lada wyzwaniem. Jest to tym bardziej powód do dumy i radości, że mimo przeciwności losu udało się wszystko zorganizować i przeprowadzić. Pomysłodawcą konkursu była Pani Małgorzata Trębicka-Żuk, nauczyciel przedmiotów zawodowych kolejowych w ZS im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach. Organizacją konkursu zajęło się Stowarzyszenie Edukacji dla Rozwoju Kolei, które prężnie działa na rzecz kolejowego kształcenia zawodowego.

Główną ideą jaka przyświecała organizatorom było propagowanie kultury bezpieczeństwa na kolei. Optymalizacja technologii, podniesienie jakości czy projektowanie z myślą o bezpieczeństwie to wyzwania kolei XXI wieku. Świadomi tego musimy kształcić uczniów, pokazując im najnowocześniejsze rozwiązania oraz angażując ich do udział w konkursach i innych przedsięwzięciach promujących rozwój myśli technicznej – mówi członek Zarządu Stowarzyszenia – Adam Charif.

Z całego serca gratulujemy pomysłu na aktywizację młodzieży, a samym laureatom życzymy nieustającego zaangażowania w realizację innowacyjnych przedsięwzięć.


materiał: Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach
tekst i zdjęcia:   Małgorzata Trębicka-Żuk
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama